Český špion Erwin van Haarlem

Český špion Erwin van Haarlem Originální název: Český špion Erwin van Haarlem

JKM - Jaroslav Kmenta - 2005

JKM - Jaroslav Kmenta (2005) 475

Tato kniha popisuje skutečný život jednoho z nejtajnějších špionů, kterého jsme tu měli. Ve skutečnosti se jmenoval Václav Jelínek a pocházel z pražských Kunratic. Rozvědka ho připravovala na vycestování na Západ. A vybrala si pro to legendu opravdového kluka, který se narodil za války v Holandsku, ale kterého jeho matka odložila a odvezla do dětského domova poblíž Teplic. Tady si skutečného Erwina van Haarlema po pěti letech adoptoval bezdětný pár manželů z pomezí Čech a Moravy a dali mu úplně jiné jméno i příjmení. Jméno Erwin van Haarlem tak bylo úředně volné a tajná služba toho využila a tuto identitu dala svému špionovi Jelínkovi. A vymyslela mu k tomu věrohodnou legendu, jak se protloukal životem a jak se nakonec rozhodl emigrovat. Špion si pak v klidu špionoval v Londýně Ale kdo by čekal, že se po třiceti letech objeví ve skutečné matce Erwina van Haarlema v Holandsku mateřský cit a začne své dítě po letech hledat. (Založil/a: skjaninka)