Originální název: Le Mur

Levné knihy KMa - 2003

Levné knihy KMa (2003)
Odeon (1992) 80-207-0345-4 164

Sbírka novel vznikala postupně v rozmezí tří let. Některé z nich byli nejprve otištěny samostatně, avšak od roku 1939, kdy vyšly poprvé pod názvem Zeď (Le Mur), byly nadále vždy publikovány společně ve stejném pořadí a pod stejným titulem. Tato sbírka obsahuje 5 novel: Zeď, Místnost, Hérostratos, Intimita a Mládí vůdce. (Založil/a: Liška)

alča87
  17. 5. 2013, 19:53
Všechno je tak pravdivé. Všechny novely jsou vlastně strašně smutné. Ale každému doporučuji si knihu přečíst. Trochu zamyšlení nad vlastní existencí nikomu neuškodí.
Abigor
  4. 1. 2013, 10:41
Asi všechno už řekli ti přede mnou... Je to famózní! Osobně se mi nejvíc líbila povídka Herostratos. Sartera četla před svým zločinem Olga Hepnarová a v téhle misantropické povídce jí přímo vidím! Určitě jí dost ovlivnila a utvrdila v jejích úmyslech. Líbí se mi Sarterovy charaktery - zbabělci, šílenci, divní lidé. Je vidět, že kvalitní literatura nemusí nutně potřebovat kladné hrdiny. No prostě a jednoduše intelektuální orgasmus!
domingo
  6. 3. 2010, 14:36
Bible existencionalismu. Soubor krátkých příběhů na rozhraní povídky a novely, v nichž Sartre odkryl do té doby netradiční myšlenkové pochody hrdinů: čekání na smrt, autentické šílenství, emický vnor konfrontovaný s etickým nadhledem. Ve spojitosti s autorovým spisovatelským mistrovstvím tak vzniká jedno ze stěžejních děl 20. století. (5/5)
G8
  13. 9. 2013, 0:31
Existencionalisty jsem si oblíbil, ale až teď chápu, proč se Sartre stal nepopiratelnou vůdčí osobností směru a zároveň i žijícím kultem. Na čtenáře valí syrové návaly myšlenek a právě na zmíněné syrovosti stojí většina kouzla jeho díla. V kombinaci se Sartreovým spisovatelským umem pak vzniklo naprosto impozantní dílo. Novely jsou všechny skvělé, kdybych měl přece některé z nich vyzdvihnout, tak by to byly Intimita a zejména Mládí vůdce.
RockWagram
  28. 4. 2011, 10:24
Když jsem četl povídku Zeď, prožíval jsem čekání na smrt s hlavním hrdinou. Tak autenticky to Sartre napsal. Každá věta stojí zato. Tady není o čem hovořit...přečtěte si ji.
Weetr
  8. 11. 2012, 20:56
Stísněnost, která vás přepadá během četby a dopadne úplně po odložení knihy, to se mi vytasí na mysli, když si vybavím tuto sbírku povídek. Ne všechny se povedly k dokonalosti. Ovšem přinejmenším za první a poslední povídku by si to zasloužilo pět hvězdiček. Tak povedené povídky umí napsat jen málokdo! Na hodnocení ubírá trochu pocit z těch zbylých, které pro mě postrádaly jistý šmrnc a nadřazenost, která se jinde vyskytovala dokonale.
JarKun
  19. 5. 2013, 12:06
Novely z cyklu Zeď mě dostaly všechny - silné příběhy k zamyšlení. Hvězdičku odebírám za Nevolnost. Hodnocení Nevolnosti nechám na zarytých existencionalistech, kteří mají v životě čas na dvacetičtyřhodinové přemýšlení o jsoucím a nejsoucím. To už zkrátka bylo pro praktického člověka, který si čte ve volných chvílích, trochu moc neuchopitelné ...
tom.h
  9. 2. 2015, 18:30
Dych blízkosti smrti u vlastnej osoby či blízkeho človeka, prežívanie extrémnych situácií alebo formovanie svojej identity na základe pribúdajúcich podnetov a prežitkov. To všetko nastavuje človeku určitú formu Zdi, ktorá jedinca núti vykonávať nové rozhodnutia a tak neustále transformovať svoju osobnosť. Sartre a jeho literárne existencionalistický odkaz najviac upútal svojim začiatkom a koncom.
Evina Kalousová
  1. 9. 2016, 13:13
Bravurní. Neskutečné. Pravdivé. Nejvíc se mi líbila Zeď, ta stála za to. Prožívat s hlavním hrdinou čekání na smrt, to je něco tak neobvyklého, ale zároveň zajímavého, že jsem se od toho nemohla utrhnout.
vranak
  10. 11. 2013, 11:28
Číst jen na vlastní nebezpečí a nikoli v době vlastních depresí. Kniha nenabízí žádná východiska. Výstižný komentář: ForFreedom
Angie91
  4. 7. 2014, 10:38
Při čtení sem měla pocit, jako bych seděla vedle něho a prožívala to samé. Bylo mi zle, cítila jsem beznaděj, nicotu a (ne)smysl života. Skvěle napsané, doporučuji.
Opferlamm
  25. 1. 2013, 20:42
Existencialistický manifest. Geniální povídky o prohlubování propasti mezi jedincem a společností; o jedincích, kteří neznají sami sebe, svůj smysl ani smysl ostatních lidí. Jejich svět obklopuje Zeď - zaujímají cynický postoj k životu, k veškerým lidským citům. Povídky Herostrates a Mládí šéfa patří mezi to nejpůsobivější, co z literatury znám.
Maaarta
  8. 8. 2012, 15:10
Kniha, která vás pohltí. Při první povídce o čekání na smrt mi šel mráz po zádech. Jako kdybych v cele seděla s nimi. Jako němý divák, který cítí jejich strach a zároveň zná jejich myšlenky. Jedna z nejzajímavějších knih, které jsem četla.
Zgorboid
  31. 10. 2011, 23:24
Výborná věc. Velmi čtivá, místy úsměvná, pokud máte prapodivný smysl pro humor jako já. Temná, dynamická a povídku od povídky bohatší a důmyslnější dílo.