Jak se domluvit s jinými

Jak se domluvit s jinými
Originální název: Jak se domluvit s jinými

Triton - 2008
ISBN: 978-80-7387-043-0

Triton (2008) 978-80-7387-043-0 176

Kniha se snaží ukázat, jak je možné se domluvit i s lidmi velmi rozdílného původu, kteří pocházejí z nejrůznějších kulturních zázemí, a preferují tudíž odlišné způsoby myšlení. Vzájemná domluva je možná kdekoli na světě, dáme-li si ovšem pozor i na své vlastní jednání a chování. Interkulturní komunikace je bezpochyby lepší alternativou než válka civilizací, kterou hrozí někteří současní autoři. Vstupujeme-li do komunikačních procesů, pak to na jedné straně vyžaduje jak upřímnost a důvěru, tak i schopnost naslouchat a získávat poučení od jiných. Na straně druhé je samozřejmým předpokladem to, že vždy zůstaneme sami sebou a nebudeme se dopouštět směšných pokusů být někým jiným než tím, kým sami jsme. (Založil/a: elyon)

Jan.S.Harold
  20. 11. 2016, 14:24
Málokdy se najde tak kondenzovaná sbírka stereotypů, ba předsudků, okořeněná jasným názorem na to, jak to všecko na tom světě funguje, a chrochtavě bodrým mudráctvím zcestovalého starce. O tom, jaká různá komunikační specifika a strategie se v různých kulturách uplatňují, se v knize nedočteme ani řádku, ale zato seznáme autorův postoj k radaru v Brdech, církevním restitucím, diktaturám, na které nadáváme, ale místní je vlastně asi i trochu mají rádi, a sociálním dávkám pro jisté skupiny obyvatel. Ve Spojených státech musíte v restauracích čekat ve frontě a nosit podvazky. Jediné, co souvisí s komunikací, je moudré varování, že kultury mají své komplexy, a tak je třeba se jich nedotknout, určitě by se návštěvník měl přizpůsobit ve všem možném, ale zároveň zůstat sám sebou, což je takový zenový chyták.
Při čtení jsem se nemohl zbavit imaginace lehce zarostlého muže s širokou čelistí a chrčivým hlasem, v bílém tílku, ze kterého leze pupek, s ponožkami v sandálech a spola rozpadlou igelitkou, který mi v hospodě na periferii menšího města vypráví své zážitky z cest a prokládá to náhlými explozemi hurónského smíchu, zakončenými neméně hurónským říhnutím. Mno, studium určitého tématu občas přivede člověka ke knize, o jejíž existenci by raději nevěděl...