Daň pro ohaře

Poprvé vydáno celosvětově: 2008

Talpress - 2010
ISBN: 978-80-7197-409-3

Talpress (2010) 978-80-7197-409-3 904

Osmá kniha série Malazské knihy Padlých.

Říká se, že mistr Kápě, pán smrti, do sebe nabral houf bohů, do místa mimo dosah obyčejných smrtelníků. Říká se, že mistr Kápě čeká na konci všech intrik, všech plánů, všech velkolepých snů. Jenomže tentokrát stojí na začátku... V Darúdžhistánu, zmořeném letním vedrem, kvasí zlé předzvěsti, znepokojivé klepy a úskočné našeptávání. Dorazili cizinci, působí tu vrah a mohly by se probudit poražené tyranie. Na Paliče mostů na odpočinku v K'rulově baru se zaměřili zdejší asasínové, což má osudné následky. Malého tlouštíka v červené vestě znepokojuje rostoucí břicho, nicméně ví, že to je nejmenší z jeho starostí, protože někde v dálce je slyšet štěkot ohařů. A dalekému Černému Korálu zdánlivě netečně vládnou Tiste Andii. K obrovské mohyle za městem přicházejí tisíce lidí - přívrženci kultu Vykupitele, kdysi obyčejného smrtelníka, jehož čest a ctnosti jsou zdánlivě bezmocné vůči pokřiveným ambicím vyznavačů. A mistr Kápě tedy stojí na počátku spiknutí, které otřese vesmírem, a na jeho konci čeká někdo jiný. Pro Anomandera Dlouhý vlas přišla chvíle, kdy musí napravit dávnou, strašlivou křivdu... (Založil/a: hiro666)

Richie
  2. 11. 2012, 14:37
Další dokonale propracovaný (a pro někoho možná i dost složitý) díl Malazské ságy. Z Lederské říše se vracíme zpět do Malazské říše. Sbíhání sil a magie tentokrát směřuje do starobylého Darúdžhistánu. Ve strhujícím vyvrcholení se zde setkají nejen slavní hrdinové (kromě Karsy Orlonga např. legendární bývalý první meč království-Poutník-Pomezičník - ascendent s neuvěřitelnou mocí), ale sami bohové a ukazuje se, že i bohové mohou zemřít.
LuciusWlk
  19. 12. 2013, 20:09
Erikson nám to opět pěkně zamotává a houfně pohřbí dost kladných postav a začínám být hodně zvědavý, na rozložení sil v posledních bitvách. Věřím ale, že mistr autor nezklame. Kniha je trochu složitější než předchozí a není až tak úderná. Do Darúdžistánu se koncentruje sbíhaní soupeřících mocí a sil což nutně musí mít katastrofické následky pro celé město.
Všivák
  31. 7. 2015, 12:52
Nevim, jestli jsem někdy takhle dlouho vůbec někdy četl nějakou jinou knihu. Přez některé pasáže jsem se docela těžko prokousával. Někdy fakt jen po malých dávkách. Informací je tu strašně moc. Trpělivost mi ale byla opět odměnou. Kniha se dopracovala k opravdu epickému a strhujícímu závěru plnému emocí. Padají překvapivé postavy. Popravdě řečeno, tady snad padlo ze všech knih těch postav snad nejvíc. Sám jsem zvědavější, jak se události vyvinou. Hodně náročné čtení. Kdo ale dojde až sem, tak už to asi dá. Zajímavé je, že skoro všechny souboje jsou podávány z pohledu poražené strany.
colore
  28. 5. 2016, 17:49
Mně teda tenhle díl připadal zatím nejslabší. Bylo to takový těžkopádný a ani mě to moc nebavilo, jak se to tak pomalu táhlo. Černý Korál a Nimander se svou partou, to nebylo nic pro mě. Darúdžhistán zážitek ze čtení jakž takž vylepšil, ale musím se přiznat, že do dalšího dílu nemám chuť a musím si dát tak jednu dvě knížky pauzu. Jedna hvězdička dolů za nudný táhlý pasáže.
Methat
  12. 6. 2015, 12:53
Keď som si pozrel výčet postáv, potešil som sa, že sa vrátil Kruppe, Iskaral, Vrč, paliči mostú na odpočinku a ďalšie známe mená. Hodnotím oveľa kladnejšie než Víchr smrti. Občas ma nebavili túlky Nimandera a línia Tiste Andii v Čiernom Korále. Ku koncu opäť padnú niektoré významné postavy, ktorých mi bolo ľúto a dočkáme sa niekoľkých nečakaných stretnutí ktoré ohromia, pobavia a aj potešia. Za mňa vydarený diel (pre niekoho možno pomalší).
buchtys
  31. 5. 2015, 11:22
Pro smradlavej dech Mistra Kápě já už vážně nevím co si vymyslet a napsat, nebo spíš přepsat recenze na minulé knihy v sérii protože teprv tahle je ta nejlepší. A jestli ne tak ať vypiju tu břečku u Fénixe který říkaj pivo. Jsou noci, které vás změní, a pak jsou noci, které změní úplně všechno. Město modrých ohňů se stává středem sbíhání, kde umírají i bohové.
piko
  3. 6. 2016, 12:05
Mám z této knihy rozporuplné pocity. Čtivé a zábavné pasáže se střídají s dlouhými nudnými částmi knihy, kterými jsem se horko těžko prokousával, a přestože se jedná o osmý díl, neustále se v mnoha věcech neorientuji a nechápu.
Ailinel
  29. 3. 2016, 13:54
Tento díl se mi četl úplně nejhůře ze všech. Nedokážu odhadnout proč. Možná, že byla dlouhá pauza mezi jednotlivými liniemi, ale to mi nikdy nedělalo takové potíže, jako u Daně pro ohaře. Dlouho jsem se nemohla začíst a dokonce byly i pasáže, které mne doslova ubíjely. Jako klasický Erikson ale dokázal z ničehonic otočit o 180 stupňů a opět mě někde uprostřed knihy vtáhnout do děje, že jsem jej doslova hltala.
Ke konci ale opět tempo podle mne nějak opadlo a opět jsem nasála podobnou náladu jako na začátku knihy.
Stále je to ale Erikson a MKP, takže momenty, kdy jsem s knihou plakala smíchy, ale i smutkem, nebyly nijak výjimečné (jen ne tolik časté jako u předchozích). Těším se, co mne čeká v Prachu snů...