Světová válka Z

Světová válka Z

Podtitul: Historie světové války se zombie

Originální název: World War Z
Poprvé vydáno celosvětově: 2006

Zoner press - 2010
ISBN: 978-80-7413-104-2

Zoner press (2010) 978-80-7413-104-2 344

Max Brooks, jeden z autorů zprávy pro Poválečnou komisi Organizace spojených národů, složil tuto knihu z výpovědí lidí, jejichž příběhy ovlivnily válku se zombie, nebo válka ovlivnila příběhy jejich. Jak sám říká, oficiální zpráva byla pouze shrnutím čísel a faktů a jemu v ní chybělo něco lidského. Něco, co v lidech přežilo a odlišuje je od oživlých mrtvých. A právě z toho důvodu, z pocitu dostat ven svědectví ne jen faktická, ale také lidská, vznikla tato kniha.
Díky svým kontaktům byl schopný dostat se i k hlavním aktérům války a k lidem, kteří byli u prvních vzplanutí v Číně. Výpovědi frontových vojáků a veteránů z Yonkers se střídají s těmi od hvězdičkových generálů, lékařů a prostě jen obyčejných lidí, kteří byli válkou zasaženi. Muži a ženy z celého světa mu vypověděli své, často až dech beroucí příběhy z války. Max Brooks vám tyto příběhy podává bez přikreslování a úprav, tak jak je sám zaznamenal, v knize Světová válka Z. (Založil/a: hiro666)

#zombie
Max Brooks Max Brooks
*22.05.1972

Všivák
  11. 9. 2014, 10:18
Naprostá paráda. Velmi kvalitní kniha o zombíkách. Od prvních vzplanutích přes velkou paniku, beznaděj a totální válku. Kniha jde hodně do hloubky. Rozebírá důvody. Proč, jak, kdy, co. Celkové dopady. A co je hlavní, dělá to globálně. Vždyť je to přece světová válka, ne? Dozvíte se tu spoustu zajímavostí o fungování některých zemí a jejich přibližnou mentalitu. Tahle kniha může dát spoustu věcí i lidem, který nepreferují tento žánr. Užil jsem si jí maximálně. Lidstvo se zase jednou na pokraji vyhubení spojilo. Co bude ale někdy v budoucnu až bude nepřítel definitivně poražen? Super
Jokolo
  17. 9. 2013, 21:11
Konečně! Kvalitní četba o zombíkách, kteří neběhají! Je nesmírně zajímavé si číst reálně vypadající rozhovory o tom, jak se nákaza šířila, jak se zombíkům bránili hrdinní češi na českých hradech v rytířských brněních a jak to nakonec všechno skončilo.
Působí to uvěřitelně, čtenář se nenudí, akční popisné pasáže se svižně střídají s částmi o politice a reakcích jednotlivých frakcí a skupin na Světovou válku Z. Já jsem milovník zombie, mně tohle ke štěstí stačí.
spitfirehaga
  11. 2. 2014, 17:51
Desítky rozličných lidí, z různých zemí, různých společenských vrstev, různých profesí vyprávějí své příběhy a zkušenosti ze světové války se zombiemi. Jedná se o vojáky, špiony, politiky, letce, námořníky, obchodníky, celebrity, obyčejné civilisty. Jejich příběhy jsou pak řazeny chronologicky, od svědků prvních projevů nákazy, přes přeživší následující paniky a zápasu o holý život až po vzpamatování se vlád a armád a následné znovuzískávání ztraceného území.

Jednotlivá vyprávění jsou relativně krátká, ale přesto neskutečně napínavá a mnohdy opravdu děsivá a strašidelná, a to i ta, která se neodehrávají přímo na bitevním poli.
Kniha rozhodně nepopisuje jen nějaké bezmyšlenkovité pobíjení davů nemrtvých, zabývá se totiž například i politikou, hospodářskou situací nebo vojenskou taktikou jednotlivých států v době obležení oživlými mrtvolami.
Jediné co bych knize vytkl je to, že autor snad až moc často zabíhá do technických podrobností například vojenské techniky a technologie a v několika scénách je patrné, že jeho vědomosti v těchto oblastech mohou být poněkud mylné či přehnané.
Jako neamerického čtenáře mě také nepotěšilo, ovšem ani nepřekvapilo, autorovo vykreslení východní Evropy, kterou zde prezentuje jako naprosto barbarskou a zaostalou. Oproti tomu neustále vyzdvihuje úspěchy americké, a zdůrazňuje, že celý svět byl nakonec zachráněn vlastně jen díky USA.

eugeene
  26. 3. 2013, 16:37
kniha vesměs dobrá, nicméně jsem asi očekával něco jiného. Chvíli mě příběhy pevně vtáhly do děje, ale občas jsem byl docela znuděný. Vesměs ale skvělá atmosféra a nápad.

poznámka: "četl" jsem knihu v angličtině a audioformátu.
Svatoslav.Svatomír
  3. 3. 2011, 10:53
Znepokojující výpovědi obsažené v této knize vyžadují po čtenáři určitou dávku odvahy. Je na čase se postavit hrůzám Světové války Z tváří v tvář. Max Brooks se pochlapil. V sympatických 341 stranách shrnul vše podstatné týkající se období nemrtvých a jako bonus přidal dojemné příběhy přeživších, originální koncept celého příběhu a přiměřeně brutální popis bitev. O tomhle chlapíkovi ještě leccos uslyšíme!
jirkam
  16. 8. 2012, 21:39
Na tuto knihu jsem se nesmírně těšil a po jejím přečtení mohu prohlásit, že mě v ničem nezklamala. Hltal jsem výpověď za výpovědí a celou dobu jsem opravdu měl pocit, že Brooks ví nľco, o čem my ostatní nemáme ani ponětí.
Easykk
  25. 2. 2013, 10:44
Rozhodně nejlepší a nejkomplexnější katastrofická zombie kniha, kterou jsem měl tu čest číst a to rozhodně ne jen jednou. Bylo to napínavé, zajímavé, smutné, veselé a velice velice chytré. P.S.: Trailer na chystaný film odhaluje, že s knihou bude mít pramálo společného, spíš jen náznaky. Ale i tak se na něj těším.
oorange
  3. 5. 2015, 21:56
Perfektní, naprosto mě to pohltilo a styl psaní formou rozhovorů byl perfektně zvolený. Prostě mě to dostalo. Všem doporučuju.
Boris Leto
  12. 11. 2014, 21:41
Kniha rozhodně patří mezi ty nejlepší, které jsem doposud četl! Od začátku do konce to vyznívá hodnověrně a napíná to k nepříčetnosti.
EvikZazik
  4. 11. 2014, 18:58
Super zombie kniha. Moc se mi líbilo, že Brooks myslel na nejrůznější detaily války se zombie, popisoval bojovou taktiku, životy obyčejných lidí i vojáků. Jen mi chvíli trvalo zvyknout si na styl - ne klasický děj, ale forma rozhovorů.
hero_bk
  16. 8. 2014, 9:53
Jediná knížka, která je o zombie a přitom je úplně uvěřitelná - dokonce je napsaná tak, že autorovi věříte, že tahle válka opravdu proběhla. Způsob, jakým je napsána je hodně poutavý a zajímavý. Každá kapitola má jinou atmosféru, jiný podtext, jiný způsob vyprávění, odehrává se jinde na Zemi a popisuje jiný aspekt komplexního jevu - války. Škoda jen, že jsme se nedozvěděli víc o Severní Koreji... :)
Budulman
  15. 8. 2014, 20:16
Co k tomu říct... Kniha je napsána spíš jako vyprávění jednotlivých přeživších.
Rozhovor bych tomu vyloženě neříkal, protože vstupů autora jako novináře není až zase tolik. Spíš se snaží vypravěče nasměrovat, doplnit si informace.
A názor na knížku jako takovou...
No, wau, něco takového jsem opravdu ještě nečetl a pro fanouška zombie tématu je to opravdu povinnost.
V mnoha případěch si opravdu připadáte, že se něco takového stalo a některá vyprávění doslova mrazí v zádech.
Rozhodně nebudu váhat si zase přečíst něco podobného.
bladeone
  18. 7. 2013, 20:23
Tak jak jsem se na knihu těšil, tak jsem byl zklamán....čekal jsem tak trochu něco jiného, ale to je jen můj názor. Kniha mi přišla zdlouhavá a měl jsem co dělat abych jí vůbec dočetl. Jinak nechápu proč to vůbec uvádějí jako horor??
lc4u
  16. 10. 2016, 20:36
Nejdříve jsem viděl film a až poté četl knihu a..a něco takového jsem vůbec nečekal! Dokonale propracované fiktivní interviews vás zatáhnou do děje tak, až se vám skoro chce věřit, že se něco takového opravdu odehrálo. Jedna výpověď je lepší než druhá a člověku mnohdy přijde jakoby seděl vedle vypovídajícího očitého svědka a byl tak součástí knihy. Brooks je kurva pan spisovatel. Bez dechu jsem četl a přímo hltal, hltal, hltal.
Víc takových knih prosím!
Walter Slovo
  1. 8. 2016, 14:52
Nevěřím, že by se tu v blízké budoucnosti objevil autor, který by se v rámci zombie žánru byť na chlup přiblížil kvalitám této knihy. Autorovi se povedlo zdánlivě nemožné, z jinak céčkové zombie záležitosti vybrousil A diamant. Kniha je uvěřitelná, do mrtě propracovaná a já jen doufám, že v Česku bude dotisk, neboť bych ji rád vlastnil!
wendel
  5. 5. 2016, 17:18
Díky filmu jsem čekal, že bude příběh vyprávěný v reálném čase, ale Max Brooks se k válce vrací po deseti letech od jejího skončení. V rozhovorech postupně zpovídá mnoho aktérů bojů z řad vojáků, politiků, ale i obyčejných lidí, kteří bojovali se zombíky v různých částech světa.
A právě tento styl mě zklamal, i přestože některé rozhovory jsou dobré, ale jejich neustálé opakování dokolečka dokola mě začalo nudit , takže jsem byl nakonec rád , že jsem se prokousal až ke konci.
EmaZuro
  18. 9. 2015, 17:31
Nikdy jsem nečetla nic, co by se stylem psaní vyrovnalo právě této knize. Co by se dalo čekat od knihy o Zombie? Celkem nic. Ale výsledek byl úžasný. Do detailů propracované příčiny, důsledky, a chování lidí. Tak realistické, až mi z toho běhá mráz po zádech.
Ondřej Javůrek
  9. 1. 2014, 8:30
Kniha, která opravdu dokazuje, že Max Brooks vidí v zombie tématice dál než všichni ostatní dohromady. Válečně - hospodářská výpověd několika svědků, z které opravdu mrazí. Stačí si to celé jen zhruba představit. Filmová adaptace je oproti tomu prázdná a nudná audiovizuální jízda.
xtictac
  29. 11. 2012, 10:30
Na warezu je po tehle knizce, zrejme diky traileru, pomerne slusny zajem, tak jsem se chtel zeptat, jestli by nekdo nebyl takovy mecenáš :D a tuto knihu neoskenoval a neupnul nekam. POkud ano piste na neftick@seznam.cz. Diky!!!
JArty
  1. 6. 2012, 8:50
Zajímavý styl ve formě vyprávění dodává příběhu větší autentičnosti, ale nemohu se zbavit pocitu, že posledních 50 stránek se autor s příběhem pral a natahoval. Dále mi zde chybí alespoň malý náznak vysvětlení, kde se na světě tato choroba vzala a jak vznikla.
woody
  26. 12. 2010, 2:05
Záznam rozhovorů s přeživšími o průběhu války se zombie, od počátků šíření záhadné nemoci (nákaza vypukla v číně), po vypuknutí paniky a masového exodu lidí, přes stabilizaci situace a následné snahy o obnovení civilizace, přičemž světovou mocností se stala Kuba (a vůbec diktatury díky izolaci z toho vyšly nejlíp) ...

Spousta zajímavých nápadů (nemoc šířící se globálně kvůli černému trhu s orgány), satiry (celebrity bojující se zombie v přímém přenosu) a černohumorných sekvencí (slepý japonský mnich masakrující zombie v národním parku)

Co víc, Brooksovy vize nejsou tak docela science-fiction, spíše velmi kvalitní kontrafaktuální historie (za epidemii zombii si můžete dosadit zhroucení světových trhů a následnou paniku)

O přípravu filmu se zajímají Brad Pitt nebo Leonard DiCaprio, v US šlo o bestseller a kromě toho je to ocenovano jako jedna z nejlepsich knih uplynuleho desetiletí, coz musim jen kvitovat, vedle vsech tech Coelhů, Murakamů a dalších bolístkových sračkárů je to příjemné oživení ...

Nejvíce se mi na tom líbila právě ta přehršle nápadů a dějových linií, přičemž každou z nich jen zmíní a dál se jí nevěnuje, ačkoliv by samotná vystačila na zajímavou knížku, takže čtenář musí zapojit jen vlastní imaginaci ... Třeba podezřívaví Izraelci jako první přijdou na to, že se něco děje a uvedou zemi do karantény ... Nebo Kuba a jiné izolované diktatury se prave diky epidemii stanou svetovymi mocnostmi ... Opravdu jsem tím románem nadšen.
(Potěšila pasáž z provincie EU jménem Čechy, kde se anglický historik rozplývá nad znamenitostí architektury hradu Kost, kde se lidé uchýlili před zombie a přežili dlouhé měsíce ... Narozdíl od takového Pražského "hradu", který žádnou ochranu neposkytl a strašně moc lidí tam zemřelo ...)

(Max Brooks je synem génia parodie Mela Brookse, btw)