Stíhací bombardéry Luftwaffe nad Británií

Originální název: Luftwaffe Fighter-Bombers over Britain

Naše vojsko - 2006
ISBN: 80-206-0801-X

Naše vojsko (2006) 80-206-0801-X 339

Když se bitva o Británii chýlila ke konci, Luftwaffe začala s ozbrojováním svých jednomotorových stíhaček pumami a dávala přednost dvoumotorovým bombardérům proti denním cílům. Pro tyto útoky, prováděné Jagdbomber (stíhacímí bombardéry), byly určeny 10/JG 2 a 10/JG 26. Jejich záměrem bylo ničít pobřežní objekty, loďstva, železnice, plynojemy a vybrané vojenské a civilní cíle. Škodlivý dopad na morálku britských obyvatel byl značný. Jak mohly britské vojenské síly účinně bojovat proti náletům? Jak se s touto záležitostí mohlo vyrovnat místní obyvatelstvo? Na otázky položené ve sněmovně nebyly dány žádné faktické odpovědí. Místní lidé žili ve strachu. Kde a kdy by mohl přijít další útok? Kniha Stíhací bombardéry Luftwaffe nad Británií analyzuje válečné tažení od března 1942 do června 1943 na základě současných pramenů a líčení z první ruky jak z pohledu britské, tak i německé strany a mimo jiné staví do popředí útoky na Londýn, Bexhill, Eastbourne, Hastings, Yeovil, Salisbury, ostrov Wight, Great Yarmouth, Torquay a Bournemouth. Taktika je zvažována jak z hlediska útočníka, tak i obránce, jejich úspěchů a proher. Práce Stíhací bombardéry Luftwaffe nad Británií obsahuje téměř 300 dosud nepublikovaných fotografií, je nabita podrobnostmi faktů podložených výzkumem, řeší v minulosti málo známé stránky Ieteckých bitev 2. světové války a jistě přijde vhod i těm, kteří nálety zažili, zájemcům o místní historii stejně jako vojenským badatelům a historikům letectví. (Založil/a: skjaninka)