Královské poklesky

Originální název: Royal Affairs

Domino - 2010
ISBN: 978-80-7303-510-5

Domino (2010) 978-80-7303-510-5 367

Královské sňatky se neuzavírají z lásky, ale z dynastických, politických a ekonomických důvodů. Nezřídka se stane, že jsou sezdáni lidé, jejichž svazek je od samého začátku odsouzen k nezdaru. Sotva pak jim lze vyčítat, že hledají citové i tělesné uspokojení mimo manželství. Panovníci mají stejné tužby a vášně jako obyčejní smrtelníci, jen důsledky jejich činů bývají závažnější a v některých případech dokonce ničivé. Autorka se v této knize pokouší načrtnout několik staletí anglické historie, přičemž za milníky jí neslouží bitvy či pakty, nýbrž milostné poměry a skandály panovníků. Kam by se ubíraly dějiny, kdyby Jindřich II. kvůli francouzské milence nepohrdal mezinárodními úmluvami? Jaký osud by čekal na Anglii, kdyby se Jindřich VIII. nezbavoval svých žen za cenu rozluky s Římem či za pomoci kata? Jaká by byla dnešní Anglie, kdyby se Eduard VIII. nevzdal trůnu kvůli milované ženě? S jistotou lze říci pouze to, že bychom o pár desetiletí později nesledovali veřejně propírané mimomanželské eskapády Charlese a Diany Tato kniha nabízí chytrý a vtipný, nikoli však laciný či bulvární pohled na anglickou historii, kterou zdaleka neutvářelo pouze dění v trůnních sálech či zasedacích místnostech. (Založil/a: skjaninka)

Ivana Sobotková
  25. 9. 2016, 10:20
Tak jsem zase víc dozvěděla o anglických panovnících a jejich rodech:)Nevím proč,ale Velká Británie mě nějak pořád přitahuje a jejich historie a tedy i současnoust(jako je královská rodina,William a Kate a malý George)mě zajímají:)