Originální název: Il Principe

Argo - 2012
ISBN: 978-80-257-0736-4

Argo (2012) 978-80-257-0736-4 155
XYZ (2007) 80-87021-73-6 204

ladař je nejvýznamnějším Machiavelliho dílem, které napsal již v roce 1513, ale vyšlo až po jeho smrti, roku 1532. Věnováno bylo rodu Medicejských (konkrétně „vznešenému Lorenzovi Medicejskému“). Autorovi šlo především o sjednocení Itálie, o jednotný stát, který by byl spravován moudrým vládcem, jenž by neměl váhat použít jakékoli prostředky, aby zajistil blaho země, a v zájmu této věci bylo Machiavellimu jedno, stane-li se tak formou republiky, nebo autokracie.
Jako vzor vladaře Machiavellimu posloužil neúprosně vládychtivý Cesaro Borgia. Koncepce dvojí morálky – morálky soukromé a morálky moci – vedla k tomu, že byl Machiavelli označen za cynika, jde ale spíše o zlom v pojetí vládnutí: vládce už není služebníkem Božím, je služebníkem státu (termín, který prvně použil právě Machiavelli).

Útlý spis o 26 kapitolách je klíčovým dílem, které obsahuje politické úvahy odhalující a popisující mechanismy fungování moci, a stal se základem děl dalších teoretiků moci. Přestože se Machiavelli věnuje hospodářské stránce vládnutí málo, jeho poučení, že dobrý vládce má zajistit, „aby se nikdo nebál zvelebovati majetek z obavy, že mu bude odňat, nebo si otevřít dílnu ze strachu před daněmi“, není zřejmě „vládci“ doceněno dodnes, patrně na rozdíl od myšlenky, že „lidé jsou tak prostomyslní a tolik se pachtí za tím, co právě potřebují, že kdo chce klamat, vždycky najde někoho, kdo se oklamat dá“. Celým dílem se pak vine základní myšlenka: totiž že by člověk měl spoléhat pouze na své síly. (Založil/a: balone)

Niccolò Machiavelli Niccolò Machiavelli
*03.05.1469 - †21.06.1527

vladislaus
  1. 4. 2013, 9:32
Kniha mne zklamala, myslel jsem, že její obsah má co říct i dnešním lidem, ale je to jen historicko-společenská studie své doby a její poplatnost v systému demokracií a mezinárodní spolupráce skončila.
Richie
  10. 7. 2013, 1:05
Velmi zajímavá kniha, především na dobu, kdy byla napsána. Niccolò Machiavelli projevil velký pozorovací talent a dokázal velmi prakticky a pragmaticky popsat to, co by měl správný panovník dělat, aby získal a udržel své panství.
Autor vycházel především z událostí za jeho života v rozdělené a neustále válčící Itálii (např. neváhal obdivovat a vyzdvihovat Cesare Borgiu, syna papeže Alexandra VI.). Ale neváhal také sáhnout po historických příkladech ze starověku nebo u jiných středověkých zemí (Alexandr Veliký, římští císařové nebo turecký sultán).

Jeho myšlenky jsou samozřejmě zaměřené na dobu 16. století, ale mnohé z nich jsou poplatné i dnes. Tak dobře dokázal Machiavelli vystihnout podstatu věcí a dějů.

Zde jsou některé zajímavé ukázky autorových myšlenek:
"Jelikož lidé milují, když sami chtějí, a bojí se, když chce panovník, musí moudrý vladař spoléhat na to, co závisí na jeho vůli, ne na to, co závisí na vůli jiných."

"Lidé jsou tak prostomyslní a tolik se pachtí za tím, co právě potřebují, že kdo chce klamat, vždycky najde někoho, kdo se oklamat dá."

"Lidé se méně rozpakují uškodit tomu, koho milují, než tomu, koho se bojí."

"Zdrojem dobrých rad, ať již přicházejí od kohokoliv, je panovníkova moudrost, a ne že by dobré rady byly zdrojem panovníkovy moudrosti."

"Všichni lidé jsou špatní, dokud je nutnost nepřivede k tomu, aby byli dobří."

"Člověk nemá nikdy padat na zem, jen protože věří, že ho někdo zvedne."

"Při posuzování lidské činnosti, zejména skutků vladařových, se hledí na výsledek. Panovník se musí starat, aby zvítězil a podržel si moc; prostředky, jimiž to dokázal, shledají lidé vždy čestnými."
Anael
  1. 2. 2013, 14:49
Čekala jsem obsáhlejší knihu a ona to byla útlá knížečka. Neříkám, že se vším s Machiavellim souhlasím, ale jeho názory se nedají opomíjet.
Tanmut
  6. 2. 2014, 23:57
Bible mocenského pragmatismu?

Můj problém je, že jsem četl Vladaře s úmyslem ho interpretovat; každou kapitolu rozebrat a analyzovat jako obecné filozofické sdělení, abych o nich pak mohl sofistikovaně poreferovat. Sice příznačný avšak nešťastný způsob, jak člověka s Machiavellim seznámit.
Vladaře by měli číst lidé ošlehaní a odzkoušení životem, kteří si z něj dokáží něco vzít a následně tuto znalost využít, ne studenti filozofických fakult, kteří jej možná dokáží vyložit, pak zapomenout a přesunout se k abstraktnějším teoriím o přisuzování významu významu.
Vladař je vynikající dílo, které se dnešní populárně psychologické, motivační a motivačně esoterická díla snaží s malým úspěchem napodobit. Čtení pro všechny... třeba i pro skinheady, avšak ideově nevhodné pro v diskuzích omílané "pravdoláskaře", nebo typově podobné Doležalovy "sluníčkové lidi".

Existuje vůbec dnes někdo, kdo prvně četl Vladaře bez úmyslu ho interpretovat?
Skřítek
  16. 12. 2014, 13:21
Machiavelli dokázal vystihnout lidskou přirozenost díky empirizmu zřejmě sobě vrozenému. Díky tomu jeho některé závěry mají platnost i dnes.
pchmelda
  24. 9. 2015, 16:33
Vždy buď schopen snést tolik ran, kolik jich sám rozdáš.
Koruna čeká na pravého lvišáka. Musí umět být krutý i mírný, zápor i klad, chytrý i blázen, pokoj i zvrat, mimo dobro a zlo. V dobách míru rozdávat radost, rozvíjet kulturu a podporovat blahobyt. Ale ve válce zas být houževnatý, mít silný žaludek, tvrdé srdce, křivou páteř, proměnlivou tvář a dost naostřené drápy. Kosit protivníky, otročit rebelanty, dobývat svět mocí stokrát zopakované lži, šálit poddané, aby si spletli strach s láskou. A postavit si trůn na mrtvolách poražených. Vždyť účel přece světí všechny prostředky.

PiGiFr
  21. 10. 2014, 11:18
Úžasná nadčasovost díla. Jednoduché logické postupy, jak získat moc, jak se v čele státu udržet, které platí stále a snad vždycky budou. Jediné, co Machiavellimu v knize chybí, je lidskost. Ale to se dá předpokládat... Autor musel být ve své době velmi vzdělaný, když snad na každou svoji chladnou úvahu má alespoň jeden příklad z historie buď správného postoje panovníka (podle Machiavelliho), nebo opaku, kdy se to panovníkovi nakonec stalo osudným.
G8
  28. 3. 2013, 19:00
Žádné hluboké studie, jen chladný pragmatismus. Pokud hledáte přesah do moderního života a mezilidských vztahů, tak stačí vzít lopatku a nabírat. Nehledal bych v tom dogma, ale zajímavý a užitečný pohled.
Alyss Mainwaringová
  8. 6. 2016, 18:14
Nemohu souhlasit s některými ostatními čtenáři, kniha mne naprosto uchvátila svou aktuálností a přesností. Rozhodně smíte s Machiavellim nesouhlasit, ale není možné tvrdit, že nedokáže brilantně postihnout situaci nebo že neumí použít správná slova.
Dílo se mi velmi líbilo a to pro svůj styl a poměrně rozsáhlé poučení v oblasti historie, zejména co se Itálie týče.
Zda se Vám bude kniha líbit nevím, ale v každém případě má co říci.
Lucie.Terezie
  21. 10. 2013, 19:20
Útlá kniha, která stojí za přečtení. Mnoho myšlenek a postřehů je prospěšných i dnes. Mně se nejvíce líbilo Machiavelliho uvažování nad osudem. Osud funguje jen tam, kde mu lidé nestaví do cesty žádné překážky.
Al-Borak
  3. 9. 2013, 19:09
Machiavelliho proslulé dílo jsem si přečetl moc rád. Líbil se mi ten jeho filosoficko-politický striktní přístup, zvlášť se mi líbila část, kde se zabývá vojskem, žoldáky a podobně.
Ghoulman
  29. 4. 2016, 20:48
Nemyslím si, že Machiavelliho Vladař je zastaralý, jenom protože se (v prvním plánu) týká politiky monarchistické vlády. Je zde mnoho postřehů, které jsou zajímavé i z pozice filosofie běžného života. Odhlédneme-li od pragmatického využívání násilí (které ne každému, včetně mě, sedne), můžeme z knihy čerpat poměrně subtilní a stále platné pravdy. Kupříkladu těžký start je mnohem vhodnější pro pozdější sílu člověka, než start lehký (aneb lidé „z pečených holubů létajících rovnou do huby“ nemohou nikdy posílit, ba ani v morální či charakterové rovině nejsou lehce nabité statky dobrou službou). Nebo fakt, že by měl člověk raději mít několik opravdu věrných spojenců, než spoléhat na neznámé, či úplatné „cizince“. Také je zde kladen důraz na pevnou vůli, schopnost využít sílu, či dobrodiní podle vhodnosti situace (s tím, že být „štědrý“ se vyplácí z dlouhodobého hlediska vždy více). A vůbec, je to kniha stimulující (Agatha jistě promine) šedou kůru mozkovou. A taková vlastnost je v literární krajině vždy důležitou hodnotou.
olla
  9. 4. 2016, 13:46
"...moudrý muž nemůže stát v slově, je-li mu to na škodu a jestliže pominuly okolnosti, za nichž je dal. Kdyby všichni lidi byli čestní, moje rada by byla špatná. Ale protože nejsou a sami dané slovo neplní, rozumný panovník je nemůže dodržet. Byl by sám proti sobě. Vládce nemusí mít nutně všechny kladné vlastnosti, ale měl by umět vzbudit zdání, že je nepostrádá. A naopak má-li je, je krajně nežádoucí, aby se jimi vždycky a za všech okolností řídil. Ať si je shovívavý, lidský, zbožný a upřímný, ale všeho do času. Jakmile vznikne potřeba opaku, nesmí zaváhat..." Jak aktuální i po 500 letech!
snedy
  31. 3. 2015, 17:19
Po přečtení musím uznat, že je to jiná kniha než o které jsem se musel povinně učit na střední. Aneb když vyučující očividně tohle krátké dílko také nečetli a říkali nám jen naučené motto. V dnešní době už se doba až příliš změnila než aby šlo z Machiavelliho vycházet ve vztahu k vládnutí, jakkoliv psychologie mas a vládců se očividně zase tolik nezměnila, protože část Machiavelliho komentářů psychologie společnosti platí dodnes.
Niaro
  11. 10. 2013, 2:03
Tak tahle kniha určitě stojí za přečtení, avšak nevyplatí se mít přehnané očekávání. Čtenář, aby si z tohoto zážitku, něco užitečného odnesl, musí oplývat velmi bujnou fantazií a hlavně schopností "číst mezi řádky", protože tohle dílo popisuje hlavně svou dobu s jejími uskalími a překážkami, takže není úplně jednoduché vztáhnout daná pravidla na současnost. Z obsahového hlediska za mě určitě doporučuji (a to nejsem z těch, kteří by ve větší míře disponovali shora zmíněnými vlastnostmi). Je to poučné a když nic jiného tak Vás to alespoň trochu donutí si oživit, nebo prvně získat, určitý přehled o italské historii ;)

Ps: Jednou z věcí, kterou do Vás toto dílo, ať chcete nebo ne, natluče, je až krutá necitlivá a nekrášlená výhodnost čistě racionálního, jakkoliv citově nazabarveného, rozhodování.
MsAndy
  3. 6. 2016, 15:49
Kniha opravdu zajímavá. Snaží se nám nastínit, jaký by měl být opravdu dobrý vladař. Myslím si, že dílo je to povedené a určitě stojí za přečtení, nicméně je taky plné příkladů z autorovy současnosti, které nám dneska nic moc neříkají.
Cinik
  7. 1. 2016, 22:47
Nadčasová kniha, pragmatické postřehy v ní obsažené jsou dodnes platné. (Předpokládám, že Vladislaus žertuje, když říká, že "je to jen historicko-společenská studie své doby a její poplatnost v systému demokracií a mezinárodní spolupráce skončila". V demokracii se možná mění některé okolnosti a horizont uvažování, ale lidi zůstávají stejní.)
Princ Eugen
  26. 12. 2011, 21:57
Když mám někdy chuť někomu nezjištně pomoci, tak si napřed přečtu Vladaře... No a pak tu chuť nemám :) Bible pro ty, co ví, jak vynakládat svou snahu. Výborný ;)
W
  23. 2. 2014, 16:12
Knihu jsem přečetla kvůli maturitě. Myšlenky a názory Machiavelliho jsou sice zajímavé, ale na dnešní dobu se nedají příliš aplikovat.
Adamodry
  17. 2. 2012, 10:43
Autor je vcelku neprávem považován za necitlivého zastánce tyranie. Ve skutečnosti se mu jedná na prvním místě o používání zdravého rozumu a pragmatismu. Pasifistům se jeho myslenky nemusejí líbit, ale on vychází z faktů. Například pokud vše spěje k válce, je třeba válku začít hned a neodkládat ji. Stejně k ní dojde a bude jenom o to horší.
Těžko posuzovat užitečnost v dnešní době. Spousta myšlenek je jistě nadčasových, ale války se už dnes vedou. Je tedy dobré si informace profiltrovat.
Kaze79
  23. 10. 2011, 14:54
Účel světí prostředky. Od této knihy nečekejte, že vám autor bude radit, koho zabít, komu nabídnout jakou funkci. Kniha má spíš cíl poskytnout čtenáři specifické uvažování, jakým by měl vladař přemýšlet a řídit se.
zurivymlok
  19. 4. 2010, 1:01
Vynikající kniha významného myslitele. Se zkušenostmi a závěry autora, byť někomu mohou připadat poněkud drsnějšího rázu, by se měli seznámit zejména lidé z oblasti politiky a managementu. Každopádně si myslím, že přečíst si tuto knihu a srovnat jí např. s knihou Stephena R. Coveye "7 návyků skutečně efektivních lidí" není na škodu nikomu. Jedná se o knihy, které se dotýkají základních nadčasových principů lidského jednání. V jistém smyslu jsou knihy v názorovém rozporu. Zatímco Machiavelli vidí člověka (sám píše, že kdyby byl člověk dobrý, byly by jeho rady špatné - nejedná se o přesnou citaci) spíše jako sobce, který jde (a má jít) za svým cílem "přes mrtvoly", Covey se snaží spíše prosadit styl přemýšlení "výhra - výhra", tudíž řešení pro obě strany prospěšné. Kniha Vladař je jedna z nejlepších knih, která obsahuje spoustu věcí k hlubšímu zamyšlení. Mohu doporučit všem, kteří se zajímají o humanitní vědy.