Člověk bez osudu

Academia - 2009
ISBN: 978-80-200-1758-1

Academia (2009) 978-80-200-1758-1 209
Academia (2003)

Stěžejní dílo významného maďarského spisovatele, jemuž byla udělena v roce 2002 Nobelova cena za literaturu. V Kertészově díle je zobrazen koncentrační tábor z pohledu patnáctiletého chlapce a líčen ve stylu téměř nezúčastněného věcného kronikáře. Název Člověk bez osudu odkazuje na stav kolektivního osudu, v němž je člověk zbaven možnosti individuální volby. (Založil/a: Baobab)

Imre Kertész Imre Kertész
*09.11.1929 - †31.03.2016

s-reader
  6. 10. 2011, 6:18
Ještě těsně před koncem knihy jsem si v duchu říkal – za tohle nobelovka? – a tvářil jsem se, rovněž v duchu, velmi povzneseně. I přesto, že jsem si o autorovi přečetl, že koncentračními tábory opravdu prošel, mi jeho text připadal nehodnověrný. Nezúčastněný pohled dítěte – muže, přístup kronikáře, nulová interakce s ostatními postavami, absence jakéhokoliv „židovství“, to vše na mě působilo jaksi uměle a nepatřičně, jako kdyby to psal člověk, který s koncentračními tábory ani s židovskou rodinou nikdy nepřišel do styku a pouze přetváří vyprávění a zkušenosti jiných.
Celý tento nepříznivý dojem smazává několik posledních odstavců, které celý dosavadní text převrátí vzhůru nohama. Z toho, co jsem mylně považoval za neskonalost, vytváří ohromující autorský záměr. Lhostejnost a nezúčastněnost, věta „Žádných hrůz jsem si nevšiml“ znásobí hrůzy, o kterých víme a které autor nastiňuje jen několika slovy.Györgyi Köves si pro přežití koncentračního tábora vytváří svou metodu, není uvědomělá jako v případě Fuksova pana Teodora Mundstocka, chlapec si ji definuje až po návratu domů, ale je to metoda, která mu pomáhá žít i v „civilu“. Úvahy o osudu a svobodě člověka vedou autora až k úvaze o „štěstí v koncentračním táboře“ a já věřím, že čtenář po přečtení knihy té úvaze porozumí.
Keatin
  20. 2. 2014, 17:29
Přečetla jsem už spoustu knížek s touto tématikou, ale tahle se opravdu vymyká ...jenže nedokážu přesně napsat čím. Snad jen, stojí za přečtení.
Ronnie
  10. 4. 2016, 17:47
Obsahuje spoiler spoiler Příběh židovského chlapce z Budapešti, který se dostává nejprve do Osvětimi, poté do Buchenwaldu a do dalších koncentračních táborů, nakonec přežívá a vrací se zpět do Maďarska. Právě posledních pár desítek stránek se mi líbilo nejvíc. Autor zde dokonale vystihl s čím se asi tyto oběti války poté celý život potýkaly.

Dle mého názoru dostal Kertész za tuto knížku Nobelovku naprosto oprávněně. ;)
melilotka
  8. 10. 2012, 15:04
Po přečtení s-readerova příspěvku výše jsem zjistila, že už tu nemám skoro co psát. Všechno totiž řekl za mě. Mám z knihy ty stejné pocity - ne, že by mi text připadal nevěrohodný, ale styl psaní, i když se jednalo o zážitky z koncentračního tábora, ve mně nevyvolával emoce, které bych očekávala. Kniha se mi i hůř četla - autor používá dlouhá souvětí a málo člení text na odstavce.
Posledních pár odstavců však veškerá předchozí negativa smazalo, ke kladnému hodnocení přispěl i doslov překladatelky, která si hrůzami koncetračního tábora sama prošla.

bojovnicka
  14. 8. 2012, 9:15
Velmi čtivá kniha psána s jakýmsi nadhledem, přestože to autor přímo prožíval. Po přečtení se ve mně mísily pocity hrůzy z dané doby a prostředí koncentračního tábora a jakéhosi pochopení autorova "štěstí" v neštěstí.
Mahoney
  26. 10. 2014, 14:25
Genialita díla se dá shrnout do jediného dialogu (parafráze) : -"přirovnal byste život v koncentračním táboře k peklu?" -"nevím, peklo neznám...koncentrák bych přirovnal ke koncentráku"