Originální název: Habermannův mlýn

ISBN: 978-80-253-2729-6

Fragment (2016) 978-80-253-2729-6 168
Nezjištěno / Jiné (2010) 978-80-254-8100-4 191 DP Film
Grafis (2001) 80-238-6063-1 168

Kniha Habermannův mlýn byla poprvé vydána v roce 2001 a vyvolala velký poprask, neboť její obsah byl v době uvedení na trh velmi neobvyklý, až skandální. Autor v knize vypráví o dramatickém osudu německého mlynáře Habermanna a jeho českého kamaráda Jana Březiny. Příběh byl v kraji Šumperska pověstný právě skutečností, že mlynář, který v průběhu války pomáhal Čechům, na konci války za záhadných okolností zmizel. Říkalo se, že se stal nepohodlným několika významným lidem na okrese.

Urban se svým dílem zastal nevinného mlynáře a jeho rodiny, prolomil dokonale doktrínu o české holubičí povaze. Příběh Habermannova mlýna však není jen dramatem, ale je to napínavé čtení do posledního řádku. Je univerzálním příběhem o přátelství a lásce na pozadí těžké válečné doby. Kdosi přirovnal Habermanna k Schindlerovi, Urban však nesouhlasí, neboť říká, že doba Schindlera nejprve deformovala, posléze přetvořila do podoby oportunisty. Habermann si však zachoval svoji tvář i v době, kdy mohl jako Němec využít svoji národní příslušnost...

Stejmojmenný film natočil legendární režisér Juraj Herz. (Založil/a: miskase)

Keatin
  27. 12. 2012, 10:41
Upřímně řečeno (napsáno) mě film absolutně nezaujal. Byla jsem proto zvědava na knihu, která mě ale také absolutně zklamala. Popisuje hodně bolestnou dobu, kdy vládlo bezpráví, nespravedlnost a nenávist. Nicméně, autor jakoby zde popisoval spíše krajinu, než samotný příběh. Snažil se asi o nějaké jiné literární pojetí, nicméně, mně absolutně nesedlo. Kdybych neviděla film, tak mi spousta věcí ani nedojde, protože v knize se kolem nich jen tak chodí okolo. Když to napíšu "vulgárně", je to téma, ze kterého se dá vytřískat mnohem více ...

A souhlasím s uživatelem 23.44 v tom, že autor jakoby už předem počítal s tím, že bude filmovou předlohou.
ondrasek
  28. 10. 2014, 13:51
Do knihy jsem se pustil s viděným filmem v zádech, takže jsem věděl, do čehu jdu a nemělo mě to čím překvapit.
Napsáno je to solidně a téma je natolik silné, že o tom musím stále přemýšlet - jak se z obyčejných přizdisráčů stávají díky moci a přesile bestie bez špetky lidskosti.
Trochu mi vadilo zdlouhavé popisování krajiny a počasí na začátcích kapitol, jinak nemám vůči knize větších výhrad.
Rinae
  16. 1. 2016, 17:11
Těšila jsem se moc a byla jsem strašně zklamaná. Knihu jsem zvládla dočíst až na potřetí, a i to spíše kvůli školnímu projektu než kvůli jejím později objeveným kvalitám. Autor se očividně hrozně snaží příběh ozvláštnit zajímavým jazykem, jenže to neumí a celé to působí strašně školometsky (na jeho použití "jako" a "jako by/jakoby" jsem začala být po druhé stránce alergická). Patos, patos a prázdné hry s načančanými slovy. Strašlivě promrhaný potenciál příběhu.
23.44
  7. 1. 2012, 21:07
Jde o zajímavou záležitost z hlediska historických událostí, pro mě o to podstatnější, že denně jezdím kolem těch míst. Autor uvádí, že jména jsou smyšlená, ale ani bych se nedivila, kdyby to nebyla pravda. Stejná jména se v kraji běžně vyskytují. Zajímalo by mě, co na to potomci zúčastněných. Vypravěčský styl mě neuspokojil, je to jednoduché, jako by už předem počítal s tím, že bude filmovou předlohou. Upřímně řečeno, jsem překvapená, že dílo zaujme dál než regionálně.
Henges
  18. 3. 2011, 12:32
Na to jak je ta knížka krátká je tam moc "vaty" okolo, skocích v čase atd. Filmům , které jsem nejdříve četl v knižní podobě se vyhýbám,ale tady se na film rád podívám jestli mě aspon on dokáže zaujmout.