Démanty noci

Démanty noci Originální název: Démanty noci

Mladá fronta - 1958

Mladá fronta (1958) 187

Kniha povídek a novel Démanty noci byla vydána poprvé v nakladatelství Mladá fronta v roce 1958. V češtině a četných překladech pak vyšla ve světě ještě několikrát. Spolu s románem Dita Saxová patří nejen k vrcholům Lustigovy tvorby, ale také do zlatého fondu poválečné literatury. Na rozdíl od původní verze (obsahuje devět povídek) je do této knihy zařazeno povídek jedenáct. Některé z nich, zejména pak novela Poslední den ohňů, doznaly díky autorovým zásahům významných změn. Podle scénáře, na kterém se Arnošt Lustig rovněž podílel, byly Démanty noci v režii Jana Němce roku 1964 zfilmovány a patří ke klenotům české kinematografie. (Založil/a: Evženie)

gabin
  12. 10. 2012, 12:50
Překrásná kniha přes všechny hrůzy, které popisuje bez touhy šokovat jako Kosinski, možná o to působivější. Když víte, jaký byl Arnošt Lustig živel, oceníte ukázněnost a jistou - nenapadá mě lepší výraz - cudnost v psaní. Takto má podle mých představ vypadat hodnotná literatura!
Broza
  13. 11. 2014, 16:02
Je to celé postavené na morálce v krajních vypjatých situacích, je těžko soudit, co by člověk udělal a co ne. Lustig prostě chtěl, aby se nezapomnělo na to, co se za holocaustu dělo. A podle mě to píše, dost realisticky a bez nějakých cenzur. Je to smutné.... ale jeho mírně otevřené konce dávají mírný nádech naděje (teda pokud ji chceme vidět).
nataliethomp
  21. 9. 2016, 21:46
Neuvěřitelně krásné a smutné povídky. Padla na mě bezmoc a tíseň, kterou hrdinové prožili. Rozhodně by se díla s tímto smutným tématem měla co nejvíce číst na základních a středních školách, já se s nimi setkala až na vysoké škole a mrzí mě, že tak pozdě. ..
Jiří Felsenberg
  2. 5. 2014, 16:59
Můj první Lustig. Těžko se mi to popisuje. Silná kniha, silné příběhy, malí hrdinové, velcí zbabělci, neuvěřitelné hrůzy i emoce. Silný zážitek
Evženie
  31. 10. 2010, 12:14
VYDÁNÍ, KE KTERÉMU SE VZTAHUJE UVEDENÁ OBÁLKA - LUSTIG, A. Démanty noci. 1. vyd. Praha : Nakladatelství Andrej Šťastný, 2002. 360 s. ISBN 80-903116-1-X.