Originální název: My Family and Other Animals

BB art (2008) 978-80-7381-308-6 254
BB art (2002) 80-7257-895-2 254
Odeon (1986) 299
Odeon (1968) 244

Román anglického přírodopisce, bratra známého spisovatele, vytěžený z autorova dětského pobytu na středomořském ostrově Korfu, kde byl kdysi v mládí se svou rodinou. Autor zde očima desetiletého hrdiny s humorem i kriticky pozoruje zvyky různých živočichů, ale i příslušníků rodinného společenství. Kniha přináší úsměvnou pohodu, založenou na typicky anglickém humoru, a vzrušující pohled na středomořskou přírodu. (Založil/a: Elrond)

Rames
  12. 10. 2012, 12:10
Toto čtení potěší duši,literární styl mi připomíná Saturnina.A takovou lásku ke všemu živému a touhu být zvířaty obklopen , mého bratra.
Martin Klíma
  29. 9. 2016, 19:35
Příběh co vám vykouzlí úsměv na tváři

Úžasná to kniha. Na 300 stranách se začtete do přenádherného humorného příběhu plného i lásky k přírodě a věřte mi, že to rozhodně stojí za to. Celý příběh pak působí tak nádherně mile a hlavně oddechově. Skrz text k vám prostupuje nesmírná láska ke všemu živému a zároveň se bavíte nad životem jedné velice povedené rodinky Durrellových. A že to tedy povedená rodinka je. Ostatně i samotné postavy jsou další výtečná věc na této knize. Ať už se jedná o výše zmiňovanou rodinku či postavy ostatní. Co se Durrellových týče, tak kromě malého Geralda se setkáváme i s jeho mámou, sestrou Margo a bratry Lesliem a Lawrancem. Leslie miluje zbraně, Lawrence je spisovatel a Margo je osmnáctiletá slečna v pubertě. Matka tohoto klanu je pak vdova a neustále něco vyvařuje. Spolu pak prožívají velice vtipné situace. Z postav ostatních se mi třeba hodně líbil Theodor s velice zvláštní mluvou a postava Spira Řeka co miluje Angličany se také nadmíru povedla. Jazyk v knize použitý je místy už poměrně zastaralý, ale to vůbec nevadí. Dodává to obzvlášť v dnešní době knize takové prastaré kouzlo. Velice se mně pak líbila různá přirovnání, která autor v textu použil. Krásně se čte i samotný popis přírody a okolí ostrova Korfu. Člověk má hned chuť si tam zajet. Největší radost ze čtení jsem však měl při čtení již zmiňované lásky Geralda ke všemu živému. Zároveň jsem mu i trochu záviděl to mládí a možnost chovat pelikána, želvy, ropuchy a jiná zvířata. U Geralda jednoduše opravdu bylo vidět, že tu přírodu miluje a jejímu zkoumání je plně oddán a s láskou i plnou oddaností určitě tehdy psal tuto skvělou knihu a je to na ní znát. Toto dílo je čtivo plné lásky, krásné přírody a milého humoru. Kniha nenudí a vy hltáte jednu stranu za druhou. Tady budu hodnotit 100 % a dle mého názoru naprosto zaslouženě.
domingo
  8. 3. 2010, 23:10
Nejslabší Durrellova próza, už hodně ovlivněná jeho zvířecí obsesí, ale pořád je to dobrý. (3/5)
Hledající
  17. 2. 2016, 19:37
Krásných pět let života na ostrově plného slunce, krásné přírody, kde každý koutek pod kamenem či zákoutí u domu je samostatný nádherný svět plný života, který se otevře jen tomu, kdo ho hledá. Darrell vás dokáže zcela vtáhnout do příběhu a je jedno, jestli jako tichý společník sedíte s jeho rodinkou u odpoledního čaje nebo zkoumáte obyvatele v zapadlé tůni. Jeho umění uchopit kouzlo okamžiku je famózní, po celou dobu čtení jsem měl pocit, že mu koukám přes rameno a účastním se všeho, co se na řádcích knihy děje. Na jednu stranu vtipný a inteligentní humor díky pestré směsici členů rodinky a lidí na ostrově, na straně druhé láska k přírodě a nadšení, které z něj přímo tryská, když objeví nějakou novou „žoužel“. Když jsme před 10 lety hledali s manželkou jméno pro naši labradorku, já ho věděl hned díky příhodě s pojmenováním Gerryho loďky, kterou dostal od bratra Leslieho – Majda (vzpomínky zůstaly živé i po tolika letech). Ta kniha má pořád kouzlo, dá se číst znova a znova, fantazie ve vaší hlavě tu bude pracovat na plné obrátky
Nnelly
  16. 5. 2012, 0:44
Tohle jsem kdysi jako malá posluchala jako na kazetě stále dokola a dokola, místo desítek dalších kazet s pohádkama. Nemohla jsem se nabažit, v pozdějším věku jsem knihu přečetla jedním dechem a musím říct, že sehnat to ještě dnes (walkman už bohužel jaksi nevlastním), tak si to ráda pustím před spaním.
Elrond
  8. 6. 2011, 18:38
Nejlepší Durrellova knížka. Úžasné vykreslení přírody řeckého ostrova, lidí, Řeků i Angličanů tam žijících. Jak moc jsem chtěl v mládí poznat ostrov Korfu a nepředpokládal, že se tam někdy dostanu!
cachanell
  23. 9. 2011, 14:58
Bravo, kniha, ke které se vracím od puberty. Příjemný a milý humor, zvířata - rodina. Mám ještě vydání ilustrované Adolfem Bornem, které vyšlo v roce 1986, příjemná kniha.