Gateway

Originální název: Gateway

Laser-books - 2004
ISBN: 80-7193-170-5

Laser-books (2004) 80-7193-170-5 336

Lidstvo nachází ve Sluneční soustavě zařízení a stavby tajemné cizí rasy, která dostane jméno Heechee. Jejich technologie byla velmi rozvinutá a některé artefakty se ukázaly jako velmi přínosné a lidmi dobře využité. Nikdo ovšem neví, jak Heechee vypadali ani kam odletěli.
Největším objevem je asteroid Gateway, cosi jako kosmická stanice s přibližně tisícovkou funkčních mezihvězdných lodí. Každá je naprogramovaná k nadsvětelnému letu na vzdálené místo kdesi v neprobádaném vesmíru. Není možné je řídit, ale přesto se hlásí dobrovolníci, prospektoři, kteří se těmito loděmi vydávají do neznáma.
Někdy najdou poklad, jindy – smrt.
Robinette Broadhead je jedním z nich… (Založil/a: morgoth)

Tanmut
  22. 3. 2013, 13:13
Jsem v pokušení označit Gateway za ultimátní mistrovské dílo žánru. Hard science fiction odehrávající se ve vesmíru, nezatížené rafinovaně maskovanými druhými plány sociální kritiky (Heinlein) či sociální utopie (Clarke) a přitom zcela jasně přesahující svou vlastní škatulku.
Z Pohlova rozpitvávání Broadheadova strachu letět vysvítá, jak veškeré odhodlání lidstva pramení ze zoufalství člověka.
Ke konci mě napadla "kacířská" myšlenka: Gateway by se měl chytit filmový průmysl. Je tam všechno: Napínavý příběh, dynamický děj, silné emoce, sex(ualita), drogy, psychoanalýza, drsné rozuzlení (a EFEKTY!). Všechno, co filmový divák, zdá se, miluje.
HPL
  23. 11. 2015, 11:07
Začátek slibný (a vtipný). Styl psaní se mi moc líbil a nutno pochválit i paní překladatelku (možná až na pár jmen...) Universum je vymyšleno vskutku bravurně! A na rok vydání velmi (opravdu velmi) realisticky. Vážně, málokteré sci-fi dokáže oslovit (a oslnit) tak brzy ze začátku. Spousta detailů, a přitom žádný nadbytečný. Dále nesmím opomenout ocenit opravdu originální postavu Bakina. Nejen že je kniha plná psychologicko-filosofických zamyšlení, podávaných (jak to mám rád) ve správně depresivní atmosféře, ale navíc je i okořeněna semínky vtípků (nasmál jsem se u ní např. mnohem víc, než u kdejaké komedie - jmenujme např. Mládí v hajzlu). Doprovodné "dokumenty" jsou povedené a skvěle doplňují atmosféru. Slný příběh, a po dlouhou dobu (navzdory očekávání) neklišoidní. Nádherný jazyk (musím uznat, že i vysoce kvalitní překlad), hutná atmosféra, dokonalé charaktery a přes to všechno pořád neuhádnutelný konec. Pohl jsi mě zkrátka naprosto získal. A mně nezbývá než zjistit, zda je tato kniha anomálií, či zda jsem narazil na dalšího génia. Taky to není žádná pohádka, a musím říct, že se jedná o jedno z nejrealističtějších sci-fi (ať již charakterově, dějově, či vědecky), se kterými jsem se setkal (ehm, a pár jich už bylo...). Bob byl super, ale čím víc jsem věděl o jeho neurózách, tím u mě bohužel klesal (úmysl? pravděpodobně) a stejně jsem se s ním nemohl než ztotožnit.Jen ten konec to krapet kazí, jde hodně do ztracena, rozuzlení malé, a budovaná atmosféra v něm tak jako v jediném bodě ztrácí.
Jinak super a jsem zvědav, jak bude pokračovat další díl.
A jen tak na okraj - vtipné je, že zatímco fantazie a vize budoucnosti sci-fi spisovatelů 2. poloviny 20. století téměř nezná hranic, nikdo z nich nepředpokládal rozpad Sovětského svazu - na druhou stranu, dejme Putinovi ještě pár let... :D

PS: souhlasím s myšlenkou nevyužitého zfilmování
PPS: u hlavní myšlenky nemůžu než nevzpomenout na Mass Effect
PPPS: cvokařům neholduji, ale k Sigfridovi bych zašel! No vážně :D
Balu
  4. 9. 2013, 17:09
Představte si, že máte k dispozici vesmírnou loď, již umíte pouze spustit a velmi omezeným způsobem ovládat - můžete také nastavit její kurz, ovšem v souřadnicích, které vám naprosto nic neříkají. Můžete objevit vesmírné poklady zanechané prastarou vyspělou rasou, anebo také můžete najít smrt např. poté, co vás loď vyhodí blízko neutronové hvězdy.
Přesně toto dělají prospektoři, a my sledujeme osud jednoho z nich, který má z tohoto létání celkem pochopitelně strach.
Přestože se kniha četla výborně (přečetl jsem ji dohromady asi za den) a samotná myšlenka je parádní, ve výsledku to, co tvoří jádro knihy nejsou cesty do neznáma, nýbrž psychoanalýza hlavního hrdiny; ne, že by to vadilo až tolik, ale čekal jsem více dobrodružných výprav do vesmíru...
Zlatokrt
  19. 1. 2014, 20:53
Pokud vás Gateway zrovna hned neoslnila, nebojte se. Série s Heechee má dle mého opačný směr kvality, než je obvyklé. S dalšími díly je lepší a lepší. Gateway je text hodně psychoanalytický, místy až depresivní, což mě osobně místy dost nudilo. Další díly jsou však akčnější, i když poněkud jednodušší. Tak jako tak, doporučuji.
mumin
  5. 12. 2015, 16:40
Můžu si oblíbit knihu, jejíž hlavní hrdina je maximálně nesympatický ubožák? Možná ano, kdybych měl alespoň malou naději, že Robinette ztroskotá s Heecheeovskou lodí uprostřed vesmíru. Ale už od prvních stránek je jasné, že přežije a nechutně zbohatne. Možná ano, kdyby neustále neřešil Pohl zbytečně Broadheadovu sexualitu a jeho vztah k matce. Možná ano, kdyby nevěnoval třetinu knihy jeho rozpravám s robotickým psychiatrem Sigfridem, které navíc prozrazují část budoucího děje a ochuzují čtenáře o překvapení. Možná by stačila alespoň nějaká sympatická postava (Šiktei Bakin nedostal tolik prostoru, aby se s ním mohl čtenář dostatečně identifikovat) a ne panoptikum ztroskotanců a morálních trosek. Prostě jsem si během četby intenzivně přál, aby Bob, Klára, Sheri, Dane a Forehandovi zemřeli nějakou mimořádně trýznivou smrtí.

Gateway je vlastně dobré dílko (také v roce 1978 vyhrála Nebulu, Huga a Locus). Pohl píše svižně, dialogy netahají za uši a děj dává smysl. Postupné objevování střípků ze života tajemných mimozemských bytostí, které před statisíci let obývali Sluneční soustavu, mě připoutalo ke knize a motivuje mě, abych si přečetl i její pokračování. Bohužel atraktivní ingredience jsou smíchané v otravném vztahovém spletenci, ubíjející nudě života na asteroidu a utahaném freudovském psychologizování. Chápu, že Pohlovým záměrem bylo přiblížit vnitřní souboj prospektora, který má na výběr pouze dvě možnosti: doživotní chudoba nebo riskantní vesmírná cesta, na jejímž konci může být pohádkové bohatství nebo také smrt. Ale nemůžu si pomoci, výborné pasáže se střídají s těmi nezáživnými.
Rithis
  26. 7. 2010, 8:18
Velice zajímavá kniha s neotřelým světem i nápady. Oproti mému očekávání, že bude autor popisovat divy, které se dá při takovém cestování najít, se hlavní děj točí okolo jednoho z prospektorů a spíše se soustřeďuje na jeho pocity a strach z letu. Většina knihy je tedy věnována spíše strachu hlavního hrdiny a jeho prožívání, než objevování světa. Já si obvykle na takové psychologické knihy nepotrpím, ale zde se mi to líbilo. "Psychologické" pasáže se totiž dobře střídají i s nějakým "dějem" takže celkově to působí dobře - 4/5.