Královnina šavle

Poprvé vydáno celosvětově: 2005

Fra - 2008
ISBN: 978-80-86603-66-7

Fra (2008) 978-80-86603-66-7 142

Druhá bichle Masłowský jmenuje se Královnina šavle, i když bůhví, co tim chtěl básník říct, ty jeden zevle. Nejde tu o žádný kecičky od strejčka Jedličky, ale o absurdní parodii médií a dneška. Mc Doris v ní na kole značky Kolbe putuje a celej tenhle systém, intouše a jiný lůzry fakuje. Nebudem tu ale kecat, plkat a dál to rozvíjet, tohleto je hip-hop, Mc Doris a varšavskej svět. Dorota Masłowská (1983), zázračné dítě současné polské literatury, obdržela za tento román prestižní literární ocenění Nike 2006. (Založil/a: Uzavřený_účet_3846)

Rames
  12. 11. 2015, 19:58
Navzdory zázračné autorce a prestižnímu ocenění není toto dílo ku čtení. Roztrhané kousky příběhu jsou prokládány vulgarismy , nebo to bylo naopak? Už nevím, a nedokázala jsem udržet krok se závratným slovním rytmem.
Pend
  31. 10. 2014, 10:43
Nemohu tuto knihu hodnotit, protože jsem ji zkrátka nedal (podobně jako Jamese Joyce). Je napsána v pro mě nestravitelném jazyce. Pokud ale milujete hip hop (či rap) a je Vám tak do 25, tak by se Vám kniha mohla líbit.
Jak se v závěru píše: Poté, co Maslowská způsobila revoluci v jazyce a ukázala, že je možné naprosto nelogickými větami vyjádřit více emocí než ve sto větách logických, je návrat prózy typu 'vyšel z domu a zahnul doleva' nemyslitelný. Přiznejme si, že Maslowská je demarkační čára...