Originální název: Cosmae Pragensis Chronica Boemorum

Argo (2011) 978-80-257-0465 288
Paseka (2005) 80-7185-515-4 301
Svoboda - Libertas (NS Svoboda) (1975) 261
Melantrich (1947) 228

Kosmova kronika je napsána latinsky.
Kroniku začal autor psát až ke sklonku svého života někdy okolo roku 1119 a zakončení se datuje společně s jeho smrtí.

Kronika se skládá ze tří částí, první vypráví o slovanském příchodu do naší oblasti a průvodních českých dějinách. V této části na mne kronika zapůsobila velmi nejistým a nepřesným dojmem, vždyť také Kosmas čerpal z vyprávěných nebo již zaznamenaných legend. Často odkazuje na již vytvořená díla a připomíná, že by se nerad opakoval. Dále vypráví o narození knížete Bořivoje na konci 9. století.
Druhá a třetí část působí věrohodněji. Kosmas zde čerpá z doznání žijících lidí, kteří mu vyprávějí, co si pamatují. (Založil/a: Makulka)

Kosmas Kosmas
*1045 - †21.10.1125

Ariko
  13. 9. 2014, 0:01
Každý student se zájmem o historii by si jí měl přečíst. Slohově je kniha samozřejmě už někde jinde než dnes, ale obsahově se skoro každý ke Kosmově kronice odkazuje - ať už pozitivně nebo negativně.
Iwíček
  11. 5. 2015, 22:14
Krásná knížka, více se dozvíte v mém názoru, který naleznete zde: http://iwikovaknihovna.blogspot.cz/2015/05/bylo-nebylo-premyslovci.html
24601
  30. 8. 2013, 0:05
Na kroniku mám celkem pozitivní názor, zejména proto, že jsem předpokládala, že bude nudnější, než ve skutečnosti byla. Ale nám nepřísluší soudit něco, co v pradávné minulosti příslušelo jiným. Dneska lidstvo není schopno tak ranný středověk pochopit, natož soudit.
Co ale kronice přičítám k dobru je to, že jsou historické události vyprávěny jako příběhy s určitými charaktery postav - po nějaké době se vám to ale začne slévat dohromady.
Další věc je ta, že mi první část kroniky zacelila do úhledného balíčku staré pověsti české a pomohla pochopit jejich souvislosti.
Sklad učebnic
  12. 1. 2011, 11:38
Podle mého názoru je bizarní, hodnotíme-li my současníci, kteří jsme schopni hodnotit kusy dívčí literatury např. 67 % (jak jsem zahlédl u Lenky Lanczové), případně přisuzujeme Harry Potterovi nad 90 %, dílo středověké (byť v jeho překladu). Naše sociokulturní zkušenosti jsou zcela odlišné, nepochybně nejsme schopni brát v potaz všechny nuance a kontexty jak díla samotného, tak potřeby jeho vzniku atd. Kronika česká 40 %? Výsměch...