Originální název: Malevil

Argo (2013) 978-80-257-0897-2 479
Svoboda (1992) 80-205-0242-4 474
Odeon (1983) 474
Československý spisovatel (1974) 485

Děj knihy se odehrává zejména v sedmdesátých 20. století, ale končí o celá desetiletí později. Skupinka lidí shromážděných zcela náhodou ve sklepě středověké tvrze Malevil náhodou přežije výbuch atomové bomby. Děsivá katastrofa zničí valnou část lidstva i živočichů na zemském povrchu. Ti, kteří přežili, stojí před problémem, jak uspořádat svůj život ve světě, z něhož zmizely všechny vymoženosti civilizace. V primitivních podmínkách bojují o přežití i o uhájení života před lidským nepřítelem… Román je společenskou a charakterovou studií jedné z mnoha eventualit budoucího vývoje, současně však i varováním před možným zneužitím vědy. (Založil/a: morgoth)

vladislaus
  29. 4. 2015, 17:39
Obsahuje spoiler spoiler Po delší době jsem si přečetl opět tuto knihu a myslím, že při prvním čtení se mi líbila více. Dnes jsem asi sečtělejší. Srovnám to s jiným posapokalyptickým románem a to s knihou Cesta od Cormaca McCarthyho. Malevil je hodně prozaický a popisný, působí též dnes i naivním dojmem. Úsporné vyjadřovací prostředky Cesty mi připadají k tomuto typu románu vhodnější. Taky nechápu, proč musel být autor tak krutý k hlavní postavě románu. Neprožil manželství, neměl děti a zemřel tak zbytečně.
Magyana
  25. 4. 2013, 19:09
Nepopírám, že je to dobrá kniha. Jen jsem možná čekala větší pecku. Začátek se trochu vleče a hlavní hrdina (náfuka a všeználek) mi zrovna k srdci nepřirostl. Možná je chyba v tom, že jsem nedávno četla Den trifidů, tak se neubráním srovnání, z něhož Malevil vychází o něco hůř.
Barabura
  16. 2. 2012, 8:21
Výborná knížka o tom, jak by na světě bylo krásně, kdyby vládnul selský rozum. Jenže by nesměli existovat lidé bez něj. V tomto příběhu je vidět, jak jsou lidé tupí - "Lidská hloupost a podlost mi v tom okamžiku připadá doslova bez hranic. Říkám si, stojí-li vůbec za tolik námahy snažit se tak ubohého a zlovolného tvora uchránit před vyhynutím." - mě z toho vychází jediná odpověď "NESTOJÍ". I když jsem celé posádce Malevilu fandila a měla jsem je všechny moc ráda. Sice Emanuel používal velice často manipulaci, i když to vypadalo, že ne. Ale co měl asi dělat, když chtěl aby to fungovalo. Tochu mi tam vadilo řešení náboženských a politických otázek, protože si myslím, že by lidi byli rádi, že jsou rádi a na tohle by se aspoň prvních pár let vyprdli. Celkově se mi knížka moc líbila, bavilo mě to číst a prakticky jsem se nemohla odtrhnout. Byl tam vtip, napětí, vášeň.
CarolineS
  17. 12. 2012, 13:11
Kniha úžasně čtivá, proto dávám 5*, ale přesto mám několik výhrad:
1.) V průběhu vypravování zemře až podezřele málo lidí, což je zvláštní v takové situaci, a na jejím úplném závěru zase až moc... Přišlo mi to nerealistické. Zatímco "vládne" Emanuel, všichni se mají dobře a nikdo neumírá, ale když se toho chopí někdo jiný, naráz všichni začnou umírat.
2.) Některé postavy byly podle mého ploché a nevyvíjely se. Přece jenom taková katastrofa člověka změní.
3.) Nudný začátek. Kdyby mi někteří pořád neopakovali, jaká je to skvělá kniha, asi bych přemýšlela, jestli ji neodložit. Když se ale člověk prokouše asi sedmdesáti stranami, čeká ho neopakovatelný zážitek.
Ale aby to nevypadalo jako negativní kritika, musím dodat, že už dlouho jsem tak žádnou knihu nehltala:)
Rames
  6. 6. 2012, 12:30
Merle začíná vyprávěním o životě před neštěstím .Pro čtenáře ale příběh začíná být zajímavý teprve po té, co jsou hrdinové postiženi katastrofou.O tom jak se snaží udržet při životě a rozmnožit domácí zvířata i lidský druh.Právě tady byla velmi zřejmá doba ve které román vznikal. Hnutí hippy v roce 1977 bylo velmi populární a jejich názory a styl života lze přirovnávat k životu po výbuchu jakékoli ničivé zbraně.Tím narážím na sexuální svobodu která byla dána do rukou žen, aniž někdo pomyslel na to že se příští generace bude množit se svými sourozenci.
Všivák
  31. 8. 2015, 18:30
Taková trochu romantická verze apokalypsy. Pěkná sonda do tajů vytváření nové společnosti. Děje si tu moc neužijete. Všechno je totiž popsáno do maličkostí. Zároveň je to hodně čtivé. Nenudil jsem se a ještě si tady můžu rozšířit slovní zásobu o slova jako upřílišněnost, nebo omočený. Nevim jak originál, ale na překlad jsem si chvíli zvykal. Royhodně kniha nezklamala.
Bloodym
  4. 12. 2013, 18:37
Obsahuje spoiler spoiler Kvůli této knížce jsem šla spát někdy ve čtyři ráno, protože jsem nebyla schopna se od ní odtrhnout. Navíc jsem asi tři měsíce před čtením této knihy měla možnost navštívit zříceninu hradu, kterou se Merle inspiroval při popisu hradu Malevil a jeho okolí. Bylo to kouzelné místo s atmosférou, která si přímo říkala o nějaký ten příběh. Knížka je výborná a ten konec - po všem, co zažil a přežil, umře na zánět tlustého střeva...
venpazz
  15. 9. 2012, 22:40
Perfektní kniha, která v člověku po dočtení zanechá silný zážitek. Je zde poměrně mnoho skvělých a strhujících pasáží, které se ale bohužel střídají s poněkud rozvleklejšími popisnými. Většinou proti popisnosti nic nemám, v tomto případě ale byla spíše na škodu a zbytečně ubírala tempo a spád, který jsem od knihy tohoto žánru očekávala.

I přesto ale čtení stálo za to. Líbily se mi vložené Tomášovy poznámky, které jakoby ději přidávaly na objektivnosti. Celkově byla postava Tomáše mojí nejoblíbenější, společně s Miette.
Domovoj
  20. 12. 2015, 11:13
Obsahuje spoiler spoiler Zajímavá knížka a rozhodně stojí za přečtení. Nečte se ale úplně lehce, musím se přiznat, že v polovině jsem ji odložila, přečetla si něco jiného a zase se k ní vrátila. Není tak akční, jako podobné příběhy napsané v současnosti, to jí ale na zajímavosti neubírá, spíš naopak, člověk si nějak víc uvědomuje prožívanou katastrofu a myslím, že se víc blíží skutečnosti, jak by mohla v dané situaci probíhat. Hlavní postava Emanuel mi sympatická moc nebyla, s mnoha věcmi a rozhodnutími jsem nesouhlasila (třeba stavění se do role Boha, způsob soužití mužů se ženami...), ale jeho způsob řízení společnosti nejen na Malevilu byl funkční a pro přežití v daných situacích nejspíš zásadní, což se v závěru jednoznačně potvrdilo. Zakončení románu se mi líbilo a jeho smrt mi přišla v kontextu naprosto dokonalá: člověk přežije několik útoků se zbraní v ruce, aby potom podlehl banálnímu zánětu slepého střeva; v jejich případě prostě neřešitelný problém.
LadysR2
  25. 3. 2016, 10:14
Francouzská klasika. Záměrně píšu francouzská, protože to je cítit z každé kapitoly.
Děj je spíš dobrodružný, proložený úvahami o životě a Víře.
Čekal jsem postapo a nevím, jestli je to dobou vzniku díla, nebo autorem, ale román je spíš dobrodružný, ale paradoxně právě proto mě to nakonec bavilo.
Postavy jsou asi schválně vykresleny jako jasné charakterové typy. aby v tom měl čtenář jasno!
Ale i přesto, že se žádný vývoj postav nekoná, dobro bojuje se zlem a ženy se rozdávají co mohou (i když tato ženská role v budoucnosti, kde je 5-6 mužů na jednu ženu stojí za hlubší úvahu. Zdejší kritici píší, že se jim postavení žen v příběhu nelíbí, že nesouhlasí s Emanuelovým postojem. Ale realita by byla asi jednoduchá a rychlá. Představte si, že by se při poměru počtů mužů a žen zachoval institut manželství tak, jak ho známe. Jsem přesvědčen, že by časem docházelo k násilí a znásilňování žen. Takže model, který panoval na Malevilu je pochopitelný.), tak člověk čte s chutí a čeká, co bude dál. A hlavně jsem se přistihl, že obyvatelům Malevilu fandím, aby přežili a jejich konání mělo smysl co se budoucnosti týče.
Draconian
  10. 1. 2015, 14:42
Mám rád post-apocalyptické příběhy a tenhle patří k tomu nejlepšímu, co kdy vzniklo. Moc se mi líbí ta lidskost a uvažování o tom, jak by to mohlo fungovat. Nad každým rozhodnutím v knize jsem přemýšlel a myslím, že hodně věcí by se tak opravdu odvíjelo. Začátek je pomalejší, ale postupně jsem zjistil, že mi na lidech z příběhu záleží a žiji to s nimi. Melre je skvělý vypravěč a zůročil své životní zkušenosti. Vzrušující kniha o které lze dlouze debatovat a patří mezi ty nezapomenutelné.
ondrasek
  12. 1. 2013, 21:20
Z knihy jsem nadšený. Nemohu se ubránit porovnání se Svědectvím S.Kinga, jež se týká podobného apokalyptického tématu - a Malevil u mě jasně vyhrál na body.
Oproti Kingovi si Merle všímá jen skupinky přeživších na té dobré straně, tudíž je jeho kniha laskavější a ne tak depresivní a navíc není tak zbytečně roztahaná (474 ku 1056 stranám).
huttershofen
  11. 1. 2013, 22:48
Knížka, která člověka nechce pustit ani na chvíli, úžasně napsané, skvěle promyšlené, plné lidskosti (té dobré i té špatné), žádná klišé, skutečné postavy a opravdu hodně silný příběh.
MuMura
  12. 2. 2016, 10:59
Malevil je skvělá knížka, post-apokalyptické romány mám moc ráda. Začátek mi zdlouhavý nepřišel, příběh mě vtáhl do děje hned a hltala jsem každou stránku. Postavy jsem si rychle oblíbila a příběh prožívala s nimi. A i když jsem si po celou dobu říkala, že je Emanuel docela namyšlenec a se spoustou jeho názorů jsem nesouhlasila, konec mě dostal a mrzelo mě, jak to s ním dopadlo. Každopádně "závěrečná" scéna s Fulbertem byla perfektní. Je to kniha, která rozhodně stojí za přečtení.
svenny
  7. 4. 2014, 21:59
Skvela kniha, i kdyz vzhledem k podivuhodne zabednenosti a tuposti "zaporaku", genialite hlavniho hrdiny a spolehlivem stesti "kladaku", spada spis do kategorie "dobrodruzna kniha pro mladez".
Ale proc ne, clovek uz kolem 1/4 vi, ze se kladnym hrdinum celkem nic nestane a bez zbytecneho strachu o ne si v klidu docte dobre napsanou knizku.
Lúthien Celebrindal
  15. 4. 2014, 11:17
Trochu nudný mi připadal začátek - vzpomínky hlavního hrdiny rozebírané příliš podrobně vzhledem k tomu, že pro následující děj nejsou zas tak důležité.
Pak už jsem se od knihy nemohla odtrhnout, jak mi připadala napínavá! Opravdu výborně napsaná!
Děj byl celkem dost idealizovaný ("ti hodní vždycky vyvázli"), což mi ale při četbě vůbec nepřišlo na mysl, a došlo mi to až na konci, kdy mi chyběl pohádkový happy end. Byla bych zkrátka radši, kdyby kniha končila na stejném místě, kde končí vyprávění hlavního hrdiny.
Pixx-73
  11. 4. 2012, 10:01
Jedna z nejlepších knih, která se mi dostala do rukou. Přemýšlel jsem o ní ještě dlouho poté, co jsem ji dočetl.
RedDuck
  13. 12. 2011, 21:16
Merle umí výborně psát a dokázal vykreslit dobře život na francouzském venkově. Navíc Malevil má atraktivní námět, od takového spisovatele jako Merle byl nemohla kniha dopadnout špatně. Na druhou stranu román i trochu zestaral, na Merleho je strašně vidět vliv doby ve které žil, především vliv lidskoprávních hnutí 60. let spojených se socialismem, feminismem či odporu vůči establishmentu a náboženství. Malevil je taková ukázka, kde přítomnost těchto idejí je spíše na škodu - když venkovští balíci po katastrofě ještě akademicky neustále řeší takové otázky tak jde ke kopru i celková věrohodnost. Postavy jsou zde také dosti ideologicky ploché a jejich vývoj není příliš propracován.
slide
  19. 7. 2010, 13:19
Této knize musím dát 5 hvězdiček . Je to to fakt skvěle napsaný román a vřele ho doporučuji všem milovníkům kvalitních knih vůbec.Malevil rozhodně stojí za přečtení
Phorbo
  2. 9. 2015, 10:21
Šel jsem do toho, protože jsem čekal šílenou pecku. Než jsem se rozhoupal k tomu, abych začal číst, našel jsem audioknihu. A jsem za ní i docela rád, protože bych vůbec nevěděl, jak některé osoby oslovovat. Takový Meyssoniere nebo Peyssou by pro mě byly pořád Mejsonír a Pejsou, žadný Mezonié a Pesů, jak by nejspíš měli být označováni. Kniha je složitě napsaná, jestli je to tím, že je více jak čtyřicet let stará, nebo bůhví proč. Moc nevěřím tomu, že by všichni vydrželi na Malevilu tak dlouho bez jakékoliv újmy. V ne moc čistých podmínkách by se jistě někdo někde odřel a dostal zánět a pak co? A co taková přenašečka Miette? Žádná kvasinková infekce přenášená mezi všemi? Ale jasně, knihy jsou od toho, aby ukazovaly extrém a vůbec postapokalyptický svět, kde přežijí jen někteří a nechytnou žádnou nemoc, však může být. Každopádně je to na mě málo... řekněme akční. Villmain, Frecour nebo Fulbert zemřou všichni až jednodušše, ale tak zase... nemusí to být vždy totální terno, beru to. Hodnocení nijak vysoké, protože jsem už asi vymlsaný úplně jinou kategorií beletrie. Každopádně za mě pouze 6/10.
cenevrec
  1. 5. 2015, 16:06
Na knihu jsem se těšila. Poslední dobou mám ráda apokalyptické romány. Malevil mě nezklamal. Četl se výborně. Jen mi hlavní hrdina Emanuel vůbec nepřirostl k srdci. Mnohem víc mě oslovil Tomáš. Líbilo se mi to uvědomění, že když člověk musí vyvíjet nějakou snahu, aby se uživil, ubránil a přežil, tak má ze sebe mnohem lepší pocit a má pocit, že "něco dělá".
b.w.
  10. 4. 2014, 9:17
Tahle kniha mě trochu zklamala, čekala jsem podstatně víc. Chtěla jsem si přečíst nějakou pecku ze žánru scifi, ale nakonec jsem dočetla jen pro mě průměrný "historický román". Hlavní hrdina mi k srdci zrovna nepřirostl a co mi asi vadilo nejvíc, byly všudypřítomné informace o tom, kdo, kde a jak moc se potí...
cmax
  31. 5. 2015, 10:01
Velice příjemné počtení, ve kterém jsem každý den rád na chvíli pokračoval. Krásně vystavěný příběh, promyšlený svět i filozofie přeživších. U těch mě nejvíc těšilo jejich pestré složení, které vytváří alespoň drobné konflikty mezi jimi samotnými, jinak totiž autor hlavním hrdinům na můj vkus zatápí dost málo a když už, jejich taktika (pravda, skvělá) na vyřešení problémů jim vychází lusknutím prstu. Pár ran osudu, které by mohly skvěle umožnit vývoj postav, se objeví v doslovu, kde už jsem o ně ale snad ani nestál. Každopádně za mě spokojenost.
Morgan81
  7. 1. 2015, 15:55
Nemůžu jinak, než 5*. Dokonalá knížka, skvěle se čte. Toto je moje druhá kniha od Merleho a tím se stává mým oblíbeným spisovatelem. Ač to byl úplně jiný žánr než Smrt je mým řemeslem, opět mám pocit, jak kdyby opravdu vyprávěl vlastní příběh. Už teď mě mrzí, že dočítám poslední stránky..
blue_tango
  1. 2. 2014, 15:13
Postapokalyptické romány mám ráda. Malevil mě (ani po skvělém Dni trifidů) nezklamal, je velmi čtivý a člověka opravdu donutí se zamyslet nad otázkami bytí, žití i přežití. Při čtení některých pasáží člověku doslova buší srdce. Doporučuji všemi pěti prsty i hvězdičkami, i když závěrečný boj mi připadal trochu přitažený za vlasy.A nesouhlasím s nesympatiemi k Emanuleovi, mé si získal.
Ještě bych ráda poprosila ostatní uživatele, aby neprozrazovali děj.
Arakkis
  28. 12. 2012, 12:15
Malevil je ten typ knihy, který přečtete jedním dechem. Od začátku do konce sledujete příběh lidí, kteří přežili zkázu téměř celého lidstva, jak na francouzském venkově začínají od píky, a prostě jim musíte fandit a nedočkavě přemýšlet, co bude dál, jak to celé dopadne. Malevil je hodně o jednotlivých postavách a Merle nám skrze ně dává hodně látky k přemýšlení nad lidskou povahou obecně. Hodnotím 100 % a řadím mezi oblíbené.
haluma
  7. 2. 2010, 2:08
Skvělý postapokalyptický román, který lidstvo nevykresluje moc růžově. Sledujeme malou skupinku přeživších, kteří si vytvoří svá pravidla, podle kterých bude jejich skupina žít (svůj malý zákon). Idylka bohužel netrvá věčně, protože nejsou jedinou přeživší skupinou a ne každý je ochoten přizpůsobit se.
koriandr
  8. 8. 2012, 18:59
Kniha mě hodně bavila. Nejen svou čtivostí, ale i obsahem. Upřímně nechápu jak může někdo psát s takovým humorem o zkáze světa. Malevil bych připodobnila k takovým post-apokalyptickým hochům od Bobří řeky a rozhodně to nemyslím jako urážku.
,,Láska je také boj, jenže takový, který život nebere, ale dává."
georgin
  3. 7. 2012, 23:35
Mohu jen souhlasit s uživatelem sraaatch. Den Trifidů měl obrovské tempo a člověk hltal každý řádek. Tady v Malevilu se střídali skvělé a poutavé pasáže s nudnějšími a příliš popisnými. Je to samozřejmě také dáno počtem stran a lze říci, že Robert Merle se prostě více rozepsal. V každém případě jsou obě knihy skvělé, ale osobně se mi více líbil Den Trifidů.
KillHurt
  24. 2. 2016, 21:47
Pohled na postapo tentokráte z Francie. Dá se srovnat se Dnem trifidů. Zde však není žádné ultimatní nebezpečí. Jen lidé a drsný svět. Autor se s postavami nemaže a dokonce několikrát naznačí, že bychom jim z jejich vyprávění neměli věřit úplně všechno.
terka261
  10. 5. 2015, 19:33
Moje první scifi. Čtivé. Každopádně mi v některých aspektech kniha přišla dost idealistická, výpravná, čekala jsem vyprávění trochu realističtější, naturalističtější. Ale to byla samozřejmě moje subjektivní očekávání. Stejně tak hlavní hrdina byl tak trochu takový románový ideál. Ale hvězdičky jí kvůli tomu neberu, protože jako celek se mi líbila.
rajot
  23. 8. 2014, 13:14
Všechno podstatný už tady bylo řečený, kniha je opravdu velmi čtivá, napínavá a moc mě bavila. Nezbývá než doufat, že se potenciální čtenáři nenechaj odradit hrozným filmovým zpracováním z roku 1981, to by byla opravdu škoda.
Jan Slavík (slavja05)
  22. 7. 2014, 18:25
I když mám postapo moc rád, tohle mě moc nenadchlo. Takovej Mirek Dušín ve Francii. Nebo jako by jste vzali Tajuplný ostrov a místo izolace na ostrově by vybouchla bomba. Vše jde jak na drátkách, když se poslouchá uvědomělý vůdce. Přes to všechno se to četlo celkem dobře. ***
Kondor
  12. 5. 2014, 22:40
Ve své době určitě originální dílo, dnes už překonané záplavou postkatastrofických knih. Asi 2/3 (prostřední) se čtou opravdu dobře, Merle má pár zajímavých postřehů o podobě světa po válce (chybí stromy, ale byliny prorážejí o sto šest), bohužel ale nerozvíjí, co se lidem honí hlavou - všechno totiž hlavní hrdina zaplaší tvrdou prací. Další mínus, které děj dusí, je předem náznak, nebo dokonce až popis toho, jak různé kapitoly dopadnou. Malevil tak ztrácí napětí a člověk se vlastně dozví, co s hlavním padouchem bude už dávno. Epilog je tady už tak trochu zbytečnou vatou, vlastně ho Merle spíš neměl psát. 70%.
Vladimír Mlčoch
  15. 12. 2013, 10:31
Nečtu moc fantasy a Sci-fi, tohle je ale moje nejoblibenější kniha.Boj o přežití a skvělé prokreslení postav jsem na poprvé četl v jednom zátahu.
Abiosis
  11. 11. 2013, 21:48
Jedna z mojich najobľúbenejších kníh, ktorú som čítal už niekoľkokrát (a určite si ju ešte niekoľkokrát prečítam). Zbožňujem postapokalyptické knihy a filmy, a táto je napísaná tak zručne, že často sa pristihnem, ako fyzicky v niektorých momentoch prežívam útrapy a prekážky spolu s hrdinami románu. Určite aj vy máte knihy či filmy, ku ktorým sa radi vraciate; nuž a táto je práve jedna z tých mojich.
SlavomírL
  25. 3. 2013, 20:04
Jde to.
Ovšem pro chlapa dosti povrchní. Příliš mnoho myšlenkových pochodů okolo "bab" a náboženské tématiky, ale velice málo životnědůležitějších témat. Chlapa by asi víc potěšil popis výstavby např. pece na chléb, než jestli měla Elvíra blankytně modré oči a mateřské znaménko na pr...li!
To není ovšem problém pouze této knihy. Poslední dobou zjišťuji, že mnohým mladým mužům začínají ko.le zakrňovat a holkám naopak narůstat.
Edeltruda
  18. 9. 2012, 15:18
Po Dni Trifidů trochu zklamání. Druhá polovina byla hodně napínavá, ale jinak je hodně znát v jaké době byl příběh napsán. Chybí jí nadčasovost, a to je právě to co u postapokalyptických knížek vyhledávám. :-( Taky mě místy hodně iritovala postava Emanuela, coby "vševědoucího a neomylného" vůdce skupiny a vypravěče, který o sobě nikdy nenapíše věci, které se mu moc nehodí do krámu. Kniha na mě působila zkrátka příliš chladně, bez citu, myslím si, že lidé by v takové situaci nejednali od začátku tak racionálně, jak zde bylo popsáno.
sraaatch
  21. 5. 2012, 21:21
Jakozto fanousek knihy Den Trifidu jsem dal na veskere komentare, ktere Malevil nad ni pozdvihuji a Malevil jsem si precetl. Napsano opravdu krasne, druhou puli knihy jsem opravdu hltal ale zato zacatek byl vicemene nudny a nebyt onech komentaru, mozna bych i cteni vzdal.Den Trifidu me oproti tomu pohltil od prnich radku!
mirek57
  10. 12. 2011, 12:45
Skvělá kniha, četl jsem ji ještě jako vysokoškolák někdy kolem roku 1980, pak jsem si ji koupil v r.1992, bývalá žena ji půjčila kamarádce, které se tak líbila , že to zapřela. Teď ji již několik let marně sháním. Opravdu skvělá kniha,absolutní klasika,která podle mne nesmí chybět v knihovně.
Harrelsonka
  5. 6. 2011, 22:58
Malevil je kniha s velkým K. Je to skvěle napsaný román o tom co se klidně brzy může stát. Rozhodně je to jedna z nejlepších knih co existují a rozhodně by si ji měl každý přečíst