Červený trpaslík 4. - Pozpátku

Originální název: Backwards

Argo - 2005
ISBN: 80-7203-647-5

Argo (2005) 80-7203-647-5 258

Kniha uzavírající základní tetralogii korespondující s kultovním seriálem televize BBC. Dave Lister konečně našel cestu zpátky na planetu Zemi. Což je pochopitelně skvělé. Méně skvěle už vypadá, že čas zde neběží tak docela správným směrem. A pokud se Listerovi nepodaří planetu včas opustit, bude si muset znovu projít pubertou. Pozpátku.
Naštěstí má kamarády z posádky, kteří ho přijdou zachránit. Což je pochopitelně skvělé. Méně skvělé se ale zdá, že jde o robota s hyperaktivním čipem pocitu viny, bytost, která se vyvinula z koček, a jednoho mrtvého člověka. A pokud se jejich záchranná mise nezdaří, Lister bude dál mládnout, až se stane miminkem, pak embryem… Kniha uzavírající základní tetralogii korespondující s kultovním seriálem televize BBC, jehož scénář však v mnohém přesahuje a rozvíjí, přináší zcela zbytečné, ale o to zásadnější potvrzení autorova výsadního postavení na špičce současné britské humoristické produkce.

Tanmut
  3. 10. 2011, 0:24
Z toho jedinečného celku obývajícího dvě těla to byl Rob Grant, kdo si pro svůj sólový trpasličí počin urval více nápaditosti.
Při čtení první kapitoly jsem se několikrát přistihl, jak sám přemýšlím nad věcmi pozpátku; původní a nejlepší část knihy. Poté už se člověk zběhlý v seriálu víceméně orientuje: na scénu nastupuje Eso (to je frajer!), jehož přechod mezi dimenzemi však ubere knize na tempu. A v podstatě identický přepis epizody Pistolníci z Apokalypsy drobátko nudí.
Ramirez85
  28. 4. 2016, 19:37
Pro mě osobně má tahle knížka se seriálovým Red Dwarf společný jen název a hlavní charaktery, jinak je to děsná pruda, těch pár povedenějších vtipů to nevytrhne. Určitě nejslabší knižní Trpaslík, První kapitoly (Pozpátku) jsou zbytečně nechutný a poslední kapitoly (Pistolníci z Apokalypsy) zas zbytečně násilnický. Když už Red Dwarf, tak určitě radši ten seriálový.
nečik
  24. 10. 2011, 12:47
Já nevím, ale při posledním díl už jsem se musel k jeho přečtení nutit. Nebaví mě. Prostě seriál je seriál a tohle bohužel pro mě žádná kniha nezmění.
Xaire
  21. 3. 2012, 14:43
No já nevím, nebylo to úplně nejhorší ale taky to nebylo to co bych odčekávala od tvůrce skvělého seriálu.
teddik
  10. 1. 2016, 21:35
Poslední díl knižního RD se mi hned po prvním líbil nejvíce, vyjma přesného přepisu epizody Pistolníci z Apokalypsy - ten byl opravdu zbytečný.
Seriálový díl Pozpátku mě baví ze všech dílů RD nejméně, nenechejte se proto odradit, spolu mají společný jen námět, nikoliv děj.