Poslední odbočka na Brooklyn

Maťa - 2004
ISBN: 80-7287-074-2

Maťa (2004) 80-7287-074-2 344
Arcadia (1995)

Poslední odbočka na Brookly je sbírkou příběhů nejrůznějších feťáků, členů pouličních gangů, prostitutek a prostitutů i kdysi docela obyčejných lidí, které však život udolal a zbavil všech iluzí. Svět, v němž se lidé Selbyho příběhů pohybují, je peklem, světem nevědomosti, drogové závislosti, zkaženosti a násilí - soucit, láska, pomoc druhému zde nemá místo -, veškeré lidské konání má jeden jediný cíl - přežít. Selby u svých postav rozpoznal, že cynismus, brutalita a bezcitnost jsou jenom maskou zakrývající strach z toho, že tito lidé nevědí. kudy z kola ven. (Založil/a: f393n6)

Hubert Selby Hubert Selby
*23.07.1928 - †26.04.2004

Tiwala
  1. 10. 2012, 17:58
Po Requiem za sen a Trainspotting nejlepší kniha s drogovou tématikou, co jsem četla. Některé povídky byly na můj vkus až moc drsné, každopádně originální a čtivé.
ForFreedom
  19. 1. 2012, 18:22
Výtečná sbírka „pouličních“ povídek drsného newyorského prostředí, mnoho – někdy až okatě brutálního násilí a krve pro nic, spousta hluché slepé beznaděje v beznadějných osudech prostředím determinovaných postav, téměř jak z cyklu Balzacovy Lidské komedie. Jen o nějakých sto let později.
Jmenovitě rozhodně zaujme povídka s náznaky výmluvných psychologických črtů Královnička je mrtvá, rozverná povídka s veselým názvem Tralala o neméně veselém osudu vyčůrané prsaté dívky, či možná nejlepší povídka Stávka (přeskočíme-li určité firemní pasáže, byť autorem zřejmě odůvodněně začleněné) s aromaticky čpícím odérem strnulého absolutního dna.
Hodnocení prozatím tak 3,6 – za kolísající tempo i záživnost a někdy za řekla bych spornou věrohodnost.
rencawil
  23. 7. 2011, 18:09
Tahle kniha mě dostala. A velký podíl na tom má i překlad - muselo to dát obrovskou práci; Selbyho literární styl není zrovna procházka růžovým sadem :) Ale všem tuto knihu přesto (nebo právě proto) vřele doporučuji!
Nelischka
  24. 7. 2010, 12:06
Pro všechny příznivce tzv. feťácké literatury (viz Kerouack, Burroughs). Další pohled na život, který je tak trochu jiný než jak ho známe. Jediný problém - občas nevíte, kdo se narodil jako muž či žena, v týhle knize se to tak trochu neřeší. Je to ale dáno tou tak trochu odlišnou subkulturou :D