Jen ty nám zůstáváš, ó lásko

Jen ty nám zůstáváš, ó lásko

Poprvé vydáno celosvětově: 1877

Státní nakladatelství krásné literatury a umění - 1965
ISBN: 01-907-65

Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1965) 01-907-65 192 Přeložil Petr Kopta

Výběr z několika sbírek tohoto největšího básnického představitele francouzského romantismu přeložil a dle vlastního vkusu vybral Petr Kopta. (Založil/a: Truflex)

Peetuliska
  18. 8. 2016, 15:09
Pro mě byl do této doby Victor Hugo znán jako autor románu Bídníci, to, že píše i poesii pro mě bylo překvapením.
Začátek pro mě byl dost rozpačitý, básně byly nejdříve zaměřené na oslavu hrdinství, rytířské souboje a celkově byly zaměřeny více epicky.
Pak nastal zlom a já se do jeho básní naprosto zamilovala, ve chvíli, kdy vyšla najevo jasná lyrika.
Verše jako: Protože srdce každé
má kohosi,
pro něhož za hrob až jde,
když poprosí

Zažil jsem vzestupy i pády,
jed zklamání, květ nadějí,
med přátelství i popel zrady:
ten častěji

mě naprosto okouzlily. Pro mě se Victor Hugo ukázal opět v novém světle. 90%

Děčínský
  3. 6. 2016, 10:07
Mnohé možná překvapí, že Hugo byl označen za největšího básníka romantismu! Výbor z velkého počtu básní byl nutný. Tematicky je rozdělen na Ódy a balady, Zpěvy východu, Podzimní listí, Zpěvy soumraku, Vnitřní hlasy, Paprsky a stíny, Tresty, Kontemplace, Písně ulic a lesů, Strašlivý rok, Čtvero větrů ducha (sbírky od r.1826 až 1882). Básně tedy tvořil do konce života vedle svých děl prozaických. I po mnoha letech mají básně co sdělit (podle gusta)..
Maruskasarinka
  8. 6. 2014, 15:39
Hezká knížka, četla jsem básničky se zájmem..Pro některé se můž jevit jako nepochopitelná, stačí ale číst několikrát a k básním se vracet azmýšlet se nad nimi...