Roosevelt

Originální název: Roosevelt

Epocha - 2010
ISBN: 978-80-7425-034-7

Epocha (2010) 978-80-7425-034-7 136

"Je to přívětivý muž, který by se rád stal prezidentem, a přitom nemá pro tento úřad potřebnou kvalifikaci." Snad již nikdy více se významný americký publicista Walter Lippman, elitní komentátor listu New York Herald Tribune, tolik nemýlil jako v roce 1932, když takto hodnotil muže, který byl pak čtyřikrát zvolen prezidentem Spojených států amerických. Fakta i souvislosti ukazují, že žádný americký prezident, snad s výjimkou Abrahama Lincolna, neměl tak hluboký vliv na dějiny USA. Jasně dokazují, že Franklin Delano Roosevelt byl strhující vůdce, který samozřejmě měl chyby a nedostatky, ale dokázal obratně využívat osobního charismatu, aby přesvědčil, že v konečném součtu pozitivní znaky převážily nad negativy. Konsolidoval a obnovil demokratické principy i tím, že posvětil státní zásahy do ekonomiky a skoncoval s izolacionismem. Patří k jeho velkým zásluhám, že své krajany upevňoval v optimismu, humanitě a pevné víře v demokracii v dobách, kdy byla na celém světě vážně ohrožena. Svět však nejvíce oceňoval skutečnost, že byl především symbolem realistické politiky. (Založil/a: skjaninka)

LukaJad
  18. 7. 2012, 10:48
Když jsem si knížku koupil, nečekal jsem že mě tolik zaujme. Velice záživná podoba osobního i politického života F.D.Roosevelta.
Zároveň mě kniha přivedla k Rooseveltovi jako jednomu z nejlepších amerických prezidentů, a spíše než válečnou politikou politikou domácí - sociální.