Banderovci - hrdinové, nebo bandité?

Banderovci - hrdinové, nebo bandité? Originální název: Banderovci - hrdinové, nebo bandité?

Epocha - 2008
ISBN: 978-80-87027-85-1

Epocha (2008) 978-80-87027-85-1 160

O banderovcích se u nás v podstatě ví jen to, že to byli ukrajinští povstalci, kteří se po druhé světové válce pokoušeli probít přes Slovensko, Moravu a jižní Čechy do amerického okupačního pásma v Německu. Dodnes u nás vycházejí knihy a studie popisující "statečné" příslušníky naší policie a armády snažící se tomu zabránit. Ale odkud se banderovci vzali, zač bojovali a proč současný ukrajinský prezident Viktor Juščenko jmenoval jejich vůdce národními hrdiny? Jak ukrajinský boj za nezávislost souvisel s Československem? To vše je obsahem knihy autora, který se na Ukrajině vydal po stopách třistaletého boje Ukrajinců proti ruské, polské, rakousko-uherské a rumunské nadvládě. Přináší svědectví jak z tajných archivů, tak od lidí, kteří prožili válečné a poválečné roky v partyzánském boji zejména proti bolševické moci. (Založil/a: skjaninka)

Kebab Bursa
  13. 9. 2014, 13:41
Když je toto jediná kniha o Banderovi a spol. v našich knihovnách, tak se pak není co divit, že máme tak chabé znalosti o Ukrajině. Byť se dnes na toto téma vyjadřuje kde kdo. A nutno říct, že kniha to není zase až tak dobrá. Autor nenapsal nic systematického, jde jen o útržky z archívů a popis osobních zkušeností. Banderovi a banderovcům není, navzdory názvu knihy, věnováno příliš mnoho stran.
Wandervals
  11. 12. 2013, 19:40
Velmi zajímavá kniha, poskytuje čtenářovi jiní pohled na Banderovce a jsou v ní obsazené odpovědí na některé otázky. Zvlášť jsem vděčný autorovi, že kniha byla psaná v neutrálním zabarvení bez komunistické propagandy.