Holomráz

Holomráz Originální název: Holomráz

Crew - 2010
ISBN: 978-80-7449-008-8

Crew (2010) 978-80-7449-008-8 284

Wolrich je nemocnější kouzelník na světě. Absolvent Hexagonu, mág, který létá vzduchem, krotí draky, chrlí oheň a nechává mizet lidi lusknutím prstů.
A pokud tomu věříte, jste přesně takoví kořeni, za jaké vás Wolrich považuje.
Protože Wolrich je ve skutečnosti lhář, zloděj a podvodník. Do opravdového čaroděje má stejně daleko jako do ušlechtilého hrdiny.
Jenže i lhář, zloděj a podvodník se občas ocitne v situaci, která hrdinstvím nepříjemně zavání. Wolrichův svět je nebezpečné místo nabité zákeřnými barony, nemilosrdnými vládci podsvětí, sebezohavenými členy náboženských kultů, výkonnými katy, otravnými dětmi, kanibalistickými liliputány, podezřele přátelskými pedofily, zuřivě plenícími armádami a skutečnými kouzelníky, co vypadají jako somráci. V takovém světě se často stane, že i cynický hochštapler jako Wolrich má příležitost někoho zachránit. Někdy jednoho člověka - a někdy dokonce celou říši.
A nejhorší je, že kolikrát z toho ani nekoukají žádné prachy. (Založil/a: hiro666)

ondrasek
  10. 10. 2012, 12:59
Ačkoliv fantasy není můj šálek čaje, ba přímo fantasy nemám rád, u Štěpána Kopřivy to skousnu, protože vím, že mi připraví odvar plný akce, cool hlášek a zábavy, ale i deprese.
Ve Wolrichově světě je místo jen pro lež, přetvářku a vlastní prospěch (s výjimkou první části, kdy je Wolrich ještě dítě) a s takovou postavou nemůžu sympatizovat. Naproti tomu je takto zkažený celý svět, ve kterém Wolrich žije; násilí, dětská prostituce, vraždy, zrady - to vše je na denním pořádku. Lehce depresivní, velmi zábavné.
Desmond
  11. 10. 2013, 10:31
Konečně fantasy se skutečným antihrdinou. Wolrich je parchant, podvodník a lhář. Navíc ze sebe sype jednu vtipnou hlášku za druhou. Jinak to ani neumí. Díky tomu se čtenář baví, a to i přesto, že zápletky jinak nejsou nijak geniální.
colore
  27. 11. 2016, 20:05
Po přečtení se stále víc ujišťuju, že čeští autoři jsou strašný prasata :-D Moc jsem jich sice zatím nepřečetla, ale krev a fekální humor stříká odevšad.
Tuhle knížku mi doporučil kamarád. Líbil se mi koncept, že hlavní hrdina je vlastně strašnej šmejd a říkala jsem si, že se mi to bude líbit. No, ne že by se mi to vyloženě nelíbilo, ale nějak jsem tím proplula, aniž bych si z toho něco odnesla. Hlavní (ne)hrdina mi ani moc nepřirostl k srdci. Jo, byl vtipnej a vyčůranej jak mraky, ale stejně mu to u mě body nepřidalo.
Nějaké další autorově knize dám někdy v budoucnu šanci, ale blízká budoucnost to asi nebude.
mikael
  8. 11. 2014, 11:36
Welký a Wšemocný Welmistr Wolrich je racionální střihoun, pravej a chytrej chlap, se kterým si každý bude rozumět a každý ho bude milovat a obdivovat....jinač řečeno je to zloděj, podvodník, sebestřednej hajzl, bezzásadová podrazácká k*rva, ...
Dalo mi to zabrat, než jsem do toho jednoduchého a prostého příběhu ponořil (asi stárnu?), ale nakonec se mi to podařilo a líbilo se mi to!!
Wolrich je člověk, jenž by se do dnešního světa naprosto hodil, samozřejmě kdyby existoval, a skvěle by zapadl. Atypický hrdina, který baví svými hláškami a jde si za svým (peněz není nikdy dost!!)...ale nakonec se přeci jen zkazí a stane se z něj pravej nefalšovanej hrdina, co zachrání prdele nějakejm lidem, co jsou mu naprost u pr*ele!
Jimi boi
  26. 6. 2016, 21:45
Kopřiva mě prostě baví, jeho styl humoru mi sedne do posledního puntíku a já se u čtení nahlas směju, což se nestává. Holomráz mě nenadchnul tak, jako Rychlopalba, ale to bude asi tím, že se Kopřiva jako autor stále zlepšuje a já jen lituju, že Rychlopalba byla moje prvotina, kterou jsem od něj četl.
LuKiss
  1. 3. 2014, 18:44
Welký Welkolepý Wolrich je pěkná svině, bezpáteřní krysa, zbabělej a úskočnej hajzl, kterej je schopnej pro všemožný podrazy a podfuky a vejmysli... a tak se mi to líbí ^^ Příběh se mi ale tak moc nelíbil, ne jenom, že na konci už to zas taková svině nebyla, ale rozdělení do tří novel, mezi kterejma je hafo uběhlých let, dává autorovi až moc prostoru k tomu aby si vymyslel vesměs cokoli, protože o tom samozřejmě nebyla řeč a autor to zde samozřejmě využívá, několikrát. Dále jediná kapitola kdy Wolrich fyzicky něco zmůže je jen o tom jak hledá truhlu, což mě taky celkem nasralo. Jinak je to depresivní příběh plný zábavy (jak jinak) a je celkem samo o sobě zábavný sledovat, jak v prohnilí společnosti ze dvou třetin bezbranej tvor postupně ničí co může. Tři povídky na konci byly taky parádní a doslov, leč od jiného autora, byl taky výbornej.
stambly
  19. 1. 2012, 10:26
No Asfalt je asfalt , nicmene i tak jde o originalni, knihu ktera by vam nemela uniknout. Pokud budete tedy ochotni akceptovay morbidni humor autoruv a nedostaek jakycholiv moralnich imperativu hlavniho hrdiny, budete se skvele bavit. Je to takova "dark side pratchetovka."
Onyxia
  17. 7. 2011, 16:11
Holomráz mě hodně překvapil. Pan Kopřiva si sáhnul do jiného džbánku než obvykle a musím říct, že mu to opravdu vyšlo :) Už první tři věty knihy mě přinutily k úsměvu! Je to v podstatě fantasy, tak jak ho neznáte. Kniha má spád, nenudí, pobaví černým humorem a překvapí na závěr. Jako bonus je na konci knihy několik samostatných povídek.
Teron Gorefiend
  1. 12. 2016, 2:21
Ne nemůžu dát víc jak tři z několika prostých důvodů a tím prvním je složení z povídek či novely a povídek. Svět, i když jen letmo načrtnutý, je dobře podaný a je z něj cítit prohnilost, špína a všudypřítomná zvrhlost. Je to vlastně takové fantasy Sin City.
Wolrich jako takový je hodně zajímavě vystavěná postava, ale zasloužil by ucelenější pohled. Buď román, nebo více kratších útvarů, které ho více přiblíží. Takhle je to takové ťuknutí na začátek, do středu a pak nakonec, bez spojnic a kontextu. Kopřivův styl mám hodně rád, ve výsledku mi ale tohle celé přišlo jako možná trénink na něco většího ze stejného světa. Samostatně životaschopný, ale furt cvik. Navíc mi přijde, že autor trochu skákal mezi rebelií proti pravidlům a jejich slepým následováním, díky čemuž hlavně závěry vyznivají trochu do ztracena a nepřichází u nich onen kýžený "wooohoooo" moment, ke kterému text graduje. Ostatně závěr mě zklamal i u Asfaltu. Bonusové povídky Holomráze jsem nedočetl, naprosto mne neoslovily.
Ragnarr
  12. 2. 2016, 9:04
Chudinka Hovnař :-D. \r\nTenhle šéf by nakopal do řiťáku i Merlina ! Za mě ANO! Je to syrové, cynické a zábavné. Lidské utrpení a prohnanost v jednom balení.
JArty
  4. 1. 2013, 20:18
Ačkoliv se mi změna z akčního scifi do fanatasy kabátu líbila, tak přesto po přečtení tohoto díla cítím jakousi prázdnotu a pocit nenaplnění. Na konci knihy autor říká, že v nejlepším je třeba příběh ukončit, ale asi nebudu jediný, kdo "to nejlepší" tam prostě nenašel. Každopádně je to dobrá kniha a za zmínku stojí i 3 povídky, které mě možná nadchly více než celý Holomráz.