Hrobník

Hrobník
Originální název: Hrobník

Odeon - 1977

Odeon (1977) 177

Romantická novela, která svým melancholickým laděním připomíná tvorbu K. H. Máchy a některé byronovské prózy. Sabinova prvotina přispívá nejen k širšímu poznání samotného autora, ale je i dokladem tzv. frenetického žánru v české literatuře, který navazoval na anglický gotický román. (Založil/a: Evženie)

nevermore
  4. 12. 2013, 9:08
PURE ROMANTISM! Máj za poezii, Hrobník za prózu. Měsíc, hřbitov, lebky, smrt, archaické jazykové prostředky a geniální kompozice. I na jazyce je poznat, že toto je podstatně starší dílo (o 30-35 let) než zbytek Sabinovy tvorby a časem jsme tak při konci 30. let 19. stol.

Pobavilo mě: "Jestiť to přirozená slabost pohlaví ženského, že spíše k ODŘEKNUTÍ se obrátí, nežli by se snažily DOSÁHNOUTI, a to jen proto, aby se z navyklého pokoje a z přiosobené domácnosti nevytrhly."

A tu podstata:

"Tu člověk člověka se straní, ku přírodě se ulíkaje, a háje, kvítka i obloha bývají svědky citu jeho. Tu hledá zříceniny a hroby, a pustými krajinami zanáší se žal jeho; neb divoká krajina a zpráchnivělý život hrobů zničenému srdci se podobají, v jehožto hlubokosti se kryje svět, k věčnému toužení, boji a bolesti odsouzený." - *****
PeťkaW.
  24. 11. 2012, 13:02
Když se řekne 19. století a romantismus v české literatuře, asi si většina lidí vybaví K. H. Máchu. K. Sabina ale rozhodně patří mezi autory, kteří by měli být taktéž zmíněni. Nenapsal sice mnoho děl. Jsou to ale díla kvalitní a pro mě v mnoha ohledech i čtivější a zajímavější, než od jeho výše zmíněného kolegy. Hrobník je příběh trochu strašidelný, ale opravdu poutavý a dobře se čte. Jako povinná literatura mi přijde rozhodně stravitelnější, než všude preferovaný Máj. Je to báseň krásná. Ale její význam není většina maturantů (nebo ještě mladších žáků) kolikrát schopná pochopit, natož ocenit. Kolikrát si ji sice přečtou, ale stručný děj si pak stejně musí stáhnout z internetu, protože ho nebyli schopni odseparovat od zbytku vznosných slov a lyrických pasáží.
Jormont
  5. 5. 2013, 14:19
Je to mistrně zvládnuté mystické dílo, které nám představuje Sabinu jako ryzího romantika. Hrobník je útlá poutavá knížečka se zajímavým námětem a zpracováním.