Originální název: Мастер и Маргарита

Volvox Globator (2000) 80-7207-334-6 260
Volvox Globator (1995) 80-85769-54-9 260
Odeon (1990) 80-207-0127-3 322
Odeon (1969) 362

Kniha je vyprávěna především v er-formě, i když si vypravěč neodpustí subjektivní poznámku. Vše je psáno čtivým stylem, který je vyprávěn ne úplně striktně dodržovanou spisovnou řečí, takže vše působí přirozeně. Kniha je též proložena zábavnými dialogy a postavami, což také přidává na čitelnosti. Velice často se zde také vyskytuje vyprávění jiného příběhu. Za všechno lze uvést příběh o Pilátovi Pontském, který provází čtenáře celou knihou. Většina popisů v knize je vedena tím způsobem, že čtenář má mnoho příležitostí zapojit svou fantazii a představit si tak popisované jevy podle svého gusta. Příběh o Pilátovi Pontském je tu rozhodně zajímavým prvkem. Autor si zde dovoluje vyprávět příběh biblické postavy dle své fantazie, čímž vlastně vytváří jakýsi apokryf. Tomuto tématu je zde věnován poměrně široký prostor. Podání ďáblových pomocníků je tu taktéž velice zajímavé. Vyprávění o Ďáblu jako o postavě, která nepáchá pouze zlo, ale chová se docela lidsky, je velice zajímavé - Bulgakov zde vytváří jakousi parafrázi na Fausta. Vložený příběh o Pilátovi, čtivost, popisy poskytující dobrý prostor pro fantazii a humor činí z románu knihu pro velmi široký okruh čtenářů.

wikipedia.org (Založil/a: Liška)

vladislaus
  5. 9. 2012, 4:55
Tuto knihu jsem četl poprvé asi v 18 ( v roce 1988 ) a od té doby jsem ji četl znovu asi 6x. Dnešním čtenářům odkojeným fantasy se to asi nemůže líbit, ale pro mne tato kniha byla zjevením a nikdy to nevyprchalo. Nádherný ironický a satirický text, vynikající postavičky, zábavná Wolandova suita. Nádherné zpracování Ježíše a Piláta ( nejlepší co znám ).
Introvert
  13. 7. 2014, 11:07
Musím přiznat, že tato kniha pro mne už jen svou existencí udělala mnoho.Při její četbě jsem si dlouho myslela, že to není literatura pro mě - dělalo mi trochu problém ,,osvobodit" svoji mysl a nechat ji unášet fantazijními světy tohoto příběhu. Přiznávám, že ne vše z této knihy jsem pochopila. Magický realismus je kategorií pro mne spíše neznámou, či lépe - dosud neprobádanou. Pečlivě jsem tedy pročetla všechny zajímavosti uvedené zde u profilu knihy, vzala si na pomoc Wikipedii a přibrala pár dalších informací jak o autorovi, tak o díle samotném (mimochodem - kniha má své vlastní www. stránky... http://www.masterandmargarita.eu/en/index.html )
Výsledkem bylo větší pochopení díla a nakonec i upřímný obdiv. Myslím, že se ke knize ještě vrátím (jasně, vím to zcela jistě), protože to určitě stojí zato.
Myslím si, že v době svého vzniku musela soudruhům v SSSR dělat hodně těžkou hlavu...
s-reader
  15. 6. 2010, 6:50
Existuje filmová verze, desetidílný film, asi nejlepší filmové zpracování Mistra a Markétky, které jsem viděl. Film poměrně věrně sleduje dialogy románu, ale vůbec mu to neubírá na originalitě. Ještě maličkost: je to ruský film. Kdo jiný by tak dokázal do Bulgakova vcítit.
Mistr a Markétka u nás existuje ve dvou překladech: překlad Aleny Morávkové a Libora Dvořáka. Je zajímavé tyto dva překlady porovnat, liší se zejména v překladu jmen.
jatox
  4. 9. 2012, 22:24
Ach jo, takovýho ztracenýho času. Prvních 100 stran jsem se pořád rozhodovala, jesi to mám pořád číst. Přemohla jsem se, a dokonce to vypadalo nadějně, že se to rozjede. Chvíli to bylo lepší, ale posledních 150 stran bylo hrozný utrpení.
Ivan Nikolajevič nějakej, Nikanor Ivanovič nějakej, Nikolaj Ivanovič nějakej a dalších asi tisíc jmen postav, který autor ještě nazývá různě. To mi chcete říct, že vám to nevadilo a vyznali jste se v tom? Nečetla jsem to moc dlouho, a i tak, pokud se o jedný postavě nemluvilo sto stran a najednou se tam objevila, ve spojení s dalšíma třema,... Za to bych autora zfackovala. Děsnej epilog, kde už jsem se ani nesnažila si vybavit osudy postav. K dokreslení atmosféry (pokud jde třeba o představení ve varieté a blabla) přece stačí je vyjmenovat jednou a nevracet se k nim, když stejně nemám kde navázat. Nejhorší mi na tom přišlo, že tam spousta postav byla naprosto zbytečně.
Celý dílo mi přišlo docela dost o ničem. Jo, nějaká kritika společnosti, politika, prachy, láska, blabla, pořád stejný... a jako dál? Pokud jde o příběh Mistra a trapný Markéty, stačilo to napsat na 20 stránek. A hlavně jedinej M+M sou naprosto dokonalý, zatímco všichni ostatní sou naprostý kreténi a zasloužej si jen utrpení, že. Pasáže s Pilátem byly naprosto úděsný. Takový popisy, to jsem snad nezažila.
Styl je nic moc, blbě se to četlo. Fantasmagorický scény divný, dlouhý, složitý.

Z celýho díla mám prostě intenzivní pocit zbytečnosti... zbytečnost postav, prázdnejch dialogů, prázdnejch scén, a především zbytečnýho mýho úsilí a času věnovanýho tomuhle "dílu". A to jsem se na to fakt těšila :( Jako jistě, asi sem na to moc blbá... ale i tak to chci okomentovat.
ForFreedom
  17. 8. 2011, 10:43
Naprosto úžasný neopakovatelný zážitek. Je tam všechno, co by měla dobrá kniha mít. Na první pohled zdařilá politická a společenská satira, která, co do důvtipu rozhodně neustrnula jen v minulém století, potom spousty nevyřešitelné filozofie s kterou Bulgakov vytváří paralelu intelektuálního a přitom neskutečně čtivého imaginárního příběhu - co věta, to hrsti propracované a nespoutané představivosti, kterou brilantně dokáže předávat i samotnému čtenářovi. Autorův nenásilný komentář grotesknost celého příběhu jenom podtrhuje, protože byť by se to mohlo zdát, nic nakonec nevysvětlí. Opravdu jedinečná kniha. Silný příběh, silná forma a nakonec i silně neuchopitelné.
Rames
  26. 10. 2013, 19:22
Kdybych měla hodnotit mistrův román o Pilátu Pontském bylo by hodnocení vyšší.
Nápaditá teorie o skutečném člověku ve skutečném světě.
Postava Wolanda měla zřejmě něco karikovat, zda nedostatky režimu nebo povahové vlastnosti obyvatel Moskvy je nad mé chápání . Markétka se dostává s mistrem do ráje pro svá mnohá utrpení a strádání která jsou ,bohužel, čtenáři utajena.
Ivulina
  17. 3. 2015, 7:35
Kouzelná, vážně. I realita je neskutečná. Líbily se mi všechny linky příběhu, nejvíce pak "vsuvky" o Pilátovi. Jsem přesvědčená, že nechápu vše. O důvod víc sáhnout po Mistrovi a Markétce ještě jednou. Vřele doporučuji.
VerenaLord
  29. 1. 2013, 14:22
Zcela ojedinělý ruský román minulého století. Námět není sice originální, ale dokonalý popis a vykreslení celé atmosféry má neskutečnou moc!
Kele De
  20. 9. 2012, 18:48
Kniha, kterou jsem četla asi ve 13 letech a od té doby se k ní ráda vracím. Musím říct, že stejně působivý je i filmové zpracování a co mě hodně potěšilo - existence audioknihy:)
Abigor
  6. 1. 2013, 12:51
Mistr a Markétka je považován za nejlepší ruský román 20. století a nejlepší sovětský román (Wikipedie. neověřenej zdroj). Hmmm... Tak to je tím pádem docela smutný. Nemám z toho pocit, že by mě silněji oslovila jakákoliv myšlenka z tý knihy, má to několik prázdných pasáží, sloh se mi moc nelíbil, postava Lucifera, byť zcela originální (Woland, co to je za děsný jméno???), nicméně mně pramálo sympatická, to už se mi víc líbil Begemot (ten kocour, líbilo se mi, jak se nakonec ukáže, čím vlastně doopravdy je). Naplnění nešťastné lásky je sice hezký, ale viděl jsem i lepší. Takže lepší, než podprůměr, ale dost horší, než průměr. Ten román mě zklamal. Ale je to samozřejmě jen můj názor. Přitom úplnej začátek byl tak nadějnej...
borntolive
  3. 8. 2012, 14:54
Nepochybuji, že je to Bulgakovovo vrcholné dílo, navíc po takovém výborném hodnocení si koleduju o totální literární degradaci. Očekávala jsem velkou věc. Dostalo se mi: neoceněná jízda fantazijním světem (kterému nerozumím) od Piláta Pontského k cirkusu, 150. strana a Markéta nikde. Kde sakra vězí? Na to se objevila. Po dalších čárách márách, které mě nijak neokouzlily, jsem ji znovu našla létat na koštěti. Nechala jsem ji přistát a když na str. 259 mág hrozivě zařval: "Vzdáváš se, nebo ne?", po výčitkách svědomí nad takovým dílem jsem poníženě sklopila hlavu, zavřela knihu a řekla: "Vzdávám".

S magickým realismem je to jako s abstraktními obrazy, člověk by na ně neměl zrát, ale naopak hledat v sobě dítě.
Miss Utahraptor
  7. 9. 2011, 17:14
"Dát administrátorovi po hubě, vystrnadit jednoho strejdu z domu, někoho postřelit nebo podobně- to je maličkost. Ale bavit se s ženskými o srdečních záležitostech, děkuju pěkně!"

Ze slibně vypadajícího, pěkně zabaleného čtiva se mi vyklubalo více jak tříměsíční trápení. Ne že by nešlo o knížku kvalitní, její hodnota je nesporná, ale nějak jsem se nebyla schopna donutit přečíst více než pár stránek najednou. Po urputném boji se sebou samou jsem se tedy dopracovala až do třetiny a pak jsem se naštěstí rozečetla.
Zatímco v první polovině jsem se stále více zamotávala v množství postav, druhou tvořily zejména události kolem Mistra a konečně se objevivší Markétky.
Co se mi na knížce velmi líbilo bylo pojetí ďábla a démonů (Azazelo...), poněvadž jsem je nemohla vnímat jako čistě negativní postavy, ale jen jako někoho, kdo odhaluje a do určité míry trestá špatné chování lidí. Nejsympatičtější postavou pro mne byla Hela, kterou jsem si také díky živému popisu (ať přímému, nebo nepřímému) dokázala detailně představit.
První část bych neohodnotila na více než 70 %. Na pomyslných osm hvězdiček z deseti to aritmetickým průměrem "vytáhla" až část druhá, podle mne mnohem čtivější, zajímavější a zábavnější.
Ke knize se asi jen tak nevrátím. A když už, tak spíše jen k částem.
cmuchal
  6. 6. 2015, 21:57
Nemám předsudky vůči absurdnostem, zpočátku Mistr a Markétka lehce zaváněli mou oblíbenou Pěnou dní, ale po začtení a proniknutí hlouběji se to s avizovanou knihou nedá srovnat (kardinálně ohledně dějové stránky)! Kniha stojí za přečtení pouze díky interesantnímu stylu psaní, kde nechybí řazení do několika dějových linií. Zmínka o Pilátovi knížku udržuje nad pomyslným průměrem společně s několika groteskními vtípky Kňoura, ovšem ne všechna satira se mi zdá legrační a za břicho popadající, některé situace mi připomínají Gogola, kterého v lásce příliš nemám.

Příběh pojednávající o Mistrovi a Markétě je přeceňovaný a na mě výrazný dojem neudělal, děj mi připadá přes přítomnost spousty událostí, postav a nadpřirozených věcí bez hlubšího významu.
antoniana
  24. 9. 2014, 15:59
Upřímně řečeno nevím, jak hodnotit. Schválně jsem si po přečtení nechala čas na rozmyšlenou, ale vážně nevím. Chvílemi to bylo dobré, vtipné, démonické, jenže pak zase nudné, nepřehledné a bez tajemství i magie. Rozhodla jsem se knihu nechat pár let být a pak to s ní zkusit znovu.
Ronnie
  12. 3. 2016, 23:17
Skvělá knížka, nemůžu jinak, než ohodnotit plným počtem hvězdiček. :) Bulgakov je prostě Pan Spisovatel.
skjaninka
  18. 6. 2011, 16:31
Úžasne napísaná kniha, jej čítanie bol pre mňa požitok.
Pridávam ku svojim obľúbeným, pretože toto dielo je úžasné, fascinujúce a neskutočne nadčasové.
Diabol sa zabáva na účet smrteľníkov a nás núti premýšľať nad životom a čo je skutočne jeho zmyslom.
huttershofen
  31. 1. 2013, 14:53
Skvělá knížka, důkaz toho, že i mnohokrát zpracované faustovské téma jde podat tak, jako bychom ho četli poprvé. Přiznám se, že se mi to líbilo víc než ten "nejklasičtější" Goethův Faust.
inhalium
  21. 6. 2011, 16:40
"Tak přivítal úsvit patnáctého dne měsíce nísánu pátý prokurátor Judeje Pilát Pontský."

Magické dílo, opravdu jedno z nejhezčích, jaké kdy bylo napsáno.
23.44
  15. 4. 2016, 19:49
To bylo pěkné! Jak snadné by bylo sklouznout k lacinosti a kýčovitosti. Ale ne, děj vás pořád drží v pozornosti, střídání historie a "současnosti", nadpřirozeno, láska, srozumitelný jazyk... Taková pohádka pro dospělé. Perfektní.
Karliiina
  5. 1. 2016, 18:44
První část se mi četla obtížněji, mnohdy jsem se musela až přemáhat, za to druhou část jsem měla přečtenou za tři dny, plno věcí najednou začalo dávat smysl a autor čtenáři dovolil popustit uzdy své fantazii. Skvělé míchání roviny teologické, historické, milostné i mystické.
teroosh
  25. 4. 2014, 13:06
Hodnocení dávám za formu, za kterou obsah trochu pokulhavá. Asi jsem divná, ale moc jsem to nepochopila.
Michelle S
  23. 2. 2013, 13:03
Nádherná knížka. Udělala na mě neskutečný dojem a určitě si ji pořídím domů, abych ji mohla přečíst znovu:-) Kdo by to byl řekl, že ďábel bude takový sympaťák:-))) A ta jeho banda byla skvělá, plná zajímavých postaviček. Nejvíc se mi ovšem líbila samotná linka Markétky a Mistra, krásný milostný příběh...
Ashayam
  22. 1. 2014, 22:07
Mám slabost pro magický realismus, a Bulgakovo zpracování faustovského mýtu v téhle formě je naprosto geniální záležitost a neuvěřitelně mě překvapilo. Určitě to bude chtít další přečtění k pochopení mnohovrstevnosti příběhu, ale i po prvním čtení si odnáším naprosté nadšení.
MatesS
  11. 11. 2012, 14:50
Magický realismu par excellence! Zábava a ztřeštěnost ďábelského běsnění v Moskvě versus temný, mystický a až neuchopitelný příběh Mistra. A k tomu Jošua Ha-Nocri, zvláštní vlasatec, co si vyskakuje na Piláta. Nakonec perfektní a nádherné srovnání tří rovin... Neskutečná fantazie...
Pro úplnost - viděl jsem i televizní zpracování a musím říct, že tak, jak jsem si to představoval já, se mi to líbilo mnohem víc. Zdálo se mi, že moje vlastní fantazie je pro uchopení příběhu mnohem lepší, než jakékoliv vizuální zpracování.. Ale takhle je to s velkou řadou adaptací, není-liž pravda?
JSK
  26. 7. 2010, 12:57
Mistr a Markétka je velký sousto. Nejdřív vás překvapí ta akčnost, hlavy se kutálej a holky lítaj. Pilát a jeho dilema. Dokonalá scéna na satanským bále. prof. wolland!
šance na pochopení je mizivá, ale zážitek je zaručenej.
Hazakiros
  11. 11. 2013, 14:28
Vlastně dva romány v jednom. Nádherně schyzofrenická knížka, u jejíhož psaní bych se nedivil, kdyby autor sjížděl nějaké halucinogeny. Tenkrát to koneckonců bylo v módě.
Dokonalý byl příběh Piláta a Ježíše.
Weetr
  24. 11. 2012, 14:04
Když se mě někdo zeptal, o čem že tato slavná kniha je, neuměla jsem s určitostí říci. Podle mě to děj jaksi postrádá a vše je vystavěno na náhodě, fantazii a prolínání se různých světů. Nebyla jsem ani v průběhu četby oslněna zážitkem z knihy, natož, když jsem ji (s ulehčením) dočetla. Jediné, co mě asi na celé knize upoutalo nejvíce, byl silný vztah Markétky k Mistrovi. Ta čistá láska, ta oddanost a věrnost. V tomto případě doslova láska hory přenášela :) Nevím, jestli najdu tolik vnitřního přesvědčení, abych si znovu přečetla tento román od Bulgakova.
jirka77
  17. 8. 2016, 20:19
Tak tohle opravdu nebyl můj šálek čaje. Při čtení této knihy jsem si připadal že jsem užil psychotropní látky. Zmatený děj,přeskakovaní v dějových rovinách,několikrát změněna jména postav příběhu že jsem za chvíli nevěděl o koho vůbec jde. Tohle dílo mě vůbec neoslovilo jak se mi už několikrát stalo u ruské literatury a proto se této tvorby raději už vzdám.
ivka
  5. 2. 2016, 7:56
Celou věčnost jsem žila v představě, že kniha je obrovská love story. Když jsem knihu začala číst nevěřila jsem svým očím. Možná ještě o to více, že jsem se současně dívala na deseti dílný seriál, který mou chabou představivost naplno doplnil. Kniha i seriál jsou úplně famózní , skláním se před mistrovstvím Bulgakova, pasáže o Pilátu jsou perfektní, nakonec i všechno ostatní od začátku do konce. Myslím, že mi dlouho nic tak nezůstane v hlavě, jako tato kniha.
Liška
  10. 12. 2009, 22:56
"...Ó bohové! Jak smutná je večerní krajina a jak temné jsou mlhy a močály! Kdo v těch mlhách bloudil, kdo létal nad zemí vyčerpán vysilujícím břemenem, ten to zná - ví to každý unavený poutník. Bez lítosti opouští zemi ztajenou v mlhách, její močály i řeky a vrhá se s lehkým srdcem do náruče smrti, protože ví, že ona jediná přináší vytoužený klid..."
Michelle8
  23. 9. 2013, 13:50
Nejdřív jsem tuhle knížku začala číst v 15ti a musela jsem jí odložit, protože to na mě bylo příliš složité. Na konci střední jsem se k ní vrátila a naprosto jsem se zamilovala. Stojí za to se do ní pustit a nenechat se zastrašit :-).
Mersault
  3. 1. 2014, 10:50
Mnohoznačnější dílo jsem snad ještě nečetl. Že bych na něj byl ještě mladý (v době čtení 27 let:-))? Jsem přesvědčen o tom, že s každým dalším čtením bych v knize objevil nový význam (nové skutečnosti, které mi při předešlém čtení unikly). No třeba jednou...
Přesto musím říct, při vší úctě k autorovi a jeho mistrovskému jazyku, že jak kniha ve své první polovině neskutečně gradovala a nabírala spád, druhou polovinou už jsem se trochu protrápil.
Kaat
  23. 10. 2012, 12:10
Ano ano, tahle kniha nebyla klasicka fantasy povidacka, ale propracovane dilko, ktere podle meho vcelku uspesne ilustrovalo spolecnost (at slo o Anusku nebo jakoukoli damu, co se po vystoupeni cerne magie octla naha). Nejen to. Apokryficke vypraveni o ukrizovani Jesui ve me podnitilo zajem o religionistiku. A to nezminuji velkou lasku, ktera Marketku nechala upsat dusi dablu. Ma nejoblibenejsi postava byla Knour, pysny mluvici kocour. Skvost, damy a panove :))
Altheus
  12. 2. 2011, 22:16
Záplava imaginace, povedený experiment s formou, hluboce filozofické a zároveň politicky satirické dílo, to všechno je Mistr a Markétka. Ani náznak po přeplácanosti, kýčovitosti či nudnosti. Inspirace z Fausta patrná pouze v mezích, Bulgakov rozvíjí tento námět vlastním směrem a pro svůj vlastní záměr. Je třeba mnohdy číst mezi řádky, celá kniha v podstatě stojí na ironii. Nicméně k tomu, aby dnešní člověk plně pochopil všechny myšlenky a narážky, musel by zřejmě lépe poznat autora samotného, jeho život a dobu, ve které žil..
Preceda
  5. 12. 2013, 10:24
Mistr a Markétka není typickou knihou a myslím, že kdo hledá na večer nějakou odpočinkovku, není tohle úplně vhodná volba. Zároveň musí člověk přistoupit na jiný styl uvažování a výstavby textu. A samozřejmě ta velká absurdnost. Co velmi oceňuji jsou části s Pilátem a Ježíšem - to opravdu stálo za to.
eormis
  10. 8. 2011, 19:10
Opravdu skvělá kniha, strhující skvěle propracovaný děj najdou se i komické situace ("Učastnil se v pozici dopravního prostředku-píši čuníka na plesu u Satana":-D). Vkládané kapitoly o Pilátu Ponském, to vše vytváří skvělý celek.
Majdule
  16. 4. 2011, 17:58
Měla-li bych si vybrat ze všech knih, které miluji jen jednu, svedla by o ten post souboj právě Bulgakovova Mistr a Markétka. Střídání dějových linií, časové prostřihy, příběh Jošuy Nazaretského a Piláta Pontského a zejména ďábel v Moskvě! Prostě bomba. Fantaskní a fantastický rej. Ani nechci domýšlet, co by se dělo, kdyby mistr Woland navštívil Prahu...
dollyk
  9. 9. 2016, 21:31
Tahle kniha patří mezi to nejlepší, co jsem kdy četl. Kocomour, Azazelo a Kravinkin, Mistr a Markétka, Pilát a Ježíš. Nádherná satira, překrásná poetika. Zlo zpodobněné Wolandem je spravedlivé zlo, zlo představované státním aparátem je zosobněním nihilismu. A příběh Piláta a Ježíše je tím nejlepším zpracováním novozákonního tématu, jaké jsem kdy měl tu čest číst.
Pindzaros
  30. 4. 2013, 13:50
I jako čtenář odkojený na fantasy mohu směle říct, že se jedná o výbornou knihu, která rozhodně stojí za přečtení.
ceBBek
  4. 10. 2011, 14:23
Tahle kniha mi prostě nesedla. Příběh se mi moc nelíbil a mělo to celkově takovou zvláštní atmosféru. Pro mě docela zklamání.
melpamene
  7. 8. 2010, 16:03
je to sice "vykradacka" bible, fausta, besu a mnoha jinych, ale stale se jedna o jednu z mych nejoblibenejsich knih.. narozdil od povidek je v tomto bulgakovove romanu patrna ruska skola s dlouhymi popisnymi pasazemi (obzvlaste v kapitolach o jesuovi), ovsem poetika wollandova sveta, charaktery postav nebo kritika ruske spolecnosti te doby, delaji z tohoto romanu nezapomenutelny kolotoc udalosti, ktery je treba cist nekolikrat.. ne nadarmo je "mistra a marketka" jednim z prednich del magickeho realismu..
Franklyn
  18. 3. 2016, 17:05
Mohu s čistým srdcem napsati že Mistr a Markétka je jednou z nejlepších knih které jsem měl tu čest čísti... možná tou zcela nejlepší. Miluji tuto knihu od té chvíle kdy jsem přečetl první větu. Takhle nějak si představuji dokonalou knihu.
MarieK
  27. 1. 2016, 1:32
Moje nejoblíbenější kniha, ke které se moc ráda vracím. Momentálně ji čtu už potřetí (pokud nepočítám letmé náhledy a čtení pár pasáží zvlášť) a miluji ji stejně jako když jsem ji před rokem a půl držela v rukou poprvé. Tehdy jsem si půjčila z knihovny jedno její velice ušmudlané vydání a jakmile jsem dospěla do jeho poloviny, řekla jsem si: "Dost, právě čtu nejlepší knihu mého dosavadního života, stylový zážitek si zaslouží taky stylový design!", šla jsem do knihkupectví a druhou část dočetla již v krásném, čistém obalu vonícím novotou. Onu koupi považuji za nejlepší rozhodnutí, co jsem kdy učinila, nevím, co bych si bez Mistra a Markétky ve své knihovničce počala.

Teď ovšem k obsahu samotné knihy:
Jak ale začít? Vše, co od kvalitní knihy očekávám, a to je zajímavý příběh, hravý jazyk, čtivost, originalita a humor, jsem zde našla a nejen to. Bulgakov zde nabízí tolik absurdity, myšlenek, které donutí k zamyšlení, promyšlených zvratů a vtipných dialogů, že si říkám, zda s Wolandem neuzavřel nějakou ďábelskou smlouvu. Mohla bych napsat kilometry textu a stále bych nezmínila vše, co na tomto mistrovském díle miluji. Mistr a Markétka se nedá popsat, to se musí zažít!

P. S.: Vlastním překlad paní Morávkové, novou verzi pana Dvořáka jsem nečetla, nemůžu tudíž posoudit, která z nich je lepší. Jelikož však na té, kterou mám doma, nenacházím nic, co by se mi nelíbilo, nevidím důvod, proč číst nějakou jinou.
pecjan
  17. 2. 2015, 20:04
Kniha se mi moc líbila. Byla tak správně trhlá... :-) Pohádka pro dospělé mě těšila a ráda jsem se nechala vtáhnout do děje. Přiznávám ale, že příběh o Pilátovi mě ke konci nudil. Vyprávění nemělo takový šmrnc jako hlavní dějová linka...Ale do knihy patřil, bez něj by byla ochuzena o jednu rovinu a nestala se tak velkolepým dílem.
Kilowatta
  10. 4. 2014, 13:19
Mnoho rovin, do kterých čtenář za jedno přečtení snad ani nemá šanci proniknout a vše si dostatečně uvědomit.
Geniální dílo, po každém opětovném přečtení jsem uchvácena jako poprvé.
MissDior13
  8. 2. 2013, 21:05
souhlasím téměř se vším co tu je již napsáno (s tím pozitivním). Tahle kniha je prostě JINÁ a DOKONALÁ! Ještě dlouho po přečtení jsem myslela na kocoura a Wollanda :D těším se,až si ji za pár let přečtu znovu!
Anuška
  2. 1. 2013, 19:00
Nádherná kniha! Nemohla jsem se od ní odtrhnout a přestat se smát...Je těžké po přečtení najít něco dalšího.
kebabkova
  8. 1. 2012, 12:08
Až bude vynalezen stroj času, Moskva z doby Mistra a Markétky bude můj první výlet. Jedna z mých nejoblíbenějších knížek vůbec. I teď, když ji nemám před sebou, přesně vím, jaká atmosféra by na mě dýchla, kdybych ji otevřela na libovolném místě - kromě jiného je to atmosféra, a nevím, jak je to možné, která je...oranžová...? :c)
Cairo
  8. 1. 2012, 9:28
moje asi úplně nejoblíbenější kniha, kterou bych mohl číst znovu a znovu... inu, skutečný klenot světové literatury :-)
SebastianBurke
  13. 12. 2011, 14:17
Velice silné dílo, čtenář může být překvapen jaksi nezvyklým způsobem podávání informací, respektive jejich množstvím, ale jako celek působí kniha výborně, nejde v ní o jednoduchou gradaci, nebo jakýkoliv jiný naproto obyčejný způsob vyprávění, v něm je kniha zajisté nápaditá. Obsah je zábavný, stejně tak Bulgakovy vtipy a celý příběh je pěkným vyprávěním o působení sil zla.