Hrad zkřížených osudů

Hrad zkřížených osudů
Originální název: l castello dei destini incrociati

Volvox Globator - 2001
ISBN: 80-7207-370-2

Volvox Globator (2001) 80-7207-370-2 142

Kniha se skládá ze dvou částí (Hrad zkřížených osudů, Hospoda zkřížených osudů), konstruovaných podle stejného klíče: úvod tvoří vyprávění rytíře, který utrmácen dorazí do opuštěného hradu (hospody) a zjistí, že cesta tajemným lesem ho zbavila řeči. Stejně postiženi jsou i ostatní pocestní, takže své příběhy sdělují jen prostřednictvím vyložených karet. Vršení a posuny karet vytvářejí další příběhy, které se kříží a mění mezi sebou; ani to však není definitivní konec, neboť kombinací je bezpočet. Publikace spadá do posledního tvůrčího období Itala Calvina a je promyšleně zkomponovaným uzavřeným experimentem, nesoucím v sobě pečeť jeho originální osobnosti a nevyčerpatelných nápadů. Autor si pohrává s tarotovými kartami i se čtenáři; pokud na jeho hru přistoupíme, může to být pro nás a naši fantazii velmi objevné a inspirativní. (Založil/a: spartik)

nana
  29. 1. 2012, 11:41
Calvino je rozhodně vynikající spisovatel, leč tato kniha se mu dle mého tak úplně nevyvedla... Nápad je to ohromný, zpracování trochu pokulhává, což autor sám uznával, co se druhé hospodské části týká. Těšila jsem se moc, ale nakonec mě ony příběhy prostě příliš nezaujaly...