Boty, botky, botičky

Boty, botky, botičky Originální název: Boty, botky, botičky

Nakladatelství Lidové noviny - 2009
ISBN: 978-80-7106-986-7

Nakladatelství Lidové noviny (2009) 978-80-7106-986-7 248

Publikace se zabývá vývojovými směry v obouvání od nejstarších civilizací (Mezopotámie, Blízký východ, Egypt, Persie, prehistorická Evropa, antické Řecko a Řím) až po 20. století s důrazem na specifické rysy českého obuvnictví a odkazem na evropskou módu, která pochopitelně do značné míry ovlivňovala obouvání v Čechách po stránce technologické i designérské. Obuv vedle svého praktického využití poskytuje i spoustu informací o životním stylu, řemeslné dovednosti i estetickém cítění lidí v rozmanitých oblastech i epochách. Autorka nás seznamuje s různorodými formami obuvi (lodičky, polobotky atd.) i s jednotlivými typy obuvi a jejich doplňky prostřednictvím řady nákresů a ilustrací. Podrobně se věnuje materiálům (kůže, lýko, papyrus, dřevo i umělé hmoty), ze kterých se boty v jednotlivých epochách vyráběly. Seznamuje nás také s botami tzv. Ötziho, muže z eneolitu, o jejichž nápodobu se úspěšně pokusili výzkumníci ze Zlína. A v závěru se dotkneme i nejnovějších módních trendů a směrů, kterými se vývoj obuvi bude nejspíš ubírat. (Založil/a: elyon)

#móda