Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Artušova smrt

78%
4 17
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Artušova smrt
Autor:
Originální název: Le Morte d'Arthur

Nejnovější vydání: (Všechna vydání)
Aurora - 1997
ISBN: 80-85974-97-5
Počet stránek: 484
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 3x v oblíbených
v přečtených 28x v přečtených
v knihovně 6x v knihovně
k přečtení 22x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Aurora (1997) 80-85974-97-5 484
Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1960)

Artušova smrt (originální titul je ve středověké francouzštině: Le Morte d'Arthur) je anglicky psaný rytířský román Thomase Maloryho, vzniklý kompilací francouzských a anglických rytířských románů s artušovskou tematikou (v textu je zdroj příběhů uváděn jen jako „francouzská kniha”). Kniha zahrnuje i některé texty, které vytvořil Malory sám, například příběh o rytíři Garethovi, ostatní příběhy jsou převyprávěny dle Maloryho názorů a interpretace. Dílo bylo poprvé vydáno roku 1485 Williamem Caxtonem, který ho také zredigoval a provedl na něm řadu změn. Jde o jakési shrnutí středověké artušovské literatury, jako takové má dosud velký ohlas.

Malory práci na díle patrně zahájil ve vězení na počátku padesátých let 15. století, dílo dokončil v roce 1470. Titul díla je dílem Caxtona, původní Maloryho název zněl The hoole booke of kyng Arthur & of his noble knyghtes of the rounde table (tj. Úplná kniha o králi Artušovi a jeho vznešených rytířích Kruhového stolu). Caxtonův titul je možná výsledkem nepochopení autorova přání, protože o smrti krále Artuše vypráví teprve závěrečná část díla.

Caxton také dílo rozčlenil do 21 knih a 507 kapitol. Původně ale Malory rozdělil své dílo na osm samostatných příběhů:

1.Příběh o narození a vzestupu krále Artuše
1.Příběh o válce krále Artuše proti římskému králi Luciovi
3.Příběh o Lancelotovi
4.Příběh o Garethovi, bratrovi Gawaina.
5.Příběh o Tristanovi a Isoldě.
6.Příběh o výpravě za Svatým grálem.
7.Příběh o Lancelotovi a Guineveře.
8.Rozpad Kruhového stolu a smrt krále Artuše.
Děj knihy se odehrává především v Británii a Francii v druhé polovině 5. století. Vypráví převážně o jednotlivých rytířských výpravách rytířů Kruhového stolu (často se používá varianta “Kulatý stůl”, nicméně nejpoužívanější český překlad Jana Cahy důsledně užívá podobu “Kruhový stůl”), na kterých hrdinové prožívají nejrůznější fantastická dobrodružství, bojují s jinými rytíři a příšerami. Jednotlivé příběhy jsou sice spojeny postavami a prostředím, dějově jsou ale na sobě v podstatě nezávislé.

Do češtiny bylo dílo přeloženo dvakrát, první a nejpoužívanější, byť mírně zkrácený překlad pořídil Jan Caha (první vydání 1960), druhý překlad, kritikou velmi nepříznivě přijatý, pořídil Ivory Rodriguez (vydáno 1998).

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: Charlie91)

(více)  

Štítky

více  
Thomas Malory Thomas Malory
* - †14.03.1471


KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Ghoulman
100% 100% 100% 100% 100%
  23. 4. 2016, 12:46

Nekonečný řetězec poutavých smrtí, způsobený ještě spletitějším řetězcem postav, které dříve nebo později potká smrt. Přes vysokou úmrtnost (nebo právě pro ni?) je Artušova (!)smrt neskutečně povznášejícím čtivem. A nejde jen o to, že k většině úmrtí vedou naprosto absurdní zápletky. Hraje v tom roli i středověké myšlení, pro nějž byla smrt na denním pořádku a také vůbec neznamenala (v křesťanském světle) konec života. Kontrast této přímočarosti s naší moderní spletitou dobou je nasnadě. Dnes již není žádné černé či bíle, dobré či zlé, neexistuje určující způsob jak dělat věci lépe či hůře, či všeobecně platný etický kodex. Výlet do světa rytířů je proto tak osvěžující. Jsou to muži bez bázně a (nikoliv vždy) bez hany, kteří vždy dělají věci (povětšinou způsobují smrt, či umírají) bez jediné pochybnosti, či náznaku morálního dilematu.
Scarlett
  20. 11. 2014, 11:00
Jeden z nejznámějších a nejucelenějších zdrojů artušovských legend. Množstvím postav a frekvencí jejich úmrtí se může směle rovnat Hře o trůny :-) Číst od začátku do konce a přitom se stále orientovat v ději je téměř nemožné. Ale pokud si to rozčleníte na jednotlivé příběhy, je to docela poutavé čtení.