Netradiční batika

Netradiční batika Originální název: Netradiční batika

Vyzkoušejte batikování trochu jinak – způsoby, které nejsou úplně běžné a známé. Voskování, jenž je u nás známé především jako technika zdobení velikonočních kraslic, je v práci s textilem způsob barvení, při kterém část látky pokrytá voskem zůstává vůči barvě odolná, a zachová si tedy barvu podkladu. V projektech na ni zaměřených se naučíte jednoduchou i postupnou rezerváž a také krakelování, kdy díky popraskání vosku jemnými trhlinkami pronikne barva, a na látce tak vzniknou barevné žilky. V kapitole o africké batice vám autorka nabídne barvení i rezerváž hlínou. Při této technice se využívá hlíny rozmíchané s barvou, která se po zatření do vlákna zapere studenou vodou. Malování voskovkami zkoušel určitě každý – objevte také jejich zažehlování do textilu, při němž vznikají krásné barevné skvrny s voskovým průhledným okrajem. Všechny tyto techniky pak můžete zkombinovat s odbarvováním a na závěr knihy ještě vyzkoušíte grafickou techniku sítotisku. (Založil/a: elyon)