Pod kupolí

Poprvé vydáno celosvětově: 2009

BETA Dobrovský - 2010
ISBN: 978-80-7306-450-1

BETA Dobrovský (2010) 978-80-7306-450-1 944

Malé městečko odřízne od okolního světa neproniknutelná bariéra neznámého původu a obyvatelé jsou náhle ponecháni sami sobě. Ovzduší je postupně znečišťováno, zásoby se tenčí, energetické zdroje docházejí, pokusy o proražení bariéry jsou marné. Vláda státu je bez ohledu na veškeré své zdroje bezmocná a může pouze zvenčí přihlížet.
Místní radní s diktátorskými sklony si uvědomí příležitost konečně vyniknout a prokázat svému městečku dobro, samozřejmě podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Začne je řídit pevnou rukou – v této mimořádné situaci přece nemůže nic lepšího udělat, lidé silné vedení jistě ocení! Další reálie příběhu ¬– syn radního s nádorem na mozku, ilegální výrobna drog a jediná slyšitelná radiostanice, vtloukající lidem do hlavy jen boží lásku – to jsou přísady, které působí jako katalyzátor už beztak výbušné situace. Můžeme sledovat postupný rozklad lidského společenství, kde přestávají platit pravidla civilizace. Výsledkem je mistrná studie lidské bezmoci, arogance a násilí. (Založil/a: pistalka)

vladislaus
  21. 8. 2012, 14:38
Hlavní emocí při četbě této knihy byl vztek. Nejprve nad sviňárnami lidí, kteří zneužívají moc. Příliš to odráží naší realitu a stačí mi to žít, nemusím to i číst. Pak přicházel i vztek nad autorem, který donutil některé své postavy k stupidnímu chování , jak z béčkových hororů, a proto hvězdička dolů.
Magyana
  2. 8. 2013, 14:54
Dlouho jsem tuto knihu četla, ale dočetla. A jsem ráda, stálo to za to.
Myšlenka výborná, provedení slušné, postavy po všech stránkách lidské.
Navíc poslední stovka stránek je fakt nářez...
VerenaLord
  29. 1. 2013, 23:40
Příběh se sice vymyká klasickému hororu, ale prvky v něm lze najít. Příběh nenudí, plyne nenuceně a je zajímavý. Někteří odsuzují zbytečně dlouhý děj, ale ke Kingovi to prostě patří a záleží na každém, zda mu to sedne nebo ne;)
yarghoul
  29. 7. 2014, 12:25
Knihu jsem četla na dvakrát, musela jsem jí mezitím jednou vrátit do knihovny. Velké množství postav se dalo zvládnout, stejně tak jako jejich úmrtí. Vadilo mi ale, kolik zvířat umřelo, na to jsem fakt háklivá, i když pro ostatní je to asi maličkost, já to nesla těžce. Poslední 200 stovky stran mají obrovský spád a bavily nejvíc.
pchmelda
  16. 3. 2013, 17:35
Je to možná Kingovo dílo, ale poselství samotné prostě musí pocházet z vesmíru. Svět povyskočil do nevídané, jemně rozechvěné ostrosti, jakou jsem ještě nikdy nezažil. Zrychlil se mi tep, cévy na krku mi natekly jako pracující kabely a dásně mě brněly. A nejlepší ze všeho bylo, že únava, která na mě dolehla a zamlžila mi myšlení, zmizela. Měl jsem pocit, že bych mohl hory přenášet. Prostě jsem jel na vlně.
Potulný mnich
  21. 4. 2011, 15:33
Výborná knížka.Opravdu bych se nechtěl ocitnout pod kupolí onoho městečka,kde člověk bojuje s depresí,o vládu a moc nad celým městem,kdy se lidé začnou chovat k sobě jako zvířata...Strach nahánějící představa.
Druhá nejlepší knížka od Kinga co jsem zatím od něj četl.
ondrasek
  20. 1. 2012, 14:52
Pro mě absolutně nejlepší Kingovka, dostal jsem ji k Vánocům (loňským) a hltal ji každou volnou chvilku a díky ní jsem si musel doplnit sbírku Kingovek na současný stav 48 knih (cirka 2 běžné metry v knihovně).
Lalaine
  14. 8. 2012, 9:25
Ke čtení Pod kupolí jsem se odhodlávala dlouho, vzhledem k tomu, že jsem hodně velký čtenář a mám doma snad 20 knížek z knihovny, ale nakonec jsem se do ní pustila. Opravdu musím říct, že kniha byla promyšlená a nic nebylo zanedbané. Příběhy velmi detailně propracované. Od začátku do konce netušíte, jestli kupole nakonec zmizí (pokud se tedy nepodíváte na konec knihy, to já nedělám). Opravdu musím pochválit, že King dokázal popsat, jak se charaktery lidí dokážou změnit, pokud nastane situace, kdy už neplatí zaběhnuté zákony. Když jsem knihu přečetla, přemýšlela jsem, co tím vším chtěl King vlastně říct a ... myslím, že kniha přináší jedno velké poselství: "Nečiň druhému, co nechceš, aby činil on Tobě... Může se Ti to vrátit."
Casey
  28. 3. 2014, 14:41
Skvela knizka, strhujici dej. Nemohl jsem se od knizky odlepit, dokud jsem nedocetl. S Dallasem 63 moje nejoblibenejsi od Kinga. jen ten konec, resp. vysvetleni toho proc je vse pod kupoli me trochu zklamal. Ale to tak mam u Kinga prakticky vzdycky :-) Nicmene knizka super, davam 5*
Jokolo
  30. 1. 2015, 13:02
Nejlepší Kingova kniha. Bál jsem se, že s počtem stránek se bude děj rozplizávat, nebudou nás čekat žádné velké zvraty a prostě to bude nuda, ale King se něčemu takovému vyhnul velkým obloukem. Kniha plynule graduje a posledních 200/150 stran je tak megózních, že mě málem vyhodili, jak jsem to četl i na pracovišti.
Mezi nejlepší prvky příběhu patří rozhodně hlavní záporák, který je zpracovaný výborně, snad i lépe než v Tom, a to díky jeho reálnosti a uvěřitelnosti. Stejně tak u jeho synáčka. King dal motiv všem postavám, čímž vnesl do celé storky nádech skutečnosti. Opravdu si myslím, že nějak takhle by se to mohlo doopravdy vyvíjet. Nebyl to tedy ani tak horor, jako spíš zamyšlení nad lidskými pudy, o kterých se v knize hovoří velmi často. A to byla parádička.
Bál jsem se, že si to King pohnojí závěrem, jak je jeho dobrým zvykem (ne vždy, ale často!), ale tenhle závěr byl dobrý.
King vnesl do celého děje velké množství postav a ještě více příběhu, čímž děj ozvláštnil a mně se to dosti líbilo, děj tak získává na mnohem větší zajímavosti, když do něj zasahuje postav vícero, často dost pošahaných. Ale ty pošahanci byli beztak nejlepší.

XZvire
  15. 10. 2015, 15:49
Dlouho jsem četla, dlouho odkládala a nedočetla. První knížka od Kinga, která mě nijak moc nezaujala. Možná se k tomu jednou vrátím, ale už rok k tomu nemám chuť, tak proč to protahovat..Hodnotím teda pouze prvních 300 stran..
ondrej_plevak
  30. 3. 2016, 23:18
Stylem mi Pod kupolí velice připomínalo další Kingovku, a to Cujo. Řada zákeřných postav, které jdou přes mrtvoly, intriky, manipulace, lži a hlavně ten klaustrofobní pocit (kupole vs. auto u Cuja). Tady je to ovšem v daleko větším rozměru a autor postrkává lidskou krutost ještě o stupínek výše. Policejní pravomoci v rukou nekvalifikovaných a frustrovaných lidí nabízí srovnání s experimentem na Stanfordské univerzitě v sedmdesátých letech, kdy se umělé rozdělení rolí vězeň - dozorce nekontrolovatelně zvrtlo. Zároveň s knihou jsem zhlédl i první řadu seriálu, na kterém se King taky podílel, a musím říct, že jde o absolutně jiný příběh. Řada postav chybí, často mají diametrálně odlišné osudy a minulost než v knize. Společný je s nadsázkou řečeno opravdu asi jen název. Kniha má něco navíc.
Raggen
  20. 2. 2014, 11:22
Měsíc tahání knihy o váze cihly (nebo dvou?) a nakonec jsem trochu v rozpacích... Celá kniha je vážně skvělá, o tom není pochyb. Úžasné téma, které Pan King báječně zpracoval! Jen ten konec? Nevím nevím... Hvězdička dolů za něj.
JarKun
  8. 9. 2013, 15:19
Jsem fanoušek Kinga a mé srdce zaplesalo. A doufám, že se dostane do televize i seriál, protože pokud se podaří, mohlo by to být veledílo typu Twin Peaks. Kniha k tomu vybízí. Spousta postav, od těch normálních a sympatických až po podivíny a naprosto zvrácené amorální osoby. Spousta minipříběhů a osudů. Jednoduchý příběh, ale dokáže vyvolat hrůzu. Celé lidstvo se může jen dívat, co se děje v malém městečku, odříznutém od okolního života. A do toho všeho přijde ještě krásné poselství v momentě, kdy se přijde na to, kdo to vlastně způsobil. Kniha mě vyděsila i rozplakala, jeden z nejlepších Kingových příběhů.
matrosh
  28. 6. 2016, 19:23
Toto jsem četl asi rok. a nuceně. pro nové fandy kinga asi dobrý, ale pro me neskutečná nuda s očekávaným koncem. prakticky jsou to natažené nezbytné věci okořeněné knihou tommyknockers.
lukyn
  19. 11. 2012, 20:25
Další mistrovské hororové dílo hororového mistra. Co dál k tomu říci? Nechtěl bych být některou z postav v kterémkoli románu Stephena Kinga. Člověk si nikdy není jist životem ani smrtí do samého konce... :-)
leprechaunek
  30. 8. 2012, 10:14
No... s přehledem nejsurovější knížka, jakou jsem kdy četla.
Přelouskala jsem těch 900 stránek jedním dechem - za doprovodu vzteku, znechucení, bezmoci a až příliš živého vědomí, že to, co je v knížce napsané, je naprosto realistické...
Teprve po dočtení mi došlo, co na téhle knížce postrádám :) Paradoxně větší detailnost - protože jakkoliv je život v městečku a psychologie jednotlivých postav vykreslená naprosto fantasticky, jsou to jen myslící, cítící a jednající "anonymní siluety", a to i u takových postav, jako je Dale Barbara a Junior Rennie. Žádná sebemenší představa, jak vypadají, jací jsou, žádná možnost si jakéhokoliv hrdinu představit, natož se s ním ztotožnit. Ať to byl záměr nebo ne, vlastně to jen podtrhuje smysl celé knížky... Ale nic to nemění na tom, že jí to zároveň pár procent ubírá. :)
Skvělá, ale popravdě si nemyslím, že ještě někdy dostanu náladu přečíst si ji znovu... ;)
Svatoslav.Svatomír
  3. 3. 2011, 10:52
Po pětileté pauze se Stephen King vrací s dalším eposem nesoucím krutou pravdu o společnosti a s enviromentálním poselstvím vůči matičce přírodě. Ti, co mají autora řádně načteného, budou uslintávat blahem nad miliony odkazů na jeho předešlá díla. Většinou jsou to pouhá slůvka, věty nebo pouhé narážky. Po dlouhé době udělal čáru přes rozpočet všem, kteří se hlásili k prohlášení, že mistr už dávno není tím, čím byl. Po autonehodě, která se mu přihodila v roce 1999, se zdálo jako by ztrácel dech. Ovšem Pod kupolí je nejen ten starý dobrý Stephen King, jakého známe. Autorsky vyrostl na novou úroveň sledující aktuální trendy. Vrátil se s plnou parádou a za zvuků fanfár usedl zpět na trůn děsu a strachu. Pomocí spousty odkazů rekapituluje svou předešlou tvorbu a zároveň posunuje hranice daleko kupředu. Pokud vás zajímá, jak si lidé odříznutí od okolního světa se zhoršujícím se ovzduším poradí, či kdo má na svědomí tajuplnou kupoli, neváhejte! Kdo ví, třeba za tím opravdu stojí malí zelení mužíčci. Pravda je totiž někde venku. (The truth is out there.)
SallyZen
  22. 1. 2014, 22:06
Naprosto výborná kniha plná zvratů, skvělých charakterů a asi nejodpornější postavy ever. Ale za ten konec prostě tu pátou hvězdu nedám. To fakt nechci. Jinak ale určitě stojí za čtení i přes hodně stran.
čarodějka999
  13. 3. 2012, 21:26
Právě čtu a již se těším na zítřek na další pokračování, další z jeho knížek, které vtáhnou do děje a těšíte se na každou další kapitolu.

---------------------

Tak včera konečně dočteno. Nálada a a chtění přečíst bylo veliké, ale čas tak rychle nedovoloval. I tak jsem se nakonec dostala a tleskám. Řadím tuto knihu mezi jeho nejlepší. Občas jen žasnu, jak dokáže "v uvozovkách" o jednoduchém tématu psát tak dlouho a navíc to lidi od začátku až do konce baví.....neskutečný co se v jeho hlavě, i když tomu drogy pomáhaly, zrodit...klobouk dolů...
Kagome-chan
  24. 8. 2013, 16:22
Neskutečné čtení. Ať si říká kdo chce co chce, mi se rozuzlení víc než zamlouvá a jsem nadmíru spokojená, protože moje oblíbené postavy žijí a ti „zatr-pacenci" jsou přinejlepším v pekle :D A že je kniha dlouhá? Tak to ani náhodou, dvě tři stovky stran pokaždé utekly jako nic a já s hrůzou sledovala, že se řítím ke konci. Knížku jsem byla schopná zavřít jen proto, že v noci se mi oči začaly klížit až moc. Vraždila bych pro dalších pár stran epilogu už jen proto, že je mi líto knihu zavřít a opustit. Jednou si ji musím pořídit i domů :-)
SaraG
  4. 1. 2013, 18:15
Bezesporu má nejoblíbenější kniha od mého nejoblíbenějšího autora :) Příběh je úžasný, odsýpá, ani chvilku jsem se nenudila. Všechny detaily King perfektně promyslel, všechno do sebe zapadá. Vůbec mi nevadilo, že byly postavy dopodrobna rozpytvány, to mám na jeho knihách právě ráda, protože se s příběhem více sžiji. A závěr byl také naprosto dokonalý...prostě nemám co bych vytkla!
Les_pulpinos
  27. 11. 2012, 16:43
Perfektní knížka!!! Hned po prvních stránkách jsem se od ní stěží odtrhla! Závěr mě sice trochu zklamal - né vysvětlením příčiny vzniku Kupole, jako spíš svou surovostí (kéž by jistá osoba nestihla zmáčknout tlačítko dálkového ovládání!) - nicméně to nemění nic na faktu, že je to dosud nejlepší knížka, kterou jsem od Kinga četla! Vřele doporučuji!!
adevr
  15. 1. 2012, 21:30
Dost dobrá kniha, tahal jsem ji celý měsíc, od vánoc, do metra, dokud jsem ji nedočetl do konce. A neodradila mě ani její hmotnost...prostě jsem si navíc i zaposiloval, a dal zadost novoročnímu předsevzetí...
Díky Štefane Králi. :)
chegulina
  7. 3. 2011, 18:53
Velice,velice zdlouhave,dost postav a pro mě překvapivé zakončení,ktere se podle meho nazoru Kingovi nejak nepodoba,ale King je proste King :) Doporučuji k přečtení,ale pokud porovnam počet stranek,tak mě vic zaujala NESPAVOST...
johny777
  17. 3. 2016, 22:41
Dnes jsem dočetl 942 stránkovou knihu od Pod kupolí​ od mého nejoblíbenějšího autora Stephen King​a. A musím jedině doporučit, krásné vykreslení postav, jeden z nejhnusnějších záporáků, syrový styl. Nechybí napětí, humor, břitké dialogy, neotřelý děj a výborný spád. Konec je krásná metafora, který nutí k zamyšlení. Knížka se četla jedním dechem a musím jedině doporučit.
Honzy
  7. 6. 2011, 21:20
Jireb: Příjde ti jako normální tady napsat konec celé knihy, která má ještě k tomu 1000 stran? Nenapadlo tě kurva že ještě před přečtením knihy si tady někdo bude číst rezenci? Musíš být fakt prvotřídní kráva! Vážně díky za pokažení celého konce! Doufám že jsi spokojená!! Má nasranost není ani vyjádřitelná!

---------------------

Ne každý normální člověk by měl aspon na začátek komentáře umístit varování že komentář obsahuje spoiler! Jako sorry ale takhle tu knížku ani nikdo nemusí číst!

---------------------

Tvůj nick mluví za vše :D Normální lidé si rádi přečtou knížku bez toho, aniž by věděli její konec. Pro ty(snad) inteligentnější: "Prosím, napiště před svůj komentář, že je spoilerován. Některé by prozrazení děje mohlo opravdu mrzet, vzhledem k tomu jak dlouho se na knížku těšili. Děkuji za pochopení."
Lilienn
  31. 10. 2013, 12:55
Jedna z nejlepších Kingových knich. Skvělá kniha, těším se až si ji budu moct přečít znovu až paměť trošku povolí :D Doporučila jsem příteli, ten si taky pochvaluje a vůbec se mnou nechce komunikovat, když ji má u sebe :)
Hedgehog
  4. 9. 2013, 21:48
Hodně dlouhé, hodně dobré. Po přečtení jsem byl drobátko zklamán tím, co způsobilo kupoli, ale s odstupem času vlastně proč ne. Určitě patří do mých top 5 od Kinga.
Kaiella
  17. 10. 2016, 7:00
Obsahuje spoiler spoiler Knihu jsem četla se smíšenými pocity. Chtěla jsem konečně vědět, jak to dopadne. Na což člověk nemusí čekat až do konce knihy. Dojde Vám to celkem s předstihem. Po většinu děje jsem cítila vztek a hnus nad postavami přebírajícími moc nad městečkem a už dlouho mě tak nepotěšilo, když hlavní záporák konečně dodýchal. Měla jsem dojem, že tentokrát autor postavy likvidoval nelítostivě dost vysokou rychlostí. Žádné lítostivé babrání, prostě exitus a tradááá příběh frčí dál. Konec mne nepřekvapil (i když trochu vlastně ano, je to King, takže teoreticky existuje možnost, že všichni stihnou ještě na poslední straně klidně zemřít). Posledních pár stran jsem četla tak "pro formu" s vědomím, že vím, co se stane, ale bylo by trochu neslušné knihu z toho důvodu odložit.
pravablondska
  7. 6. 2011, 21:24
HONZY: Mě zase přijdeš nenormální ty. Komentáře jsou k vyjádření názoru a pocitu a to může obsahovat i nějaké spoiler...,ale to by každý normální člověk měl vědět!!!!!!

---------------------

Taky si tuhle knihu hodlám přečíst a vůbec mi to nevadí. Pokud ti to vadí tak si je nečti.., protože předpokládám že většina lidi není ,,normálních" !!!!
honzajh
  9. 8. 2013, 12:25
Knížka to je výborná, i když některé věci se mi tam zdají přehnané (jsou lidé opravdu tak zlý?) a jinak musím dát 5 hvězdiček.
Apneator
  19. 11. 2012, 16:12
Vynikající začátek, ještě lepší prostředek a rovněž jako mnozí zde jsem se těšil jak to dopadne. Konec móc špatný. Skoro mi připadalo, jako by na Kinga nakladatel přespříliš tlačil, aby to už konečně odevzdal, a on se podvolil.
KatkaN
  3. 9. 2016, 23:30
A ty, můj věrný čtenáři. Děkuji, že jsi ten příběh přečetl. Jestli ses při tom bavil stejně jako já, oba jsme dopadli dobře. Stephen King ... Na tohle já mohu odpovědět jen - ano, bavila jsem se výborně a já děkuji za tento skvělý a fenomenální čtenářský zážitek!
Preceda
  28. 12. 2014, 10:55
Obsahuje spoiler spoiler Má první zkušenost s Kingem - nutno říci, že k přečtení něčeho dalšího se budu muset opravdu přemlouvat. Co se nedá autorovi upřít, je propracovanost problémů, které by v podobném případě nastaly (podnebí, teplota,...). Tím to, alespoň pro mě, končí. Příběh je jednoduše psaný, přesně jako filmový scénář (o tom svědčí i mnoho a mnoho scén, kdy nebohým zvířátkům padají hlavy). Jednoduchost se přenáší i do charakteristik postav - skvělé spektrum ošklivých lidí i "karakterů", jak se dříve říkávalo. Od začátku víte, kdo se jak zachová. A konec mě dostal - když nevíte co by, stačí použít mimozemšťany. Co to sakra je? Za mě slabé, omlouvám se všem Kingofilům, ale čekal jsem větší katarzi...
Tomáš Lánský
  21. 6. 2014, 17:50
Nejlíp je od té knihy nic nečekat, protože množství stránek dokáže spoustu lidí odradit. Kdo tomu ale dá šanci, po 50 stranách propadne ději. Já nedokázal přestat číst, protože mě zajímal původ kupole a osud skvěle načrtnutých postav. Rozsahem, množstvím děje a postav je kniha srovnatelná se Svědectvím, pro mě ale ještě o chlup lepší, neboť jediným nadpřirozeným prvkem je (skoro až do konce) pouze kupole, takže jsme ušetřeni řečí o Bohu, osudu a boji dobra se zlem. Myslím, že to King dobře věděl, proto do příběhu nemíchal příliš nadpřirozena, ale soustředil se na postavy. Třeba příběhová větev s vojáky vně kopule nebo rádiem, které skrývá malé překvapení, byla geniální a King si těmito motivy připravil půdu pro apokalyptické vyvrcholení.
sheylka
  16. 9. 2012, 22:51
Stephen King - První pokus napsat Pod Kupolí jsem podnikl v roce 1976, ale odtáhl jsem s ocasem staženým mezi nohama už po čtrnácti dnech práce, jejímž výsledkem bylo sedmdesát pět stran. Rukopis byl dávno ztracený, když jsem si jednoho dne v roce 2007 sedl, abych začal znovu........

A já chci tímto vyjádřit Stephenovi velký dík za jeho rozhodnutí dílo dokončit... Bylo to úžasné i když bylo prolito mnoho krve. Některých postav mi bylo líto, jiných nikoliv... Knížku jsem měla přečtenou za velmi krátkou dobu, nemohla jsem se od ní odtrhnout.

První co mě napadlo, když jsem viděla obal knihy (který se mi ovšem líbí) - napadli mě Simpsnovi ve filmu, ale později jsem se tomu smála :) Velmi zajímavý děj, mistrně charakteristické postavy - od dobráka Barbieho po zatr-patr Rennieho... plný počet... =o)
Flynn
  14. 11. 2011, 9:39
Skvělá kniha, naprosto zdrcující atmosféra. Postavy jsou jak živé a opět Kingova devíza - koho máte nenávidět, toho nenávidíte až za hrob. Manipulace s lidma v této knize je prostě brutální. Záporák je jeden z nejhorších padouchů, na jaké jsem v knihách narazil. King ho popsal a vystihl prostě bravůrně. Trochu zvláštně na mě působil závěr, ještě se to ve mě musí rozležet. Každopádně silná kniha.
Waya90
  7. 9. 2016, 23:24
Stephen King patří mezi mé favority a proto mě mrzí, že knihu jsem četla ale nedočetla. Nevím, kolikrát kniha u nás vyšla, ani to, zda se objevilo více českých překladů. Bohužel překlad byl právě ten kámen úrazu přes který jsem se nedokázala přenést. Cítila jsem silný příběh tak jak jsem u Kinga zvyklá, bohužel špatně postavená gramatika i stylistika překladu mi knihu, i přes několik pokusů a mnoho sebezapření, zkrátka znechutila ... Špatný překlad dokáže zabít skvělou knihu. Dle mého názoru je právě Pod kupolí ten případ přestože hodnotím pouze prvních cca 100 stran ...
Petr747
  20. 2. 2015, 7:58
Opravdu velice zajímavá kniha, která mi zabrala asi čtrnáct dní než sem jí přečetl. Po tuto dobu jsem byl pořád nasranej a podrážděnej. Už sem to tady v některém komentáři četl a musím souhlasit, že tato knížka vzbuzuje v člověku "hněv".
Jinak kniha byla napínavá od začátku až do konce, aneb hloupost vládne světu.
MysteryMan
  25. 9. 2014, 21:08
Co na to říct? Zase neskutečná bomba. Víte, nemám moc rád příběhy, kde se děje něco neskutečného, nevysvětlitelného. Zde to nevadí. Prostě se něco stalo a je neskutečně zajímavé sledovat, jak si s tím King poradil. Určitá poselství, varování, zvěrstva... Někdy až pocit beznaděje, při sledování některých postav. Znechucení, vztek... Bohužel, někdy od románu k reálu není až tak daleko.
Tomáš Iron Koutník
  2. 12. 2013, 8:41
Opět z 90% skvělá knížka se slabším koncem. Vypořádání se s některými postavami (i s těmi hlavními) by mohlo být více rafinované. Ale jinak dobré počtení. Za mne 90%
irýna
  15. 3. 2012, 19:32
četla jsem na doporučení.Velice se mi líbila,již od začátku veliký masakr,kniha mě bavila asi pro to,že nebyla až tak nereálná,až na to že městečko bylo pod kupolí,vše co se dělo u vnitř kupole bylo reálné a napínavé.jen konec mě zklamal.Moc jednoduchý na tak složitou knihu.Tuto knihu by chtělo zfilmovat.
JayCZ
  23. 11. 2011, 22:28
Když jsem knihu dostal k narozeninám, vyděsila mě tloušťka knihy. To jsem však byl ještě nezkušený a nevěděl jsem, že čím je kniha ,,obsáhlejší" tím větší je zážitek. Už po přečtení prvních 10 stran jsem si říkal, že mě čeká bohatá podívaná. A nemýlil jsem se. Děj šlapal a šlapal a ani chvilku mi nepřipadala kniha nějak zdlouhavá. Jediné co mi trochu chybělo bylo opravdu to co napsal už MORDRED, ale jinak naprostá spokojenost. Díky Stephene! Tvůj věrný fanoušek :) 95%
Srdicko
  22. 3. 2011, 23:10
myslím si to samé co CHEGULINA..zdlouhavé..a sem tam jsem měla zmatek v postavách..špatně se v nich orientovalo..ale nezklamala mě ta kniha..:-) NESPAVOST...měla smutný konec..docela mě to zaskočilo..
nenia
  6. 1. 2011, 15:17
Až na ten konec! (což je u Kinga problém častěji) :-/ Jinak kniha přesně dle mého gusta, mnoho postav, velký (a přesto tak malý a omezený) prostor, Typický kladný hrdina a snad nejvíce nenáviděný záporák z celého autorova díla! (možná Byl Velký Jim Rennie nějakou asociací na skutečný svět - tlustý, mamonář a zvrácený vzionář, schovávající se za Boha - to člověku něco připomene)...škoda jen, že jsem knihu nečetl dříve než The Simpsons movie...pak by na mne působila ještě lépe a děsivěji. :-D
kolda1990
  24. 11. 2016, 8:36
Úžasná kniha. Moje dvacátá první tady od Mistra strachu a musím říct, že nejlepší. Dlouhá, ale vůbec ne zdlouhavá. Napínavá, neskutečně skvěle napsaná. King ve formě:)
denniys
  19. 11. 2016, 9:17
Tato kniha stojí za přečtení..je dlouhá,ale vtáhne do děje a nepustí..chvílemi jsem málem zapomínala dýchat a myslela jen na to,že je geniální..Steven King mě nikdy nepřestane bavit,obdivuju kolik knih napsal a přitom každá je na jiné nadpřirozené či podivné téma..a teď tohle..posledních sto stran je doslova fičák,konec celkem logický vzhledem k tématu,nepřeslazený a uspokojivý..styl psaní brilantní,některé kapitoly či odstavce byly darem od boha,a pokud ne to,tak od krále určitě,jelikož King je bezpochyby králem svého žánru!
Ľudmila F
  6. 11. 2016, 0:48
Záver = mínus jedna hviezdička. Inak, kniha ako celok je naozaj super. Síce dlhá, ale čítala sa veľmi príjemne. Ďalšou od Kinga bude pravdepodobne To.
Gabriela Benešová
  21. 8. 2016, 18:14
Od knihy jsem neměla žádná očekávání. Zaujalo mne téma a věřila jsem ve skvělého Stephana Kinga. Knihu jsem ale četla ve čtečce a nějak jsem se zapomněla podívat, jak je dlouhá. 900 stran mě hodně vyděsilo, ale zvládla jsem to. V knize je velké množství postav a každá má svůj příběh a vše je natolik provázané, že s napětím čtete a těšíte se, co se bude dít dál s tou a tou postavou. Námět knihy je skvělý a vztahy v uzavřené komunitě až děsivě reálné. Zklamaná jsem ale ze závěru, ten hodně ovlivnil mé hodnocení knihy.