Pouštní kopí

Poprvé vydáno celosvětově: 2010

Triton - 2010
ISBN: 978-80-7387-402-5

Triton (2010) 978-80-7387-402-5 624

Druhá kniha Démonského cyklu.

Pouštní Kopí, pokračování románu Tetovaný, líčí střet dvou kultur, dvou světů. V jednom z nich, pohlceném válkou s démony, je nejvíce ceněna schopnost bojovat a život jednotlivce je bezvýznamný, druhý si lidského života váží nadevše a brání každého člověka. Ano, Osvoboditel přichází, ale který to je?
Arlen narozený do světa spoutaného strachem z démonů se rozhodl vzepřít osudu. Stal se z něj Tetovaný, osamělý bojovník, na něhož lidé hledí jako na spasitele. Arlenovou snahou je však lidem dokázat, že každý je za svůj osud i život zodpovědný především sám.
Kdo je tedy bojovník z pouště, který sám sebe prohlásil za Osvoboditele a vydal se na válečné tažení s cílem sjednotit národy v boji proti démonům? Kdo z nich má větší šanci, když démonské řady rovněž posilují...? (Založil/a: malc8k)

Peter V. Brett Peter V. Brett
*08.02.1973

Magyana
  8. 2. 2013, 18:29
Znáte ten pocit, když čekáte na další díl skvělé série a jste zvědaví, jak to všechno dopadne, ale na druhou druhou stranu doufáte, že další díl nebude poslední? Třetí díl této plánované pentalogie už klepe na dveře a já jen doufám, že autorovi nedojde invence a že mu psaní půjde hezky od ruky, abychom na ty další dva nemuseli čekat dlouho.
Barabura
  8. 7. 2013, 21:02
Je to psáno stejně poutavě a skvěle, akorát půlka knížky je o postavě, která mě moc nezajímala, takže to pro mně nebylo úplně stoprocentní.
Keatin
  24. 1. 2014, 17:04
Kdybych hodnotila knihu někdy v půlce, nevyznělo by mé hodnocení příliš pozitivně. Jardir mi prostě nesedl, Inevera mě vyloženě iritovala a vůbec krasijský národ mi příjde divný. :) Naštěstí je příběh opět proložen mým milovaným Arlenem, Leeshou a Rojerem, takže pak už to bylo v klídku, začetla jsem se a dávám opět 5*, ale upřímně, Jardira už jen v omezeném množství, těším se n další díl ...a doufám, že pan Brett je doma pilný a píše a píše. :)
zoro2
  8. 4. 2015, 20:50
Po Tetovaném přichází Pouštní kopí.. No, musím souhlasit s Baraburou, že třetina knihy je o Jardirovi a nebyl to tak úplně můj šálek kávy. Chápu Brettův záměr představit Krasijce z jejich úhlu pohledu a dát tak šanci si zvolit, které straně fandit, ale je to marný - Arlen je jen jeden. Taky čím déle to čtu, tak se nemohu zbavit myšlenky, že Krasijci de facto představují muslimy a sever křesťany. Nicméně konec knihy nabral slušné tempo, zachránil méně záživný začátek a uvidíme jak to ve třetím dílu dopadne..
Blondi
  5. 8. 2013, 1:04
Jestli jsem Tetovanému dala 4 hvězdy, dávám Pouštnímu kopí 5. Jestli jsem říkala, že Tetovaný byla pěkná kniha, Pouštní kopí je 100x lepší. Nemám slov, četla jsem ji jedním dechem a rozhodně si ji chci přečíst, v budoucnu, ještě alespoň jednou. Děj knihy mě dlouho takhle nevtáhnul. Chci ještě . . . strašně moc, prosím . . . více takových knih!
anishta
  3. 4. 2013, 14:29
Druhý díl nadchnul ještě více. Nové postavy si získali okamžitě moje sympatie. Na další díl se těším jako malý Jarda.
yarghoul
  5. 9. 2013, 13:28
Super! Jak mě Jardir v prvním díle naštval, tak po tomto díle mi začíná být sympatický, i když s ním úplně nesouhlasím, jeho část knihy mě hodně moc bavila! Osudy a postavy se začínají potkávat, děj graduje, potřebovala bych 6 hvězd, protože mě Pouštní kopí bavilo víc než Tetovaný a ten si svých 5* rozhodně zasloužil. Víc toho nemůžu napsat, musím okamžitě otevřít třetí díl!
Všivák
  23. 2. 2013, 12:34
Knihu jsem přečet za nějakých pět dní. Což vzhledem k mému obvyklému rychlosti čtení je skoro zázrak. Nemoh jsem si ale pomoct. Kniha je tak uvolněně napsaná. Žádný nucený zákys nad nějakou nudnou pasáží. Je to hrozně napínavé a krátké. Třeba takového Pána Prstenů mám hodně rád, ale oproti tomuhle je to jenom druhá liga. Blbnul jsem z toho i v práci. Místo vteřinové lepidlo jsem četl chranové lepidlo. Jména hlavních hrdinů mi přitom pořád poskakovala v hlavě. Snad nejlepší co jsem četl. Už se nemůžu dočkat, až přeloží další díl.
PeťkaW.
  29. 9. 2014, 21:17
Druhý díl Tetovaného se mi hrozně špatně hodnotí. Kniha je to ve výsledku dobrá, ale vzhledem k tomu, že postava Jardira je mi už od předchozího dílu krajně nesympatická a tady je jí věnována skoro polovina knihy, tak mi to celkový dojem hodně kazí. Na druhou stranu chápu záměr autora a vím, že vrátit se do Jardirova dětství a poznat jeho minulost, bude pro následný příběh hodně důležité.
Akce je tu podstatně víc, děj hezky utíká bez větších zádrhelů nebo hluchých míst, ale chybí mi tu ono nepopsatelné něco, co mě tolik nadchlo v prvním díle. Proto hodnotím Pouštní kopí o jednu hvězdičku hůř a budu doufat, že poslední díl bude zase to "něco" mít...
Mourovid
  1. 3. 2014, 11:25
Líbilo se mi, že Brett z toho nedělal pohádku o princezně a princátku, ale že nechal děj rozjet ve vícero směrech, což naštěstí trochu eliminovalo věčně omílané jadrnce :-)
wwwhisk@s
  26. 5. 2013, 18:27
Tak tohle jsem přelouskala snad ještě rychleji, než Tetovaného. A je to ještě lepší - škoda, že zdejší stupnice hodnocení nemá víc hvězdiček... Tahle série patří mezi to nejlepší, co jsem kdy četla, ne-li není vůbec nejlepší.
Ciba
  10. 12. 2013, 9:56
Na začátek musím napsat, že Pouštní kopí se čte velmi dobře a je bezesporu zdařilým pokračováním svého mladšího předchůdce. V současném světě fantasy se svým stylem a nápaditostí stále řadí k nadprůměru. Autor se v knize rozhodl rozpracovat několik postav, které v jedničce neměli tolik prostoru a já stále nevím jestli je to dobře nebo ne. Osudy postav se sice lépe propletly a Brettův svět posílil jako celek. U mě ale toto širší vyprávění ztratilo něco z kouzla osobitějšího Tetovaného, kde je vše předkládáno v menším měřítku. Možná je to také tím, že si mě Jadir, i přes svůj nelehký život, tolik nenaklonil a mé sympatie neochvějně zůstavají u Arlena a jeho vize světa. Osvoboditel je přeci jen jeden ne?
svenny
  22. 9. 2012, 13:46
Hodně jsem se bál, že budu zklamaný, naštěstí se tak nestalo, i když tedy dějová linie s Leeshou mi místy připomínala hrůzy jako je Twilight saga...
Manon
  29. 11. 2013, 13:46
První díl byl určitě lepší. Ale možná je to jen tím, že prostřední díly z trilogie, takové prostě bývají (samozřejmě ne všechny). Ale i tak dávám pět hvězd, je to skvělá kniha.
Lúthien Celebrindal
  4. 3. 2016, 23:02
Nemám ráda, když druhý díl nepokračuje na místě, kde skončil první - nemluvě o tom, že se na 200 stránkách knížky vůbec nevyskytují známé postavy :-(
Nicméně chápu autorův záměr přiblížit čtenáři i Krasijce z jiného úhlu pohledu. A upřímně řečeno, když jsem se prokousala k první kapitole o Leeshe, Rojerovi a Arlenovi, tak to byla taková nuda, že se mi po Jardirovi upřímně stýskalo!
Nakonec se sice děj rozjel, ale stejně už to nebylo ono...proto dávám o hvězdičku míň než prvnímu dílu.
Daletth
  24. 9. 2015, 13:37
Na knize mě nejdřív trochu zarazilo, že se zde opakuje způsob vyprávění z první knihy - tedy, že sledujeme postavu od jejího útlého mládí do současnosti. Zatímco v Tetovaném se mi takové vyprávění líbilo, i když se opakovalo, tady mě to spíš trochu "obtěžovalo", obzvlášť, když jsem četla přes 200 stran příběhu o dětství člověka, kterého jsme poznali už jako dospělého. Chápu, že tím autor chtěl ukázat, co ho formovalo, proč dělal rozhodnutí, jaká dělal..., ale jelikož jsem Jardira neměla moc ráda, tak mě tahle exkurze do jeho minulosti spíš utvrdila v tom, že je to slaboch... Možná to ale byl záměr, protože v průběhu děje se mé sympatie k němu výrazně změnily.
Nicméně i když je tohle prostě autorův styl, trochu mi to rozebírání každé postavy vadí... Kniha se čte sama, o tom není pochyb, jen bych radši věděla, jak bude probíhat střet v současné dějové linii. Nemluvě o tom, že prostě chci některé postavy nesnášet, a tím, jak je autor neustále polidšťuje, mi tuto možnost bere... :)
rahzul
  8. 12. 2014, 11:56
Příběh o Jardirovi mi nevadil. Tak důležité postavě v příběhu je třeba vyhradit náležitý prostor. Od půlky knihy pak děj chytne takové obrátky, že jsem knihu odložil až s poslední přečtenou stranou. A po takto probdělé noci, rovnou šáhl do poličky po dílu třetím. Schyluje se k velké bitvě a já chci být u toho!

Jinak mě velmi potěšila nově přidaná mapka světa. U epických fantasy povinnost! :D
Dumbicek
  10. 8. 2016, 10:25
Já vlastně ani nemám co bych k tomu chtěla napsat. Byla jsem unešená a kdybych mohla tak to čtu v kuse a žádné přestávky nedělám. Vůbec mi nevadilo, že větší část knihy je o Jardirovi naopak bylo velmi zajímavé se dočíst i o jeho životě. U většiny knih mi vadí, když je tam rozvinuto více příběhů, ale tady to nějak do sebe hezky zapadlo. Takže si jdu pro další díl s nadšením.
LenkaZ
  10. 9. 2015, 12:28
Poté, co jsem si tu přečetla komentáře, že druhý díl je hodně o Jardirovi a jeho minulosti, přistupovala jsem ke knize trochu pesimističtěji. Ale opak byl pravdou, jeho život, který byl perfektně vykreslený a popsaný, se mi dostal pod kůži a začala jsem k Jardirovi cítit i sympatie. Souhlasím ale, není nad Arlena :) Jsem zvědavá, kde a jak se střetnou v dalším díle.
jvaclavik
  29. 10. 2013, 14:17
Zpočátku mě kniha vůbec nebavila a hodně dlouho jsem se přes to snažil prokousávat. Nakonec ale nabrala obrátky a neuvěřitelně rychle mě chytla.
pospa27
  4. 8. 2013, 20:06
Stejně, jako Tetovaný měl děj spád a hlavu a patu. Hlavní hrdinové nám dospěli a jejich osudy se propletly :) Tentokrát byla polovina knihy zasvěcena Jardirovi .... nový "pašák", který je v Tetovaném zmíněn spíše okrajově, ale kterého musí mít čtenář rád stejně, jako Arlena, Leeshu a Rojera ... prostě skvělé čtení už se těším, co budou moji oblíbenci vyvádět ve Válce za bílého dne :)
thierry
  30. 11. 2011, 9:31
Dokonalé pokračování série. Samozřejmě jsem se nejvíc těšil na Arlena, ale vůbec mi nevadilo, že se objeví až po 200 stránkách, protože ta první třetina o Jardirovi je pro mě vrcholem knížky a moc se těším na další díl a (snad) na jejich znovushledání. Zároveň doufám, že třetí díl nebude posledním.
Manonka
  17. 1. 2014, 14:22
Skvělé! Já opravdu nejsem fantasy fanoušek, nicméně tahle série mě neskutečně baví. Arlen se stává jednou z mých nejmilovanějších knižních postav. Vůbec mi nevadil začátek o Jardirovi a Krasii, spíš naopak. Jen se už teď děsím toho, že se vrhnu na třetí díl, dočtu ho a čtvrtý je pak v nedohlednu....
depeche
  27. 7. 2013, 16:16
Nejdříve mě opravdu zklamalo, že se děj vrací k Jardirovi od úplného dětství, ale přistoupil jsem na pravidla autora a knihu si užil. Možná, že Ahmann nebude takový syčák a Arlen takový svatoušek. Moc fajnové čtení
Vé-Vé
  28. 7. 2012, 15:44
Jen kdyby to čekání na další díl nebylo tak úmorně dlouhý, protože trpělivost je moje hodně slabá stránka
Merit
  23. 3. 2014, 11:21
Navazovala jsem plynule na první díl. Opět se autorovi podařilo dělat si se mnou psí kusy. Zatímco v jedničce mě přinutil Jardira nenávidět, dvojku začal rozsáhlým popisem jeho života motivů a donutil mě si ho zamilovat. Naopak se mi řádě zprotivila Leesha "Všechnovimvšechnoznám".
Kniha byla (opět) hodně emotivní zážitek. Při Arlenově návratu domů jsem měla knedlík v krku, pro mě nejsilnější moment série.

Na obou knihách oceňuji, že nejsou černobílé a předvídatelné, není tu jeden hrdina, který zachrání svět, není tu jedna osudová láska ...
Přestože první díl nasadil laťku proklatě vysoko a dvojka ji asi nepřeskočila, pořád je to za zasloužený plný počet.
Roux
  12. 1. 2014, 2:38
Zatím nemám chuť tuhle knížku dočítat. První polovina mě nebavila a po představení dalších událostí mým partnerem (který měl na to to dočíst), si myslím, že se k ní už nikdy nevrátím. Zatím nehodnotím....
Elie Darrem
  5. 6. 2014, 11:59
příběh super, dozvídáme se něco Jardirovi - konečně musím říci, i když někdy to bylo zdlouhavé a pak se vrácíme zpět k Arlenovi a dalším postavám z prvního dílu...přečetla jsem to strašně rychle a s nedočkavostí jsem čekala na třetí díl
Creature
  3. 1. 2016, 16:59
Tenhle díl je z velké části osvětlením krasijského myšlení a také se mi moc líbil. Těším se na další :)
MirecSK
  6. 6. 2014, 18:42
Pre mňa osobne o niečo slabšie ako Tetovaný. Hlavne časť s Jardirom mi až tak nesadla. Preto mi dosť vadilo, že je mu venovaný celý začiatok knihy až zhruba do 200-tej strany. Bral by som skôr, keby to bolo poprepletané s Arlenom.
Ale napísané je to rovnako pútavo ako Tetovaný. Takže za mňa 4 hviezdičky. Každopádne odporúčam prečítať.
Lmslaver
  12. 2. 2014, 10:46
Druhý díl Démonů opět vsadil na pomalejší rozjezd a seznamuje nás s dětstvím a vzestupem Jardira, ale protože má jeho lid zabíjení démonů jako hlavní životní ideologii, tak děj není ani trochu nudný. Jardir se nám představuje v trochu jiném světle a tím nám ukazuje, že žádná lidská postava není zcela kladná, nebo záporná, ale má své důvody pro své skutky. V Pouštním kopí sledujeme i další kroky Arlena, Leeshi i Rojera a když už jsem si vždy myslel, že se tempo zvolní a přijde nějaké hluché místo, tak děj naopak nabral ještě svižnější a čtivější tempo. Jednoznačně 100%.
Karlos79
  26. 2. 2016, 8:12
Všechny knihy, které tu hodnotím mají jeden velký zápor. Připadá mi nekonečně dlouhé čekání na další díl.
JTomas
  30. 12. 2015, 3:13
Obsahuje spoiler spoiler Musím přiznat, že mě první část knihy příliš nebavila. Po návratu do Osvoboditelovi kotliny a opětovném shledání se s našimi starými známými jsem se dějem nechal opět vtáhnout. Byl to příjemný zážitek, obzvláště Arlenovi návraty na místa, kam si myslel že už nikdy nevkročí.
Lethe
  25. 9. 2014, 16:28
...a posedlost pokračuje.... co Tetovaný slušně rozjel v Pouštním kopí dál fičí... Příběh se rozvíjí několika směry, Jardirova linie čtenáři nedovoluje stranit pouze Arlenovi....Nevím, co dalšího dodat, nejspíš už tu bylo řečeno vše. Přečteno za víkend (po zkušenostech se sháněním druhého dílu, jsem ten třetí měla připravený pod polštářem ještě dřív než jsem dočetla druhý :-D. )
bobkulisek
  28. 6. 2014, 0:13
Jelikož mým hrdinou je Arlen, je pro mě tento díl slabší než 1. Leesha mě svým přístupem zklamala. Jardir je pro mě pomalu záporná postava. Podobnost Krasie s muslimským světem je evidentní. Kdo má šanci oproti jadrncům přežít je jasné, zkorumpovaná a slabá Evropa to nebude.
sheatfish
  13. 1. 2014, 21:17
Nenáročná fantasy. Ale stejně jako první díl (Tetovaný) se to strašně snadno a rychle čte. Tenhle díl je ještě čtivější. Moc dobrá je především první část o Jardirovi. Celá krasijská společnost a kastovní systém je velice pěkně vymyšlená a příběh Jardira je zajímavý a "věrohodný". Část na severu (především tedy Leesha, ale i Rojer + Arlen) už tak dobrá není. Brett do toho tahá příliš současných témat (především tedy feminismus) a to působí dosti nevěrohodně. Leesha je taková doktorka Quinnová :D A hlavně je to, v kontrastu s řekněme "středověkou (starověkou?)" částí z Krasie, do očí bijící. Fantasy většinou vychází z nějakého pseudostředověku a i Démonská trilogie (na severu vévodové, hrady atd.), takže takhle naroubovaná současná témata jsou poměrně komická a vyzní jako pěst na oko. Závěr je ale skvělý.. těším se na 3. díl.
Narayan
  1. 1. 2014, 16:15
Výrazný kvalitativní posun oproti prvnímu dílu, který je rozhodně také super, ale přijde mi, že teprve u druhého dílu se autor rozjel naplno. Obzvlášť úvodní část v Krasii je výborná, a linii s Jardirem obecně považuju za zatím nejsilnější část serie. Děj je teď nádherně rozjetý a má velký potenciál. Sice v mých očích nemůže překonat Kroniku královraha, kterou považuju aktuálně za naprostý top žánru, ale docela slušně jí šlape na paty.
Lenomar
  15. 12. 2013, 21:01
Stejně jako u Tetovaného, hltala jsem stránky:)Chci víc! Nechci Jardira, Arlen je Osvoboditel:)Chystám se na třetí díl, věřím, že P. Brett mě opět nezklame. Mimochodem všimli jste si : turbany, zahalené ženy, mnohoženství, jeden vůdce, na druhé straně rovnoprávnost, ženy veřejně ve vedení, více vévodů, kteří spolu soupeří. Nepřipomíná vám to něco?:)
aminoslava
  23. 10. 2013, 17:00
Tleskám a smekám.Smutek a tíha na srdci se u mne dostavila po přečtení tohoto dílu,jelikož ještě nemám další díl.Postavy tak budou muset ustat ve svých životech a čekat,až se mi do rukou dostane třetí díl,aby mohli ožít a já zas mohla hltat jejich další příběhy.Nevím ovšem co bude, až dočtu třetí. Snad pan Brett píše nejen skvěle ale i rychle :-)
Jinak Jardirovi sympatie u mne rostou,zato postava Renny má palec dolů.
Asmodai
  7. 9. 2013, 11:18
Tak musím uznat že první část o Jardirovi jsem moc nehltal,ale za to ta druhá byla naprosto famozní smršť plná akcí a zvratů,no prostě pecka a ten konec...asi tak bych to řekl, měl sem noční a nemohl sem se od knížky odthrnout dokud jsem nedočetl a pak kouknu na mobil a vidím zprávy od přítelkyně :) no prostě Brett je famozní autor a všem doporučuju....A jde se na třetí díl ;)
maris34
  23. 3. 2013, 18:41
Právě sem dočetl třetí díl The daylight war od P. Bretta. Mám ho teda v AJ ale bomba. Těším se na další pokračování. Má být údajně pět dílů.
Lenka R.
  14. 3. 2013, 9:43
Kniha byla skvělá, přečetla jsem jí asi za 4 dny a naprosto jsem jí hltala :-). Ale abych se přiznala, nezanechala ve mě takový lahodný a nepopsatelně vyjímečný pocit, jako ta první. Nicméně jsem se rovněž velmi těšila na Arlena, a trochu jsem byla vykolejená, že v knize nemá zas tolik prostoru, ale nakonec mě daleko více bavily pasáže s Jardirem či Leeshou, prostě je mi ta kořenářka hrozně sympatická a čekám, co jí v další knize pan spisovatel připravil :-). A těším se moc na další knihu, jen doufám, že mě bude bavit o trochu více než tahle, protože já nevím, jak to říct, ale někdy mi prostě děj této knihy nebyl úplně po chuti, i když byl skvěle napsaný a četl se naprosto bezvadně, některé dějové zvraty mě prostě a jednoduše zklamaly :-).
BurtoneCz
  26. 2. 2013, 19:52
Slovy nepopsatelný skvost fantasy žánru! Milovnící fantasy knižek by jsi tuhle démonskou doufejme, že pentalogii, neměli nechat ujít, obzvláště tuto knihu ! Teď jen čekat na český překlad třetího dílu..snad to bude brzy.
KingCrusher
  12. 9. 2012, 16:20
Skvělá kniha, nemůžu se dočkat dalšího dílu. Podle mě je tento díl lepší než první, tak co teprve ty další :D.
boruvecka3
  28. 6. 2012, 11:24
OX15: Na jeho stránkách je uvedeno, že s touto ságou nikdy nepočítal jako s trilogii, je tam i uvedeno, že je zamýšlena pentalogie, s tím, že se ještě uvidí. Původně jsem si myslela, že další kniha bude vydána v roce 2012, ale tam jsem se dočetla, že je opravdu zamýšleno vydání až v 2013 a v ČR dokonce snad až někdy v dubnu nebo tak nějak. No budu to muset nějak vydržet, i když už se nemůžu dočkat dalšího dílů. Úžasně zpracované, originální děj, nemůžu tomu nic vytknout.
OX15
  18. 5. 2012, 17:36
no má to snad vyjít v únoru 2013 ale mě by spíš zajímalo kde jsi vzal to pětidílná protože v prvním i ve druhém dílu je napsáno démonická triologie proto jsem to taky kupoval že je to super a že toho nebude tolik a bezproblému se mi to vejde do knihovny protože 5 dílu tam fakt už nenacu.
Defias
  5. 5. 2012, 21:14
Snad ještě lepší než první díl, nepřetržitá akce od které se nebudete chtít odtrhnout. Brett vytvořil novou, velmi ambiciózní ságu (nejspíše 5-ti dílnou), jež rozhodně stojí za to si přečíst.
Moreen
  22. 2. 2012, 21:17
Úžasná kniha, v první kapitole mě hodně štvalo, že se autor dlouze věnuje Jardirovi a trojka hrdinů z předchozího dílu nikde, postupně jsem si ale i k němu vybudovala vztah. Jeho příběh je zajímavý a staví Jardira do trochu jiného světla, než že by to byl jen pezpáteřní zloduch, jak jsem si myslela po přečtení jedničky. Všechny příběhy, i když se zdají ze začátku mimo, plně zapadnou do celku a je to parádní jízda. Prostě to nutí číst až do konce. Těším se na třetí díl.
KatyRZ
  29. 1. 2012, 17:39
Opravdu skvělá. Na začátku jsem se strašně těšila na Arlena, až jsem měla chuť celého Jadira přeskočit. Nakonec mi bylo skoro líto, že už se s ním musím kvůli Arlenovi loučit...
kiros
  21. 7. 2011, 21:41
a jizda pokracuje a aby rec jen tak nestala, ono to stale nabira na obratkach!!! prvni dva dily teto serie me naprosto dostaly, priznavam bez muceni. pro me jsou tyto knizky v naproste top kategorii ve fantasy zanru. jen to cekani na treti dil bude asi dlouhe :(
ale co, klobouk dolu pred tim so peter takto mistrovsky rozjel, ted jen nejak vydrzet na zaverecny dil serie.
vsem vrele doporucuji.