Medorek

Medorek
Originální název: Medorek

ISBN: 978-80-259-0027-7

Plus 978-80-259-0027-7 248

Román Medorek vyšel poprvé v samizdatu v roce 1985 – a už tehdy vyvolal u disidentské obce značný rozruch. Za zaznamenání stojí názor bohemisty Alexandra Sticha, který Medorka pasoval na „jednu z nejlepších českých próz 80. let“. Tak či onak, kontroverznost si Placákův zběsilý románový debut udržel dodnes; i v roce 2010 působí tato syrová generační výpověď stejně „punkově“ a nespoutaně jako před čtvrtstoletím. Za zmínku stojí, že román poprvé vychází v úplnosti, se všemi původními ilustracemi Pavla Reisenauera. Petr Placák (1964) je přední český prozaik, historik a publicista; za svůj román-esej Fízl obdržel v roce 2008 cenu Magnesia Litera, za první oficiální vydání románu Medorek v roce 1990 Cenu Jiřího Ortena. Jako šéfredaktor listu Babylon už léta výrazným způsobem spoluformuje český veřejný prostor. (Založil/a: Henry Morgan)

HPL
  14. 12. 2013, 13:08
Vždycky mě pobaví, když chci napsat komentář, a někdo přede mnou už ho napsal úplně stejně, jak jsem chtěl já :D
Kniha se mi taky dostala do ruky od učitelky češtiny na gymplu (v té době jsem nečetl vůbec) a vlastně mě aji vcelku bavila, ikdyž se v ní nic neděje, a je vážně tak trochu divná :D. Je tam dobře vylíčená doba, pocity a bezúčelnost hl. hrdiny.
Nákou "náhodou" mi kniha doma zůstala, a tak si ji jednou jistě budu muset přečíst znovu.
Henry Morgan
  29. 10. 2010, 15:25
to bylo velmi zábavné počtení. bylo mi to učitelkou češtiny doporučeno na každoroční esej, netuším, jak mě otipovala, ale rozhodně se mi ta kniha líbila. sice občas byla divná, ale to bylo tím, že zlatý 80.léta nepamatuju:-) do dneška to ve mě zanechalo dojem, takže všem mladým, revoltujícím vřele doporučuju (to mi připomíná, že bych si to mohl přečíst podruhé:D )