Middlemarch

Poprvé vydáno celosvětově: 1872

Romeo - 2006
ISBN: 80-86573-13-3

Romeo (2006) 80-86573-13-3 670

Jeden z nejslavnějších románů klasické anglické literatury nás zavádí do budoárů a ložnic anglického provinčního městečka v první polovině 19. století. Autorka skrývající se za mužským pseudonymem pozoruje s humorným nadhledem i s účastným citem trnitou cestu dvou mileneckých párů i převratný kvas doby. (Založil/a: Karala)

#kritika
George Eliot George Eliot
*22.11.1819 - †22.12.1880

Ivulina
  7. 12. 2014, 11:18
Obsáhlá ale skvěle propracovaná kniha, o které jsem před čtením vůbec nikdy neslyšela. Nechci ji srovnávat s Dickensem, ale na mě udělala minimálně stejně silný dojem. Má vše, co by měl dobrý román mít, je sofistikovaná a plná myšlenek, které ještě teď nemůžu vyhnat z hlavy. Přečetla bych si ji znovu!
prkali
  4. 6. 2016, 18:31
"Vždyť růst dobra na tomto světě nezávisí jen na velkých činech, a není-li to s vámi ani se mnou ještě tak zlé, vděčíme za to právě těm nesčetným lidem, kteří poctivě žili svůj život stranou vší pozornosti a odpočívají v hrobech, k nimž nikdo nechodí."
strixa
  7. 3. 2013, 19:26
Svou tloušťkou odrazuje, ale když se člověk nechá vtáhnout, nakonec je celkem čtivá. Já jsem měla s knihou jeden zásadní problém - a to, že jsem se neměla s kým ztotožnit, tak jsem furt měla pocit, že jako..něco chybí, furt jsem na něco čekala..a ono to nepřišlo. Ale i tak se mi kniha líbila a jako teaser pár ukázek, který mě zaujaly/pobavily:
"Vždyť když budu mít manžela, který mě v tolika věcech převyšuje, musím mít přece na paměti, že mě potřebuje míň než já jeho."

"Na ošklivé ženy nahlížel stejně jako na jiné nepříznivé životní okolnosti, jimž je třeba čelit s filosofickým nadhledem a zkoumat je vědeckými metodami."

"Dokonce byla i sama přesvědčená, že Všemohoucí stvořil rodinu mimo jiné proto, aby v ní lidé na sebe nemuseli být milí."

"Lidi, co za nic nemůžou, člověka vždycky dopálí nejvíc."

"Nedůvěřoval jejímu citu a není hlubší samoty, než je nedůvěra."