Muž se zlatou zbraní

Originální název: The Man with the Golden Gun

XYZ - 2010
ISBN: 978-80-7388-413-0

XYZ (2010) 978-80-7388-413-0 218

James Bond, kterému vymyli mozek, se neúspěšně pokusil zabít svého šéfa M. Nyní musí někdejší úspěšný agent dokázat, že je znovu ve formě a že mu lze opět důvěřovat. Jeho novým úkolem je zneškodnit jednoho z nejchladnokrevnějších nájemných vrahů na světě - jistého „Pistolníka" Scaramangu, „Muže se zlatou zbraní". Ačkoli má James Bond povolení zabíjet, vraždění mu nečinní žádnou radost. Když Scaramangu v horkých jamajských ulicích vystopuje, rozhodne se proniknout do jeho zločineckého spolku... a dochází mu, že bude muset obávaného „Pistolníka" odstranit co možná nejdříve. Jinak totiž hrozí nebezpečí, že Bondovo jméno přibude na dlouhý seznam agentů britské Tajné služby které Scaramanga poslal na odpočinek. (Založil/a: Helquist)

huttershofen
  9. 1. 2013, 20:22
Bondovka, které už Fleming nestihl před smrtí udělat korektury a rozepsat popisy, což jí ve své době vyneslo spíš negativní kritiky. Paradoxně ale myslím, že jí to vůbec nevadí, naopak určitá jednoduchost je spíš k dobru. Jen mezi druhou a třetí kapitolou jakoby vypadl kus děje, Fleming měl nápad, rozjel ho, pak ho přestal bavit a šel od toho :-) Jako celek ale prima bondovka. S filmovým zpracováním má společné snad jen jméno postavy padoucha a bondgirl (spíš mi přišlo, že sem scénáristé filmu Licence To Kill chodili na nápady).
cheyene
  22. 4. 2013, 21:48
Poslední Flemingova bondovka je po trochu slabší Žiješ jenom dvakrát opět chutnější a silnější kávou. Charismatický záporňák Scaramanga, Bondův vymytý mozek na začátku a atentát na M, opětovná důvěra, Felix Leiter, Mary Goodnight, ale také prostředí, zápletka, která není příliš fantaskní, Bondovy myšlenky, strach, zranění, to vše nahrává k výslednému a velmi příjemnému dojmu. Ačkoliv dávám nejvyšší hodnocení, je jasné, že kvalit Casina Royale či Srdečných pozdravů nedosahuje. Připojuji se ovšem k názoru, že jednoduchost příběhu není na škodu. Bude se mi po flemingovkách stýskat. Nejednou se k nim asi vrátím.
problemchild
  5. 3. 2016, 15:01
Předposlední Bondovka (poslední je totiž Chobotnička a Dech života - soubor povídek viz Velmi důvěrné), která je příjemně minimalistická, ale příběh již nedosahuje takových kvalit, jako knížky předchozí. Popravdě mi více vyhovuje filmové zpracování, které zrovna budou dnes dávat v TV:-)