Učení mistrů

Originální název: Učení mistrů

Vodnář - 2005
ISBN: 80-86226-58-1

Vodnář (2005) 80-86226-58-1 250

V novodobém hermetismu lze vystopovat dva proudy, jež jsou patrné dodnes. První z nich, prezentovaný hlavně představiteli tzv. francouzského magického obrození, si kladl za cíl obnovu tradičního hermetického učení v jeho původní čistotě. Tento směr byl u nás reflektován prvorepublikovou Universalií a díky tomu je v Čechách poměrně dobře znám. Zastánci druhého proudu se nesnažili sestavit mozaiku pravdy z dochovaných střípků, nýbrž se pokoušeli ztracenou pravdu znovu objevit. Ani oni ovšem nebudovali své myšlenkové koncepty na zelené louce, ale jejich vlastní poznání a pochopení věci pro ně bylo přednější než tradice, navíc často nejistá. Použili metodu konstrukce namísto rekonstrukce. K jakým výsledkům došli? K různým, vždy však zajímavým. Právě těmto konstruktérům je věnována tato kniha. V knize je vybráno celkem deset osobností novodobého světového hermetismu, z nichž všechny mají jednu věc společnou: v Čechách se o jejich učení ví, až na výjimky, jen velmi málo nebo téměř nic. Věnuji se zde v první řadě naukám těchto mistrů, životopisné údaje jsou omezeny na minimum. (Založil/a: elyon)