Originální název: Murder in Mesopotamia
Poprvé vydáno celosvětově: 1936

Orbis - 1969

Orbis (1969) 198

V netradičním prostředí archeologického tábora dochází k vraždě manželky hlavního archeologa. Napětí mezi členy skupiny by se dalo krájet. Ještě štěstí, že věhlasný soukromý detektiv Hercule Poirot je zrovna poblíž, aby nám opět ukázal, co umí.
Prostředí příběhu oplývá rozličnými postavami, z nichž, jak už to tak bývá, každá by mohla být vrahem. I tak vám ale rozuzlení příběhu, jakkoliv naprosto logické, nepřijde až do poslední chvíle na mysl. Jako vždy, když čtete Agathu Christie.
Celý mezopotámský případ nám autorka vypráví očima ošetřovatelky, která je k rozporuplné paní Leidnerové, zavražděné manželce doktora Leidnera, povolána jen pár dní před samotným činem. Poté se tato slečna stává Poirotovi cennou pomocnicí a ve svém následném vyprávění si rozhodně nebere servítky. Příběh tím však rozhodně netrpí. (Založil/a: Jakub Ehrenberger)

Agatha Christie Agatha Christie
*15.09.1890 - †12.01.1976

Venceslao90
  11. 4. 2014, 16:11
Další z rodiny skvělých detektivek od Agathy, ale plný počet nedávám, protože mi v závěru příběhu a v rozuzlení vraždy jedna věc dost neseděla. Zmiňovat to tady nebudu, ale trochu to podle mě zkazilo celkový dojem z knihy.
maratach
  27. 11. 2011, 10:10
Amy Leatheranová, anglická opatrovnice, se má vrátit z Bagdádu zpět do Anglie, když se dovídá, že jakýsi archeolog, Dr. Leidner, shání někoho ke své manželce, která je pod silným nervovým vypětím. Je totiž přesvědčena, že její bývalý manžel, který měl zemřít při železničním neštěstí, je stále naživu a hodlá jí překazit nové manželství. Objevily se dokonce výhružné dopisy a pokusy manželskému páru ublížit. Členové expedice však vše přičítají nevyrovnanosti a představivosti paní Leidnerové. Jednoho dne je ale Louisa Leidnerová nalezena mrtvá. Naštěstí se v oblasti právě vyskytuje i slavný Hercule Poirot a místní úřady ho žádají o pomoc při vyšetřování případu…
dreadie
  11. 4. 2014, 12:28
Velmi povedená detektivka s pro mě naprosto nečekaným koncem. I když, to je u Agathy obvyklé. Stojí za přečtení.
Vaca1000
  3. 3. 2015, 20:23
Pro mě od Agáty asi největší propadák....Ostatní knížky - pecka, ale tohle když jsem začal číst, tak jsem začal pochybovat, jestli to opravdu psala ona....Po pár kapitolách jsem knížku odložil a radši si šel pustit film, protože tohle je jedna z mála knížek, která se filmu nevyrovná.......Ostatní detektivky luxusní, ale tohle je vyloženě BRAK.......Nejhorší Agátina knížka :)......
Markoman
  4. 9. 2012, 20:11
Moooc dobrá knížka. Přitahovalo mě to tiché napětí...všichni dělají, jako že se nic neděle, ale ono se DĚJE. Taky se mi líbilo, že to bylo vypravováno v ICH-formě a ne od Hastigse.