Pacifik - Peklo za oceánem

Pacifik - Peklo za oceánem
Originální název: The Pacific

Jota - 2010

Jota (2010) 752

V této odyssei z druhé světové války se prolínají opravdové osudy čtyř amerických mariňáků a jednoho pilota námořního letectva, kteří prošli válečným peklem všech zásadních bojů v Tichomoří - od bitvy s Japonci na Guadalcanalu, přes masakr na ostrově Iwodžima až po krvavé a prudké boje po vylodění na Okinawě na samém konci války.
V knize jsou poutavě vylíčeny příběhy mužů, kteří dali v sázku životy, aby bojovali za svou vlast. Byli odveleni na druhý konec světa do války s nepřítelem, jenž upřednostňoval sebevraždu před kapitulací. Tito stateční muži poznali krutost a ponížení v zajateckých táborech, byli svědky nespočetných úmrtí v řadách vojáků i civilistů a za svá válečná ocenění zaplatili často měrou nejvyšší.
Hugh Ambrose doplňuje individuální osudy pětice válečných hrdinů televizní série o poznatky načerpané při mnohaletém studiu válečných dokumentů, záznamů, deníků, dopisů a memoárů i při rozhovorech s válečnými veterány. Nabízí čtenářům jedinečný, mnohavrstevný a poutavý pohled na válku v Tichomoří.
Ambroseho kniha je unikátní válečnou výpovědí spojující bezprostřední a naléhavé osobní prožitky očitých svědků s historicky přesným popisem přelomových válečných událostí. (Založil/a: elyon)

achilles
  2. 2. 2016, 9:15
Hugh Ambrose se moc nepotatil. Dílo sice je z vojenského hlediska dokonalé, ale spíše připomíná sled událostí nebo kroniku. Chybí mi návaznost, je to útržkovité. Žádnému vojákovi jsem nedokázal nahlédnout do srdce, jako třeba u Bratrstva. Je to takové syrové a vůbec jsem k tomu nepřilnul. Snad seriál lépe vystihne jednotlivé charaktery vojáků a onu událost jako celek.