Originální název: The History of Tom Jones

Omega - 2016
ISBN: 978-80-7390-294-0

Omega (2016) 978-80-7390-294-0 952
Leda (2009) 978-80-7335-183-0 782

Tom Jones je skvělý humoristický román, příběh s napínavými zápletkami a širokým spektrem skvěle charakterizovaných postav, odvíjející se na pozadí skutečných historických událostí první poloviny osmnáctého století. Literární historici označují Toma Jonese za první anglický moderní román a miliony čtenářů mu v průběhu staletí vtiskly svým neutuchajícím zájmem punc nesmrtelnosti. Slavná literární díla nemívají jednoduché osudy. I Fieldingův román Tom Jones, když se roku 1749 objevil, vzbudil u některých čtenářů dojmy zcela jiného druhu, než autor zamýšlel. Jsem otřesen, že citujete z tak zlolajné knihy. Nerad se dozvídám, že jste ji četla; k tomu by se slušná dáma neměla vůbec doznat, vytýkal proslulý spisovatel a arbitr dobového pojetí mravnosti Samuel Johnson jedné milovnici literárních novinek. A nebyl sám, koho dílo vyburcovalo k pozoruhodným dedukcím. Když pak na jaře Londýn podvakrát zasáhlo zemětřesení, vyjádřil se londýnský biskup v pastoračním listu, že je to trest Boží za četbu oplzlých knih, a jeho domněnku mnozí podpořili upozorněním, že Paříž, kde byl překlad Toma Jonese zakázán, zůstala zemětřesení ušetřena. (Založil/a: Karala)

Henry Fielding Henry Fielding
*22.04.1707 - †08.10.1754

Fade
  30. 3. 2016, 11:37
Neuvěřitelně chytré, vtipné a zatraceně dobře propracované dílo Henryho Fieldinga je pro mě takový malý zázrak. Moje vydání mělo 850 stránek a za tu dobu jsem nedostala jen příběh Toma Jonese, ale také mozaiku příběhů lidí, které Jones potkává. Jsou to lidé obyčejní i neobyčejní, se všemi svými neřestmi a ctnostmi (spíše ale těmi neřestmi), lidé opovrženíhodní i hodni obdivu. Takové příběhy ale mohou být často frustrující (a také jsou), protože místo toho, abyste se už konečně dozvěděli, jak to s ním dopadne, vám Fielding naservíruje ještě jeden malý příběh tady a jeden větší třeba zase někde jinde. Je to frustrující, ale geniální. A když k tomu ještě přidáte vypravěčův osobitý styl a ironické komentáře, nemůžete se divit, že budete chtít tuhle nechutně tlustou knihu možná ještě někdy otevřít.
L_O_U_S
  4. 1. 2017, 21:09
Jsem rád, že jsem si Toma Jonese mohl přečíst, ačkoliv mě před i během čtení odrazovalo, kolik stran mi ještě zbývá. Chvíli to trvá, než se člověk do románu ponoří, ale ke konci to pořádně začne nabírat spád. Oceňuju způsob, jakým Fielding vyobrazil postavy, které se za těch dvě stě padesát let ani příliš nezměnily, vlastně jsou stejné po celé dějiny lidstva.