Červený trpaslík 3. - Poslední člověk

Originální název: Red Dwarf. Last Human

Argo - 2003
ISBN: 80-7203-534-7

Argo (2003) 80-7203-534-7 207

Dvě světově proslulé knihy o vesmírné těžařské lodi Červený trpaslík (česky Argo 2002, 2003) z přelomu osmdesátých a devadesátých let sepsala autorská dvojice Rob Grant & Doug Naylor. V polovině devadesátých let se oba autoři k tématu vrátili, tentokrát každý zvlášť. Kniha Douga Naylora sleduje příběh posledního člověka v tři miliony let vzdáleném vesmíru. David Lister třímá v rukou osud celého lidstva. Jedinými pomůckami mu přitom jsou jeho duchaplnost, mazanost a dvoustrana s dámským prádlem, vytržená z nabídkového katalogu zásilkové služby. A samozřejmě u toho nesmí chybět Rimmer, Kocour a Kryton.

Tanmut
  18. 9. 2011, 20:37
Tak tahle sólovka je trochu utahaná. Ne moc záživný děj, pár známých hlášek, několik nepříliš povedených invencí překladatele (Ransdorf, Gambrinus), kupa berliček a nemastný, neslaný happy end. Za nejpodařenější nápad považuji Hněv. Snad si pozpátʞu spravím chuť.
soniaf
  27. 11. 2011, 23:13
Moc akce a málo vtipu. Vlastně jsem se ani moc nesmála, ale alespoň mě kniha vtáhla do děje, takže to tolik nevadí. Nicméně s dalšími díly ubývá kvalita knih. Od Červeného trpaslíka bych čekala spíše hodně vtupu a "hlášek" a akce pro mě není až tak důležitá. Jsem zvědavá na Pozpátku...Nicméně příznivcům Trpaslíka knihu doporučuju, protože není nějak moc špatná a navíc by bylo škoda přerušit sérii těsně před koncem.
Ramirez85
  12. 10. 2014, 12:31
Obsahuje spoiler spoiler Bohužel, Poslední člověk potvrzuje ještě víc než jeho dva předchůdci, že seriálový Trpaslík a knižní Trpaslík dvě různé věci jsou, tam kde je seriál vtipný, je knížka spíš jen sprostá a v nejednom okamžiku i trochu trapná. Ale samozřejmě, pořád je to Red Dwarf, takže se člověk při čtení i párkrát zasměje (převážně však ale v těch chvílích, které zná už z televizní série). A co považuju za Naylorův největší fail je, že tu udělal z Rimmera opravdového hrdinu- z Rimmera, Arnolda Judase Rimmera... Nemožno :-)
chrispe
  18. 4. 2013, 20:58
Asi jsem blbá, když jsem se po dvou dílech, které jsem neohodnotila moc dobře, pustila do třetího (a nejspíš se pustím i do toho čtvrtého). Strašně mě iritovalo to, že milý Doug Naylor vůbec nešetřil souložemi, bolestivými výpady na genitálie apod. Má to být vtipný? asi jo. Děj se zdá být akčnější než v předešlých dílech, ale ani to mě nijak neodvedlo od nudy. Pokud chcete vědět třeba něco víc o vztahu Rimmera a Ivonne McGruder, tak to zkuste.
Paity
  5. 9. 2013, 16:27
Červený trpaslík je fenomén. O to větší, že jeho filmové, respektive seriálové zpracování dopadlo výtečně a já ani nevím, co je vlastně lepší. Kniha se každopádně vydařila a užije si s ní každý hodně legrace.
cizinec
  25. 12. 2013, 11:43
Knížka je to dobrá, trošku návyková, jen je z velké části poskládaná z dialogů z různých dílů seriálu, které jsou následně zasazeny do úplně jiného děje...