Paměť mojí babičce

Poprvé vydáno celosvětově: 2002

Torst - 2009

Torst (2009)
Torst (2002) 80-7215-174-6 239

Literární událost roku 2002. Román dvaadvacetileté studentky Petry Hůlové je mimořádně vyzrálým prozaickým dílem. Jeho děj se odehrává v Mongolsku, osou příběhu je strhující vyprávění žen tří generací o všem, co v životě viděly, zažily, protrpěly. Kniha je psána živým jazykem s množstvím místních slangových výrazů, vtahujících čtenáře do neopakovatelné atmosféry života v Mongolsku. (Založil/a: Liška)

teite
  29. 11. 2013, 20:48
Dvě třetiny knihy mě úplně pohltily, na konci jsem měla pocit, že je autorka trochu bezradná a neví, jak by dílo ukončila, tak raději mění perspektivu vyprávění, ale celkově se mi knížka líbila.
Tosim
  20. 3. 2012, 10:22
O Mongolsku téměř nic nevím a při čtení knihy jsem si připadal, jako bych tam byl. I já mám problém se stylem - jeho stejnost vyvolává velice neodbytný pocit, že vypravěčka je jen jedna žena a ne celý zástup představitelek jednoho rodu.
Morloth
  13. 7. 2010, 22:17
Nedá se říci, že by mi kniha přišla špatná. Hůlová je rozená vypravěčka a dokáže vytvořit velmi podmanivé obrazy. Problém však tkví v tom, že jsem se s knihou minul tematicky, zasazení do Mongolska mi přišlo velmi zajímavé, horší už byl fakt, že všechny hlavní hrdinky řešily vesměs "ženské problémy", které se po jisté době stávaly nezajímavými. Navíc jsem měl problém s určitou mírou repetativnosti, která se v konceptu postupného odkrývání historie jedné rodiny skrývala. Na druhou stranu mne nadchnulo, že Hůlová dokázala vytvořit své postavy životné, což bylo zapříčiněno i tím, že její hrdinky vnímaly svět veskrze subjektivně, tudíž každá měla na stejné situace odlišný názor.
Domenica
  8. 10. 2011, 13:38
Mě se tahle kniha dost líbila, ale nic převratného v ní nebylo. Prostě sága, velmi povedená, ale pouze popsala život jedné rodiny.
Guernica
  3. 2. 2014, 20:59
Pro mě skutečná literární delikatesa, ale dokážu si představit, že ne pro každého stejně lehce stravitelná. Ať už kvůli jazyku, anebo příběhu, ze kterého čiší ponurost a beznaděj, popravdě je to i hodně feminní záležitost. Na druhou stranu podmanivý popis tvrdého života nomádů v mongolské stepi i bezútěšnosti Ulanbátaru. Je poznat, že Hůlová čerpá z osobní zkušenosti. Mongolsko bylo dlouho na seznamu mých cestovatelských "must see", takhle kniha už mě jen popostrčila. A taky se dozvíte, že se neříká rusky "jurta", ale hezky mongolsky "ger", radši "ajrag", a ne "kumys" :-)
mauama
  29. 11. 2012, 1:12
já můžu jen poděkovat.pro mě jedna z nejparádnějších knih za poslední dobu!do mongolska sem se chtěla podívat vždycky a ženská sem taky vod vždycky a teď bych ráda voboje vo něco víc!klaním se...