Býti básníkem

Býti básníkem Originální název: Býti básníkem

Československý spisovatel - 1984

Československý spisovatel (1984) 112

Jde o poslední Seifertovu básnickou sbírku, která je plná střídmých a prostých veršů, jenž jsou spojením úsměvu a bolesti, štěstí a hoře. Kniha je další z řady zpovědí a vzpomínek vynořujících se ze zážitků dlouhé životní pouti. (Založil/a: Makulka)

Jaroslav Seifert Jaroslav Seifert
*23.09.1901 - †10.01.1986

inhalium
  28. 3. 2013, 16:31
Když jsem dočetla Býti básníkem, brněly mě tváře, protože jsem každou báseň četla nahlas. Jinak jsem nebyla schopná básně vnímat a slévaly se mi v jednu. Takhle jsem na to vyzrála.
Když v květnu bylo v Paříži
plno konvalinek,
dal jsem si schůzku u Belfortského lva
s francouzskou studentkou.

Byla mladičká
a věřila, že láska je kostka cukru
pevně zaklesnutá do mřížek
manželské klece. (Sbohem, slečno Toyen)
Býti básníkem je rozloučení. Jsou v něm Kralupy i Žižkov, Mácha i Lori, Goethe, Holan, Halas, Biebl, Wolker … ženy, láska, Petřín, ale i válka. Válka je tam hodně. Je to poslední slovo. Je to pětadvacátá básnická sbírka našeho jedinýho nositele Nobelovy ceny za literaturu. Když se člověk ohlédne třeba k Téesefku, nějak se nestačí divit. Myslím, že až budu starší, tak tuhle sbírku ocením. Teď na to moc nemám a nechci ji znectívat, prootže bych toho mohla litovat.