Originální název: Tma

Albatros (2014) 978-80-259-0279-0 416
Albatros (2007) 80-86201-04-X 330
Millennium Publishing (1999)
Millennium Publishing (1998)

Středověké násilí, morové rány, hladomor – to vše se může kdykoliv vrátit. Stačí, aby elektřina přestala pracovat tak, jak jsme zvyklí. Udělá to „cvak“ a tma brutální zběsilosti překryje naše životy. Nový román Ondřeje Neffa patří do oblasti katastrofických příběhů. Nespoutanou zběsilost přivádí do důvěrně známého prostředí Prahy a České Lípy. Ve všedních kulisách zbarvených krví defilují románové figury i skutečné osobnosti – Václav Havel, Václav Klaus, Miloš Zeman… Jaký osud jim romanopisec připravil? Můžete se spolehnout – strašlivý, ostatně jako všem lidem, které uvrhl s chladnokrevnou brutalitou do pekelného kotle světa tmy. (Založil/a: morgoth)

Ondřej Neff Ondřej Neff
*26.06.1945

VerenaLord
  30. 1. 2013, 0:53
Neffova tma uvádí v pochod děsivé skutečnosti v případě toho, že člověk přijde o to, na co je bytostně zvyklý. Představa takové budoucnosti je šílená a nervydrásající, bohužel nikdy nemůžeme vědět, že se něco obdobného nestane.
ROB33
  4. 9. 2016, 16:49
Zcela jistě dobrý nápad, který stojí za zamyšlení, ale to je asi tak všechno co mě na této knize zaujalo. Autorův pokus o kvalitní utopický román se jaksi nepodařil. Vůbec nechápu, proč do knihy autor cpal postavy typu Klause, Havla, Bilaka atd. Kniha mě velmi zklamala, druhou polovinu jsem jen se sebezapřením nakonec dočetl.
kingmaker
  25. 3. 2012, 17:40
Neff se pokusil napsat antiutopii o tom, co by se stalo se světem, kde by nefungovala elektřina, ale bohužel stvořil jen jakýsi sadistický román, kde se většina postav chová jako kreténi. Autor asi nemá o lidstvu valné mínění, když ho vidí jako směs debilů, poseroutků a úchylů. Nikdo jiný se v knize nevyskytuje. Přece ani Neff ale nemůže věřit, že u moci se člověk udrží jen bezuzdným násilím. Lidé na špici přeci musí umět i něco jiného, než jen vydávat rozkazy koho pověsit, upálit a nebo narazit na kůl. Neff svým popisem struktury společnosti stvořil nechtěnou parodii. Určitě se mu ale nepodařilo stvořit román srovnatelný s nějakou velkou antiutopií, např. Koncem civilizace, 1984 nebo 451°Fahrenheita. Na konci knihy jsem se pak navíc v děsně překombinovaném závěru zcela ztratil. Hlavní hrdina je neustále zrazován a pořád upadá někomu do spáru a stále je někým vysvobozován, až jsem ztratil přehled, kdo je čí spojenec. A postava Katky? V ní vytvořil autor jednu z nejdebilnějších postav naši literatury a nemyslím tím jen její postižení. S tělíček, šťáviček, kliček se mi nechtělo zvracet, ale ječet.
Francesco
  22. 11. 2013, 8:56
Moje první kniha od Ondřeje Neffa a prostě nemám slov. Takovou záplavu sprostých slov jsem snad ještě nečetl ale musím uznat, že mě čtení bavilo a neustále na knihu myslím.
kure91
  8. 10. 2012, 18:28
Mám z knihy takový rozporuplný pocit. Ač nejsem čtenářem tohoto žánru, tak mě autorova vize světa bez elektřiny bavila i když popis toho, jak by to v zemích českých dopadlo byl docela temný. Jediné co mě zklamalo byl konec, přišel mi až moc přehraný.
dollyk
  13. 9. 2016, 9:43
Na české poměry je to skvělá vize, místy i humorná, ohledně známých VIP. Myslím, ale, že přepracovaná verze je daleko lepší.
Quinty
  7. 4. 2014, 22:17
příběh to je dobrý, myslim tim napad. ale nejak mi proste nesedi styl pana Neffa. nebo mi nesedi zasazeni do cech a zname ceske firmy?? nevim. kazdopadne na to jak dobre tema to je, me to zas az tolik nenadchlo.
georgin
  7. 8. 2013, 20:32
Když jsem sám nenapsal knížku, nebudu psát ani kritiku. Jinak zápletka dobrá, ale ta příčina a rozuzlení to už nebylo to pravé ořechové.
cajdex
  24. 4. 2012, 8:11
Začátek mě trošku nudil, ale nakonec mě to do děje vtáhlo. Především dějové linie Řetězáka a Kapitána. Politické pasáže mě bohužel nezaujaly až do konce. Neff nadhazuje poměrně zajímavou myšlenku ztráty elektřiny, ale celkově mi to přijde trochu nedomyšlené a pohled na věc příliš zúžený. Vulgarity mi ani nevadily, ale prostě nevěřím tomu, že by lidstvo bylo tak hloupé jak ho Neff popisuje, nehledě na to, že opravdu nemyslím, že každý Čech je úchyl sadista a násilník.
Tuleník
  17. 9. 2011, 22:16
Jedním slovem - mazec. Možná je pro někoho kniha vulgární, ale ruku na srdce - nebyly by tyto vulgarismy na místech v knize použitých v reálu přesně tam, kde je autor užívá? Jsou drsným šťouchancem do společensky normalizovaného člověka, který se s nimi běžně nesetkává, aby mu došlo, že jsou skupiny, jejichž tvoří podstatnou součást.

BRRR... Jezdí mi mráz po zádech.

Řekla bych, že obraz doby a jejich principů, které nastaly jsou bohužel více než reálné. Teď jen v sobě zpracovat, jestli v případě realizace tohoto přerodu (ať už je příčina jakákoli - třeba zhroucení ekonomik) se budu snažit umřít mezi prvními, nebo bude pud sebezáchovy silnější. Rozum v žádném případě nezvítězí (nakonec... on nevítězí ani teď, takže vlastně žádná změna).

Ať žije těžká depka.
angua
  22. 9. 2016, 14:33
Trochu mi v knize vadili reálné postavy politiků, pro mne to byl spíš zápor. Jinak dobře zpracované postapokalyptické téma, i když rozuzlení už méně uvěřitelné :)
Ondřej Novotný
  20. 9. 2016, 14:35
Nápad výborný, zpracování také, ale průběh děje již poněkud méně uvěřitelný. Nechce se mi moc věřit, že člověk v jedné větě přijde o někoho blízkého a hned v další větě už plánuje co a jak udělá a je strašně pragmatický. Samotné násilí a převzetí moci gaunery je vysoce pravděpodobné, vždy přece vítězil ten nejsilnější, ale že by se to vše stalo během pár dní po výpadku proudu .......... to je trochu přitažené za vlasy.
Jinak co se týče vulgarit, tak nevím, co koho pohoršilo .......... zkuste si přečíst mistra Kotletu a budete se červenat ještě za týden :-)
Ziriath
  9. 8. 2015, 16:55
Kniha dobrá, a oceňuji zasazení do českého prostředí, ale ten konec, ten konec byl poněkud WTF?! Vysvětlení příčiny blackoutu by se mi na konci líbilo, ale ne takovéto.
Vivian
  25. 7. 2015, 16:49
Mé první sci-fi, co jsem četla.. a byla jsem uchvácena. Neuvažovala jsem o nesmyslnosti/nemožnosti některých situací a nechala jsem se unést dějem. Nápadem. Myšlenkou. Od přečtení uvažuji a koupi zbraně, nábojů, kola a pozemku s vlastní studnou :)
Wouk
  11. 2. 2015, 23:10
Kniha se mi líbila . Ta závislost na elektrice je fakt brutální. No zažít bych nechtěl ani daleko kratší dobu bez ní. Na konci sem se trochu ztrácel kdo komu pomáhá a nelíbil se mi ten ůplný závěr. Ale jinak super čte se sama.
Aleyka
  20. 10. 2014, 23:47
Dlouho jsem se na tuto knihu chystala a musím přiznat, že jsem z ní nadšená. Příběh je drsný a nekompromisní. Několik zázraků se sice stane, ale rozhodně nejsou zadarmo a nakonec spíše k neprospěchu toho, koho se týkaly. Vývoj děje byl velice zajímavý a vůbec jsem se nenudila (jen první čtvrtina knihy byla o něco méně poutavá). Některé konkrétní události či zápletky se mohou některým nelíbit, ale já jsem jen vděčná za to, že se je autor nebál rozvinout do detailů na rozdíl od mnohých jiných. Toho si velice vážím a jsem velice ráda, že jsem si tuto knihu přečetla.
drahousek
  30. 8. 2011, 13:39
Jen podotýkám, že kniha není nijak zvlášť příliš vulgární. Jen když je potřeba použije Neff vulgarismus pro podpoření atmosféry. Velicevýborná knížka blízce podobná Dnu Trifidů, ovšem zasazená do českých lokalit.
sheeno
  1. 2. 2011, 14:46
S touhle knihou mám trochu problém. Je to bezesporu jedna z nejlepších sci-fi, jakou jsem četl, reálně popsané všechny detaily, které nastanou, když přestane fungovat elektřina, navíc se to vše děje v místech, po kterých se denně pohybuji, tak mě to ještě o to více vtáhne do děje. Na druhou stranu jsou tam pasáže napsané tak vulgárně a já vulgaritu v knihách, natož v takovém množství moc nemusím. Navíc si myslím, že to šlo vystihnout i bez toho. Proto nedám 5, ale jen 4 hvězdičky. Až na toto je to ale opravdu super kniha.