Ať vejde ten pravý

Ať vejde ten pravý Originální název: Låt den rätte komma in

Argo - 2010
ISBN: 978-80-257-0350-2

Argo (2010) 978-80-257-0350-2 444

Zima roku 1981. Poklidný život na stockholmském předměstí Blackeberg naruší podivné události. Nejprve nedaleko objeví mrtvolu chlapce, kterého vrah nechal záměrně vykrvácet. Vše nasvědčuje tomu, že by mohlo jít o rituální vraždu. A to je jenom začátek. Místní obyvatele pozvolna zachvátí strach a bojí se v noci vycházet z domu. Nikdo z nich ale netuší, co se opravdu děje. Dvanáctiletý Oskar má zatím jiné starosti. Jeho spolužáci ho už dlouho šikanují a on se jim nedokáže postavit. Marně sní o pomstě. Dokud se do vedlejšího bytu nenastěhuje postarší muž s holčičkou. Jmenuje se Eli. Oskar se s Eli spřátelí. Jeho nová kamarádka je ale poněkud divná. Vychází ven jen v noci, i v mrazu chodí nalehko a často bývá hladová. Navíc trvá na tom, že nemůže vejít dovnitř, dokud ji nepozve dál. Přesto mezi nimi vzniká silné pouto.

Tento upíří horor o první lásce ze švédského předměstí, kde Lindqvist sám vyrůstal, vzbudil na švédské literární scéně senzaci, byl přeložen do řady jazyků a zatím vyšel v jedenácti zemích. Stejnojmenný film Tomase Alfredsona podle Ajvide Lindqvistova vlastního scénáře měl ve Švédsku premiéru v roce 2008, americký remake byl natočen pod názvem Let Me In v roce 2010.

. (Založil/a: hiro666)

John Ajvide Lindqvist John Ajvide Lindqvist
*02.12.1968

Introvert
  10. 3. 2015, 23:53
Asi jsem čekala něco trochu jiného... Pokud bych si odmyslela ony morbidní scény, je to, jak píše ondrasek - příliš děje kniha opravdu nenabízí. Není v ní nic, čím by mě lákala znovu ji otevřít a číst. Podle většiny zdejších komentářů vidím, že jdu proti proudu, ale nemohu si pomoci.
Ghoulman
  17. 4. 2016, 22:11
Jedna z mála knih, jež nedosahuje (v mých očích) filmové adaptace. Ve filmu jsou totiž podtrženy prvky, které zásadním způsobem posouvají příběh do metaforické roviny. Kontrast "nezdravé" vášně a "čisté" lásky, nevinnosti (dětství, sníh) a jejího"poskvrnění" (šikana, krev), etc. A vůbec, středobodem Afredsonovy balady se stává cit, který převažuje nad hororem. V knize je toto "ryzí" pojetí oslabené, především gore pasážemi, či některými vedlejšími postavami. Přesto se stále jedná o výborně napsaný horor, se skvělou atmosféru a obdivuhodnou schopností autora ponořit čtenáře do myšlenkových pochodů malého kluka.
Barabura
  18. 2. 2013, 15:51
Nádherně úchylná originální upíří love story. A pak, že si žádnou nepřečtu ;) Jak píše Ruxandra nic tak originálního jsem dlouho nečetla. Chvilkama se to pro mně pohybovalo až na hranici úchylnosti, kterou snesu, ale nakonec musim uznat, že to bylo právě to pravý koření tohoto příběhu o lásce malé tajemné holčičky a Oskara, kterého docela brutálně šikanujou spolužáci. Všechny postavy včetně vedlejších jsou perfektně propracovány jak po fyzické stránce tak ještě lépe po psychické. Osudy všech mě hluboce zaujaly a měla jsem pořád pocit, že jsem v hlavě i v srdci každýho z nich. Až do posledního písmenka.
Lecter
  30. 5. 2015, 21:48
Upíři mi nesedí.Začátek mne bavil celkem dost,pak se to postupně vytrácelo k závěru.Čekala jsem něco jiného.Oskar je sympaťák i se svými představami.
Moreanne
  11. 8. 2013, 19:30
Tak tohle bylo skutečně originální a určitě ne pro slabé nátury. Jak píše Barabura, taky poněkud úchylné... Některé scény jsem snášela s obtížemi, a to už je opravdu co říct, ale možná právě to dělá tuhle knihu svým způsobem lepší. Přecejen upířích slaďáků už je na světě víc než dost. Bohužel ale nemůžu dát plný počet hvězd. Příběh mě doopravdy začal bavit až zhruba v polovině, taky jsem se občas ztrácela v postavách - u některých by ani nevadilo, kdyby v knize vůbec nebyly. Tak a teď se chystám na film, na ten jsem taky zvědavá.
teola
  18. 4. 2014, 12:57
Syrové, severské, úchylné, překrásné, strhující, překvapující... Opravdu silný čtenářský zážitek. Po prvním přečtení jsem si nebyla úplně jistá, jestli se mi to, co jsem právě ,,přelouskala", líbilo. Ale s odstupem času musím říct, že ta kniha je prostě brilantní.
Pett
  14. 5. 2013, 23:18
A já byla nadšená! Konečně zase něco originálního a lehce nadzvedávajícího :) běhá vám mráz po zádech už jen z věku obou "hrdinů" , jste znechucení z tohohle a z tamtoho a přitom se tím vším dokáže prolínat taková zvláštní čistota a....jooo, snad i něha se dá říct...neuvěřitelný propojení emocí...Líbila se mi moc!
psychoklara
  2. 6. 2014, 14:05
Podle mě nejúžasnější knižní horor všech dob, děsivý i dojemný, nechutný i něžný, zvrácený (hodně zvrácený) i láskyplný zároveň. Příběh spojuje strach z neurčitého nadpřirozena se zcela jasnými a konkrétními pocity strachu šikanovaného dítěte, což je palčivé téma současnosti, a výsledek je prostě dokonalý. Kniha byla jako přenosný mrazák, stačilo jí na vteřinu otevřít v metru, v čekárně, kdekoliv a okamžitě jsem pocítila v zátylku lehké mrazení, které nepřestalo, dokud jsem ji zase nezavřela. A obálka – na první pohled neškodná – mě asi od poloviny knihy začala děsit tak, že jsem jí na noc musela zavírat do skříňky nebo do kabelky. Od tří čtvrtin jsem se na ni začala dívat zase trochu jinak, měla jsem chuť položit dlaň na druhou stranu mléčného skla a zašeptat „Pojď dál, smíš jít dál, můžeš dovnitř…“
LeaLea
  25. 10. 2011, 11:04
Knížka se četla dobře, nevadilo mi, že děj plyne pomalu. Od takové světové bomby jsem ale přece jen čekala trochu víc. Každopádně určitě patří ke knihám, ke kterým se vrátím. Děj se dá číst opakovaně, a člověk stále nachází nové souvislosti a náznaky, které při minulém čtení nechápal. Rozhodně doporučuju k přečtení. Popis přeměny v upíra je velice realistický, dočkáme se i několika okamžiků hrůzy. Líbilo se mi, že Lindquist čtenářům nelhal, všechno popisoval tak, jak to bylo - žádné servítky.
scajo
  10. 8. 2013, 10:40
Mám hodně oblíbených knížek, ale jednou za čas se najde nějaká, která má v sobě něco víc než ostatní (jiskru, která vás donutí mít ten příběh v hlavě ještě dlouho po přečtení), a tohle je jedna z nich. Lindquist má opravdu originální a fakt čtivý styl, no a když se k tomu připočte nevšední upírská zápletka, dokonale všední (a o to lepší) prostředí, chladná zimní atmosféra, ideální dávka brutálního naturalismu a hlavně nadmíru zajímavé postavy, není co řešit. Vůbec se nedivím, že tohle dílko ve Švédsku způsobilo takovou vlnu nadšení a dočkalo se už dvou filmových zpracování. Byla radost to číst. Jo a vůbec nemám rád kouzelníky, ale tenhle švédský exkouzelník už je na seznamu mých oblíbených autorů.
ondrasek
  12. 5. 2013, 19:43
Když si knihu po přečtení zrekapituluju, zjišťuju, že se toho v ní děje pomálu. Je to však výborně a čtivě napsané a ani chvíli jsem se nenudil. Jen nevim, do které kategorie bych knihu zaškatulkoval - asi bych to nazval sociálním hororem s romantickými prvky. Dávám poctivých 90%.
Draconian
  31. 12. 2012, 12:47
Krásně napsané, dramatické, napínavé a nevšední. Lindqvist má příjemný styl na čtení....ale to bude i zásluha skvělého překladu. Argo se umí se svými knihami pomazlit.
Nebylo to nijak extra děsivé (tedy až v druhé půlce přibylo drastických scén), ale celou knihu panovala taková temná atmosféra. Prostě paráda. Určitě si seženu i další knihy od tohodle autora.

A švédský film je také skvělý....americký raději ani nechci vidět.
Ange014
  3. 10. 2016, 13:45
Jiná než všechny novodobé upírské romantiky, jiná než starší, klasická díla o upírech. Líbilo se mi, že se tu nic nepřikresluje a ukazuje se nám jak nechutná stránka upíra, tak i jeho lidská stránka a fakt, že se to celé odehrává v tak realistickém prostředí, jakým je severské sídliště je na tom to nejlešpí.
Ruxandra
  29. 3. 2011, 10:14
"Ať vejde ten pravý" podle mě není knihou pro slabé povahy! Jinak fantastické čtení, napínavé, nečekané a hlavně ORIGINÁLNÍ! Což je v dnešní době zahlcené knihami o upírech docela zázrak...
EDIT 10.7.2012: Po přečtení knihy jsem si sehnala i film, který mě nadchnul, jelikož se držel knižní předlohy a měla jsem z něj stejný mrazivý pocit. Bohužel to samé nemůžu říct o nedávno vyšlé americké verzi, která přenesením příběhu do jiného prostředí uplně zničila to napětí a studeno, které z původní verze, tak jako z knihy, bylo patrné.
snedy
  9. 2. 2015, 11:32
Někdy ve 14-ti letech jsem přečetl Děs, v 18-ti Řbitov zvířátek a těsně před třicítkou tu mám další milník v knižních hororech. V dnešní záplavě třpytících se upírů je tahle krvavá, depresivní šílenost "nádherná" změna. Ale nic pro útlocitné to tedy opravdu není...
bratr_jezek
  13. 11. 2013, 14:16
Oba byli osamocení. Oba byli odmítáni okolím. Oba našli v tom druhém spřízněnou duši. A jeden z nich byl upír. Tato krátká noticka by stačila, aby knihu rozebral dav ječících fanynek Twilight ságy. Čtení by jim přichystalo nemilé překvapení. Tato kniha není růžová romantika, je to skvělá sonda do syrové reality severského sídliště s nájemníky v podobě zkrachovaných existencí, mladistvých zločinců a pedofilů. V takové společnosti se snadno schová jedinec jiné rasy a kniha pomalu graduje do efektivního krvavého finále.
DeviR1
  14. 7. 2014, 14:24
Rozhodně velmi originální příběh a skvěle vykreslené postavy, které se chovají a uvažují velmi uvěřitelně. Rozhodně to není to nejstrašidelnější, ani nejnechutnější, co jsem četl, ale má to vyváženou dávku od obojího a nepochybně je to jedna z nejlepších knih za posledních pár měsíců.
keddy79
  10. 10. 2015, 21:01
První čtvrtina knihy byla poutavá, ale postupně se děj začal nějak vytrácet. Nedokázala jsem dočíst.
Slarque
  28. 5. 2014, 15:34
Netriviální postavy, postupně zrychlující thrillerové tempo, houstnoucí mrazivá atmosféra, výborně vystavěné dialogy, prostě řemeslně výborně odvedená práce. A do toho občasné autorovy fórky, jakým byla třeba scéna z lesoparku vyprávěná z pozice veverky. Jak se píše v závěrečné autorově poznámce: zima 1981 byla ve Stockholmu nezvykle mírná, takže si v rámci autorské licence dovolil teploty o něco snížit, ale všechno ostatní je pravda.
brigand
  11. 4. 2013, 22:08
predstavte si Jizni mesto v polovine osmdesatych let v zime a v nem toho nejobycejnejsiho a nejnudnejsiho upirka. sup a mate z poloviny tuto knizku....
Easykk
  25. 2. 2013, 10:51
Výborná, místy skvěle strašidelná kniha, která sice pomalu ubíhá, ale báječně se čte. Konečně pořádná upířina, Twilight sebranka ať se jde zahrabat na nejbližší švédské sídliště, on už jim Eli natrhne zadek.
trpaslyk
  20. 3. 2011, 19:53
Velmi zajímavá knížka - autorův styl je strhující, napínavý, nechává čtenáře až do poloviny (!) knihy v napětí, kdo je ta malá holčička Eli, co je vlastně zač... Nejistota provází čtenáře až do konce knihy - jak skončí Tomy? co udělá Oskar? co se stane s agresory z jeho třídy? ...
Rozhodně zajímavé čtení, jedna z nejlepších knih současné světové literatury.
Kaculin
  8. 9. 2013, 18:19
Zhruba do poloviny se mi knížka líbila, pak se to najednou zvrtlo pro mě v jeden velký nesmysl, měla jsem problém knížku vůbec dočíst.
vitek.linek
  13. 5. 2012, 21:16
Já jsem tedy byl naprosto spokojený. Napětí do poslední chvilky! Zase jeden víkend, kdy jsem vůbec nic neudělal... :-) Výborná kniha, doporučuju.
viznerka
  13. 5. 2012, 6:16
No nečetlo se to lehce...což ještě neznamená, že se jedná o špatnou knihu. Naopak!Výborné a zároveň zneklidňující. \r\n
Wertian
  23. 5. 2011, 17:03
Kniha, která by si zasloužila daleko větší popularitu než jiné, které raději nejmenuji. Jedná se o výjimečný příběh, který je výborně napsaný. Rozhodně doporučuji. Slabší povahy by však měli tuto četbu vynechat.