Padající muž

Originální název: Falling Man

Odeon - 2008
ISBN: 978-80-207-1282-0

Odeon (2008) 978-80-207-1282-0 208

Poprvé se na scéně objevuje právník Keit, který dorazí 11. září odpoledne do bytu své bývalé partnerky celý zakrvácený, špinavý a šokovaný. Šokovaná je pochopitelně i ona, protože už ví, co se stalo. Několik dnů po útocích není v chaosu jen město, služby, doprava, obchody, ale také lidé. Autor se věnuje především psychologii odloučeného manželského páru a jejich synovi. Keith už se do zaměstnání nikdy nevrátil.
Podruhé je vypravěčem mladý Arab Hammad, jeden z těch, kteří se v Americe zúčastnili výcvikového programu pro pilotování letadel. Právě jeho očima spatříme hrůzný čin: to on pilotuje letadlo, které narazí do Severní věže.
Potřetí se ocitáme znovu ve středu dění, ale z jiné strany: ve věži, právě když se k ní blíží letadlo…
DeLillo nezaměnitelným způsobem zachycuje nejrůznější, často protikladné aspekty moderní reality, hlavně všeprostupující pocit paranoie a nesmiřitelný konflikt mezi jedincem a moderní technologií. Kritika román hodnotí jako jedno z nejlepších děl o 9/11 a vrchol autorovy tvorby.

zdroj: eruditus.cz, knizniweb.cz (Založil/a: Misoponia)

Don DeLillo Don DeLillo
*20.11.1936

teite
  1. 12. 2013, 17:05
Místy mi to připadalo dosti tvrdé, těžko jsem se s některou z postav ztotožňovala, nicméně atmosféru v New Yorku okolo 11. 9. to přiblížilo nejspíš opravdu dobře.
Hami37
  26. 3. 2012, 12:49
Příběh by to mohl být zajímavý. Psychologický vývoj postav po teroristickém útoku. Bohužel, přišlo mi, že to bylo napsáno s jistým odsupem a příkrostí. Nedokázala jsem se začíst, kniha není moc dobrá.