Přechod

Poprvé vydáno celosvětově: 2010

Knižní klub - 2010
ISBN: 978-80-242-2852-5

Knižní klub (2010) 978-80-242-2852-5 685

Rozsáhlý, napínavý postkatastrofický příběh z nedaleké budoucnosti dosahující úrovně Kingova Svědectví či Cesty Cormacka McCarthyho. Výpravný román na pomezí thrilleru a sci-fi: na zeměkouli se rozšířil nebezpečný virus, tajně vyprodukovaný americkou vládou, který mění lidi v nemilosrdné, vraždící upíry. Zbytky lidstva bojují o záchranu, přežije i šestiletá Amy, která má v sobě skryté schopnosti, jak této apokalypse zabránit.
Práva na knihu prodána do dvaceti zemí, filmová práva zakoupil Fox 2000, režie se patrně ujme Ridley Scott. (Založil/a: malc8k)

Justin Cronin Justin Cronin
*00.00.1962

Prcek1992
  2. 1. 2014, 16:51
Z anotace jsem nejprve byla nadšená, začátek knížky mě trochu odradil, něco mi přišlo dost zmatené... Ale pak jsem se do toho začetla a nemohla se odtrhnout! Je pravda, že skok o sto let dopředu mě nejdřív zarazil a měla jsem chuť knížku odložit, ale nakonec jsem odolala a vůbec nelituju. Sice mi některé věci přišly dost přehnané, ale i tak jsem hodně zvědavá na další díl.
Eidalon
  23. 3. 2014, 10:06
Již dlouho jsem nečetl knihu, která by ve mně nechala tolik pocitů, smutku a mrazení po přečtení poslední stránky textu. Přechod Justina Cronina je dílo rozsáhlé nejen počtem stran (686), ale i dobou, kterou zachycuje – cca 1.000 let v lidské „historii – budoucnosti“.

Třetí dílo autora, které napsal v roce 2010 a které jako první výrazněji zaujalo odbornou a širokou veřejnost natolik, že se kniha nejen vydává a čte, ale již se také prodala práva k natočení filmu. Dílo, které je svým způsobem velmi sugestivní a depresivní s otevřeným koncem, i když s predikcí happyendu.

Po knize jsem „sáhl“ na základě anotací, které slibovaly témata, jenž mne vždy lákala. Jako fanoušek sci-fi literatury a nejrůznějších záhad a vizí budoucího světa, jsem vždy vítal seriály typu Akta X, Seriál o seriálu (ti dříve narození ví) či knihy a filmy s podobnými náměty.

Hlavní dění není v případě Croninova Přechodu nijak nové ani originální. Téma, kdy se lidstvo a především pár „vyvolených“ snaží manipulovat s nejzákladnějšími postuláty přírody, ať již prostřednictvím genového inženýrství, modifikací zoo virů a nebo hledání té nejúčinnější biologické zbraně, která by likvidovala armády a civilisty a přitom zanechala hodnoty, se objevuje již řadu let, mnohdy vyšperkované tajemným virem (bakterií či bytostí) z vesmíru a to nejen v knihách, ale i filmech.

Průběh dění bývá vždy podobný. Řízené se stane neřízeným a následky jsou vždy zcela fatální, zničení kontinentu, lidstva, či celé planety Země.

Přesto je Croninův Přechod tak trochu jinou knihou. Hlavní a nosný děj se odehrává zhruba 100 let od okamžiku zkázy, kdy se boj o přežití stává dennodenním chlebem hlavních hrdinů, kteří musejí žít své životy v době, kterou zdědili po svých předcích a bez vlastního zavinění nesou hrůzné důsledky jejich počínání. Popis apokalyptické budoucnosti je děsivý, prokládaný mnoha akčními scénami, kde je umírání na denním pořádku a je bráno jako nevyhnutelnost bytí s vizí téměř beznadějnou.

Hned na začátku Vás autor vtáhne do děje – do blízké budoucnosti, kde se v přísně utajené vojenské laboratoři „zkoumá“ zoovir získaný ze samotného lůna přírody. Že se jedná o virus z neznámého agresivního kmene netopírů, žijících v neprozkoumaných oblastí bolivijské džungle, virus který přežívá v zooříši miliony let, se dozvíte hned na začátku, ale jen náznakově. Stejně tak o jeho modifikaci a nasazení na pokusné osoby – vězně odsouzené k smrti se autor zmiňuje jen jakoby mimochodem. Již při experimentování s různými mutacemi viru se začnou v laboratoři „dít věci“, které jen naznačují a vinou se celou knihou, aby se opět v náznaku „potkaly“ na konci knihy včetně jejich aktérů.

Představivost čtenáře, o co vlastně jde, je zcela otevřená. Ona děsivá tajemnost Vás drží u knihy až do konce, přestože se musíte prodírat mnoha stránkami až tak ne zcela zajímavými popisy charakterů a životů hlavních hrdinů z doby před a po apokalypse. Vše autor prokládá velkou akcí především v druhé polovině knihy, scény jsou ale velmi nepřehledné, děje se toho moc, ale vlastně jen zhruba tušíte proč se dějí věci tak, jak se dějí.

Popisné pasáže knihy a zdlouhavé vyjádření pravidel života malé hrstky lidí žijících v kolonii příběh brzdí a čtenáře uondává. Taktéž roztříštěnost osudů jednotlivých hlavních hrdinů, které se autor snaží sledovat na několika frontách je knize spíše na škodu. Pořád si říkáte, proč právě v této fázi autor klade důraz na tuto či onu postavu, když na další děj to moc vlivu nemá.

Dle mého názoru je vedle hlavní dějové linky příběhu zbytečně „moc vaty“, kterou se sice v závěru knihy pan Cronin snaží obhájit, ale ne zcela vždy se mu to daří. Jistá beznaděj v počínání hlavních hrdinů se přenáší i na čtenáře. V závěru knihy se leccos objasní, ale řada nedotažeností je ale i tak dost zřetelná.

Kniha končí, boj lidstva o přežití však teprve začíná. Zásluhou neohroženosti hlavních hrdinů, trochou náhody a štěstí, kterou autor ale přísně dávkuje, však začíná mít boj přesná pravidla a strategii.

Lidské pokolení a jeho následovníky čekají ještě stovky let, desítky prohraných bitev, tisíce obětí a bezejmenných hrdinů, než se podaří zvrátit stav věcí. Ideální půda pro další díly příběhu, které se údajně již chystají.

Kdo jsem . . . jsem Babcock – Morrison – Cháves – Baffes – Turrell – Winston - Sosa – Echols – Lambright – Martinez – Reinhardt – Carter . . .
A vlastně Babcock již ne . . . a sním i jeho Mnozí, vždy vracející se domů . . .

Ve svém hodnocení jsem poprvé zcela rozpolcen. Kniha má řadu nedotažeností, logických vybočení, které její hodnocení strhují zpátky k menšímu počtu hvězdiček, hlavní myšlenka není zdaleka originální a osamocená, ani zde nemohu hodnotit originalitu příliš vysoko, přesto mne příběh „děsí“ ještě teď, kdy je již kniha pár dnů dočtena a to značí velkou sugesci. Tento apokalyptický příběh a ukázka jiného světa dění se jen tak nezapomene!

Nakonec dávám 4 hvězdy a ani sám netuším zdali je to dobře, ale kniha Vás opravdu může pohltit a provést temnou vizí jedné z možných budoucností.

A na závěr – ti co čekají klasickou upírovinu – ne, tak o tom kniha určitě není.
Kuci92
  15. 10. 2014, 18:39
Postapokalyptický svět mám rád a Přechod byl velmi dobře napsaný, i když některé pasáže byly nudné a zbytečné. Celkově velmi povedené, nicméně z tohoto žánru stále vyhrává Metro 2033.
Melindaaaa
  9. 9. 2012, 23:42
Knížka se mi moc líbila :) Je to velice poutavý příběh, který vás vtáhne :) rozhodně doporučuji přečíst a těším se na další avizované díly :)
melilotka
  2. 8. 2012, 12:41
Tak tohle byl přechod i pro mě. Z historických románů jsem poprvé v životě přešla na sci-fi. A to jen díky doporučení své sečtělé kolegyně, jinak bych tento sci-fi thriller dosud obloukem obcházela. A můj dojem z knihy? Jsem NADŠENÁ! Možná proto, že nemám s čím srovnávat (takového Kinga jsem nikdy neotevřela), možná proto, že je to opravdu tak skvěle napsané, že čím víc stránek jsem měla za sebou, tím větší problém mi dělalo knihu zavřít a vrátit se do reality. Pokračování mě rozhodně nemine, jen doufám, že si udrží stejnou úroveň :-)
andilek666
  27. 7. 2012, 19:43
kniha se mi moc líbila... Začátek byl sice dost zmatený, ale nahrazoval to napínavý děj =o) Takže u mě jasných 5* =o)
Shifer
  31. 1. 2015, 16:19
Začátek byl úžasný, strašně se mi líbil, ale zhruba v polovině, když se změnily hlavní postavy, mě knížka pomalu víc a víc přestávala bavit. Nedokázala jsem ji dočíst.
Ale určitě bych ji doporučila věkové kategorii 20+. Lidem, co si chtějí přečíst postapokalyptický příběh nebo knihu o upírech, ale nechtějí číst Young Adult a knihy typu Stmívání.
Svatoslav.Svatomír
  7. 2. 2011, 21:41
Kniha má výborný start, který čtenáře nakopne kupředu a s chutí se pouštíte do další a další kapitoly. Jakmile ale děj přeskočí do apokalyptické budoucnosti o sto let začne to váznout. Kdo čeká akční jízdu od začátku do konce, jak se všude hlásalo (klamná propagace?) tak bude nesmírně zklamán. Zatím mám velice smíšení pocity. Líbí se mi že si šel autor svou cestou a ač si v podstatě vše co se v knize vypůjčil odevšad jinad, tak se musí nechat spisovatelský um. Nečekaně se v budoucnosti totiž zaměřil na psychologii mezi postavami, což se může zdát jako skvělý nápad. Bohužel je jen pár momentů kdy se přímo bavíte a listujete rychlostí blesku. Ve své podstatě je zbytek knihy nudný plný žvástů o přežití, ale jak říkám, velice smíšené pocity. Uvidíme s čím přijde autor v pokračování. P.S. Dějových vykrádaček a logických kiksů je v publikaci tolik, že s přečtením druhého dílu absolutně nepočítám!
stavradka
  3. 2. 2015, 21:32
Autorovi na konci značně dochází dech. Přešlapuje mezi otevřeným koncem a dokončením apokalypsy. Tolik času si nechává v průběhu, spousta vleklých pasáží i propracovaných míst, aby se závěr pokusil vměstnat do pár desítek stránek. Škoda. Když už chci upírské téma zpracovat jinak, musím to dotáhnout do konce. Proč zase zkazky na česnek, ale no tak. Za sebe to chápu tak, nebo lépe řečeno budu doufat, že to otevřený konec nemá. Nalezený poslední zápis Sáry.... vycházím z toho, že další neudělala, protože byla mrtvá. Autoři podobných forem by se už měli přestat bát, být bezvýchodní a tragičtí. U některých příběhů je zkrátka lepší, skončí-li prvním dílem. Bez zbytečné neutuchající naděje a houfného doufání v lepší zítřky. A toto doporučuji neprotahovat. Kniha se čte dobře, i když některé časové skoky mohly být lepé zpracované, stále je to poměrně dobré dílko. Za mne čtyři hvězdy s přimhouřenýma očima (to za ten česnek) :-).
Lenitschka
  25. 4. 2011, 23:49
Tak já na rozdíl od ostatních přidám velmi kladné hodnocení. Sci-fi je úplně mimo můj okruh zájmů, ke knížce jsem se dostala spíše náhodou. Prvnívh ca 200 stránek je skutečně chytlavých, akční děj... Pak nastává absolutní zlom - nová doba, postav více, než na orloji, někdy až příliš složité a podrobné vysvětlování určité situace z mnoha pohledů... Ale pak se příběh opět rozjíždí. Měla jsem trochu potíže dostat se za polovinu, druhá polovina je ale dobrodružná, děj není úplně předvídatelný. Pro mě prima dobrodružné čtení, líbí se mi autorův styl vyprávění. Pakliže bude mít Přechod pokračování, ráda si jej přečtu a budu doufat, že nepůjde jen o komerční tah a kniha bude stejně poutavá a čitelná
depeche
  25. 1. 2011, 18:21
jak jsem se těšil a jak to bývá přišlo zklamání... do přechodu než se děj posunul o 100 let dopředu jsem často vzpomínal na pana Kinga, který vychvaloval knihu na reklamních poutačích a divil se čím že ho to tak okouzlilo. Pak jsem přeci jen byl potěšen dobrým příběhem ale že by to byl nějaký klenot si bohužel nemyslím. Názory budou samozřejmě individuální ale pro mě veliké zklamání, jsem už asi po přechodu
lenka40
  14. 11. 2016, 20:03
Tak na tuhle knihu jsem se velice těšila ,ale bohužel po 250 stránkách jsem ji odložila a vracet se k ní nebudu. Pro mě hrozný chaos . Když už jsem si oblíbila nějaké postavy ,tak šup a přišly nové a zase si zvykat na nová jména a životy dalších lidí. A to miluju knihy o upírech . Ale prostě jsem to nedala .Hodnotit hvězdičkami nebudu , protože jsem knihu nedočetla .
Lindsey
  4. 2. 2015, 3:12
Obsahuje spoiler spoiler Jedna z nejlepších knih, jakou jsem kdy četla. Příběh je opravdu zajímavý, i když místy průhledný, a opravdu se mi líbí úrovky v podobě deníků, hlavně poslední Sařin zápis mě naprosto dostal. Ze začátku jsem měla problém s obrovským množstvím postav. Chápu, že autor potřeboval ukázat děj z různých úhlů pohledu, ale opravdu nebylo nutné vědět celou minulost postavy, které se objevuje jen na deseti stranách. Popisy krajiny byly také místy zdlouhavé, ale díky deníku se s nimi dokázal povětšinou dobře popasovat.
Co mi ale doopravdy vadilo byla scéna s Calebovou smrtí. Působí dost nelogicky a uspěchaně. Jakoby si autor teprve po několika stech stránkách uvědomil, že by taky mohla zemřít nějaká hlavní postava. A tak vybírá Caleba, který stejně nemá rodinu a v podstatě ani není nikterak důležitý.
Celkově ale je kniha výborná a na konci jsem opravdu dojatá, především po Amyině setkání s Wolgastem. A "Roswellský masakr" mě dostal. Druhý díl už mám zamluvený a vážně se nemůžu dočkat!
stavos
  2. 2. 2012, 20:31
Kniha se mi hodně líbila! Strhující vyprávění, rychle se odvíjející děj. Nepředvídatelné zápletky. Konec otevřený, který nás navnadí na další díly. :)
EvikZazik
  1. 10. 2016, 11:04
Bohužel jsem knihu nedokázala dočíst.. děj měl hrozně pomalý spád, když už jsem se prokousala začátkem a oblíbila si hlavní hrdiny, autor se jimi přestal zabývat.. zklamání :(
Ferry919
  13. 11. 2012, 9:50
Nevím čím to je, ale já prostě tyhle postapokaliptycký příběhy nesnášim. Jelikož jsem tuhle knížku dostal kdysi k narozeninám, musel jsem jí, už ze slušnosti, dočíst. Další díly asi vynechám. :)
mirabl
  23. 2. 2011, 18:07
Podraz roku. Celkem čtivá kniha de fakto končí na str.231 v oblacích radioaktivního popílku, najednou skok + 1000 let, úplně jiní "hrdinové" a trapná přehlídka upírsko-apokalyptických blábolů.
Childe
  20. 2. 2011, 12:10
Ano, vse tu uz jednou bylo, upiri, apokalypticky svet, par prezivsich prislusniku lidskeho pleme. Pribeh ma vsak spad, nenudi a neco noveho tu take najdete. Pro me prijemne prekvapeni a objev noveho autora, na jehoz dalsi dila se tesim.
PS. po třech letech čtu znovu a musím schválit těch pět hvězd, jeden z nejlepších post-apokalyptických příběhů, u mě palec nahoru Nulo!
denniys
  13. 11. 2016, 2:00
Tato kniha patri k tomu nejlepsimu,co jsem kdy v ramci zanru cetla..spoiler - nejsilenejsi je predstava,ze stejne armadni experimenty mohou prave ted probihat kdekoliv na svete a stejne tak nad nimi mohou ztratit lide kontrolu,stejne jako v knize,zaroven me zaujala myslenka toho,ze nemoc je puvodne z netopyru..musim uznat,ze malokdy jsem u cetby tak nervozni jako pri cteni Prechodu,je to vyjimecne dobre zpracovany postapo pribeh,ted jsem zvedava,jak obstoji na filmovych platnech,na ktera se chysta..
SofiaPlatonova
  21. 8. 2016, 18:58
Moja prvá kniha s touto tematikou (vraždiaci upíri). Kniha je veľmi napínavá a čtivá. Vykresľuje upírov, ako novú rasu.
Som veľmi zvedavá ako sa bude situácia vyvíjať v ďaľšej časti.
Veronika799
  29. 7. 2016, 13:40
Úžasná kniha o tom, jak by to mohlo vypadat v budoucnosti (doufejme, že to takhle nedopadne). Knížka je psána opravdu realisticky a nutí přemýšlet jak vysoká je pravděpodobnost, že by se mohlo něco tak moc pokazit. V knížce jsou krvelačná monstra, něco na styl upírů. Jako skutečných upírů ne těch sexy kluků, kteří stále vypadají na osmnáct, do nich se zamiluje studentka střední školy, oni jí nechtějí ublížit, potom milostný trojúhelník, no prostě znáte to... Takže pokud si chcete přečíst něco opravdu krvelačného, kde se autor nebojí zabíjet hlavní postavy jako na běžícím páse, Přechod je jasnou volbou.
Aelwin
  26. 4. 2016, 15:53
Kdo říká, že budoucnost lidstva září štěstím vytesaným do piedestalu pokroku? Stačí málo (třebas i původně dobře míněný úmysl), aby se mince obrátilo.

Lepší dystopii jsem dlouho nečetla. Neotřelá myšlenka a skvěle vykreslené postavy jsou už samy o sobě zárukou dobré četby. Mezi mnou a dějem této knihy fungovala zvláštní chemie. Bála jsem se a tajila dech, když jsem se vydala na cestu vylidněnou krajinou. Bála jsem se, když přišla tma a já byla sama jen se svými pochybnostmi, zda jsou má rozhodnutí správná. Plakala jsem, když jsem přišla o lidi, které jsem milovala jako svou rodinu. Hledala jsem odvahu udělat další krok do neznáma, když temnota volala moje jméno. Vlastně... to jsem nebyla já, ale oni. Ti, co vyprávějí svůj příběh.
AndysSsek
  9. 5. 2014, 11:50
Mě naopak velmi zaujal začátek, který osvětloval vše ohledně malé Amy a až po důvod, proč je země podmaněna Zářivkami. Následoval "návrat do minulosti", kdy civilizace začala prakticky od začátku, jelikož přežilo jen pár sídel s lidmi. Tato část mne nejprve nudila, jelikož jsem čekal, že se děj bude dál ubírat v "moderním stylů", ale nakonec se historické zbraně osadníků změnili na moderní zbraně, což mne opět upoutalo do děje. Konec knihy byl na můj vkus poněkud rychlý na to, jak se její předešlá část pozvolna vyvíjela, ale rozhodně se těším na další díly. Kniha se mi nakonec velmi líbila.
LoriMyers
  4. 12. 2012, 10:30
Kniha je velice čtivá, nemohla jsem ji odložit a všude jsem ji nosila s sebou. Pokud bude filmové zpracování, rozhodně se na něj podívám. :)
luca92
  30. 3. 2012, 22:09
ze začátku jsem to chtěla odložit mátlo mě že se pořád střídají postavy a děj,ale na konec se z jednotlivých dílků složil strhující příběh jen mě mrzel ten konec a nemůžu se dočkat jak to všechno dopadne
horry87
  11. 3. 2012, 12:16
nelibil se mi rozplizly,predvidatelny a preslazeny zaver - nebyt toho tak asi plne hodnoceni. skoda ze se cronin rozhodl pro dalsi pokracovani a nesebral odvahu k nejakemu radikalnimu vyusteni
Luchan
  10. 12. 2011, 22:16
První část knihy nic moc, ani jsem nechtěla číst dál a moc mě to nebavilo. Jak se ale děj přenesl do budoucnosti měla jsem zbytek přečtený jedním dechem. Velice čtivé a napínavé, místy mi to připomínalo Kinga :)
Tomo
  26. 8. 2011, 11:13
Klasický námět, který je zpracovaný opravdu čtivě a originálně. Až na jeden zhruba 100 stránkový úsek v půlce knížky opravdu čtivé a napínavé. Otevřený konec mě nejdříve polekal, ale když jsem zjistil, že bude pokračování, tak jsem byl rád.
elousika
  12. 5. 2011, 20:25
Tak mě se kniha hodně líbila. Chtěla jsem si ji pořídit, ale pak jsem ji dostala k narozeninám. Byla jsem ovšem hodně zmatená, když skončil jeden příběh a najednou začal druhý. Trošku matoucí. Ale skvělá kniha, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Dočetla jsem jednu kapitolu a hned jsem musela na další.
lusenda
  24. 2. 2011, 10:25
Na túto knihu som sa nesmierne tešila. Avšak sklamala moje očakávanie. Prvá tretina knihy je skvelá, má pochopiteľný dej, zápletku a všetko čo dobrá kniha potrebuje, no potom sek....a sme tu spät, o 100 rokov neskor, úplne iné miesto, iné postavy. Celú druhú tretinu knihy mi trvalo pochopiť o čo ide....a keď sa mi to podarilo, spojili sa postavy z z predchádzajúcich dvoch tretín do poslednej...našťastie sa dej znova rozbehol, dokonca somm v určitých pasážach knihu nevedela odložiť. O to väčie bolo moje sklamanie keď som sa dostala na koniec knihy...uzatvorene otvorený koniec, pri ktorom som si povedala že no tak toto snáď nemyslíš vážne, milý autor...A moje zhrnutie? Keby kniha pokračovala v duchu akom začala, mohlo to byť o moc lepšie.
Každopádne som zvedavá, ako dopadne filmové spracovanie...
tometal
  30. 12. 2010, 15:00
velice čtivý a napínavý příběh, kde každá kapitola končí tak že by jste nejradši nalistovali její pokračování, ale to neuděláte, protože máte stejný pocit u další, opravdu skvělé, nenudící, i přes velký počet vystupujících postav, si všechny zapamatujete.