Arthure, ty děvko umění

Arthure, ty děvko umění
Originální název: Arthure, ty děvko umění

Petrklíč - 2010
ISBN: 978-80-7229-247-9

Petrklíč (2010) 978-80-7229-247-9 71

V dopisech plných osobního napětí a homoerotické vášně se zrcadlí příběh jednoho z nejznámějších homosexuálních svazků historie mezi dvěma francouzskými prokletými básníky. Obsese, fyzická posedlost Arthurem, přibližující se antickému mýtu či shakespearovským sonetům, je hlavním znakem Georgievova pojetí. A právě touha po vymanění se z ní vede Verlaina k výstřelu po objektu své lásky roku 1873.V modernistickém rozuzlení je však odkryta další rovina díla: Arthur a Paul nejsou jen historickými postavami, ale i dvěma archetypy vnímání života, které mohou zároveň sídlit v každém z nás.Georgiev emancipoval český gay art a povýšil ho na všeobecně uznávanou estetickou hodnotu, vnímanou nejen jako dráždivou specifičnost, ale jako plnohodnotné umění, čímž ho vyřadil z ghetta gay kultury, nepřesahující stín komplexu podivnosti.Kniha je doplněna předmluvou světoznámé režisérky Agnieszky Holland, která je autorkou filmového zpracování tématu (Úplné zatmění, 1995), a výňatkem z diplomové práce Jagellonské univerzity v Krakově zabývající se Georgievovou tvorbou (2010). (Založil/a: skjaninka)

DanielOsbourne
  25. 12. 2013, 16:53
Tahle kniha je další z těch, které pro mě prostě nejdou hodnotit. Oba prokleté básníky mám stále v podvědomí ještě ze střední školy a navíc jsem viděl film "Úplné zatmění", které mapuje život těchto prokletých básníků. Řekl bych, že je lepší se před přečtením podívat na film, protože dopisy v knize krásně rozšíří obzory o Verlainovi a Rimbaudovi. Jelikož je kniha sbírkou dopisů psané Arthurovi, nelze jí podle mě hodnotit. Jak už jsem říkal, kniha rozšíří obzory, jen je škoda, že neobsahuje některé dopisy psané Paulovi. Jsem s knihou spokojen.