Po otřesech

Poprvé vydáno celosvětově: 2000

Odeon - 2010
ISBN: 978-80-207-1345-2

Odeon (2010) 978-80-207-1345-2 160

Roku 1995 postihla Japonsko dvojí katastrofa: v lednu zemětřesení v Kóbe a o dva měsíce později sarinový útok v tokijském metru. Povídky tohoto souboru se odehrávají právě v čase mezi těmito událostmi. Setkáme se s mladou dívkou, která se zakoukala do staršího muže, máme tu bohatou podnikatelku cestující po Thajsku, kde je konfrontována s láskou i smrtí, čteme o obřím Žabákovi, který se pokouší zachránit město. I zde využívá Haruki Murakami stejná témata jako ve svých slavných románech.
Určitě nikoho nezklame. (Založil/a: Miriam)

cmuchal
  17. 2. 2015, 14:35
Obsahuje spoiler spoiler Četbu "Po Otřesech" jsem naschvál stále odkládal a nejprve "přelouskal" Murakamiho románovou tvorbu, povídky totiž nemusím. Haruki ovšem opět nezklamal, ukázal, že dokáže tvořit i krátké příběhy, má cit popsat na pár stránkách nespočet věcí, charakterů, příběhů a upozornit vliv zemětřesení na životy lidí. Problematiku sekt a sklony slabých povah se k nim přidávat. Moravský dialekt mi přišel jako skvělá idea překladatele, oceňuji to. Kopulace během výletu na horách za doprovodu zvonění, aby zamilovaný pár nebyl obětí medvěda, mě naprosto odrovnala.

Matčino tvrzení:„Že máš tak velkého pindíka, Jošijo, znamená, že jsi dítě Boží.“

„Naše srdce přece nejsou z kamene. Kámen, ten se dost možná dřív nebo později rozpadne na prach. A pak už asi nikdo nepozná, jak vlastně vypadal. Lidská srdce se ale nerozpadají. Nemají žádný tvar a my je, ať jsou zlá anebo dobrá, můžeme bez omezení sdílet.“

Keisukeho velmi sdělné a smysluplné výroky:

„Asi jsem ňák prostydnul. Ale řek bych, že pořádný vysrání to spraví.“
lusk_lusk
  14. 1. 2013, 23:53
Nemůžu se zbavit pocitu, že všechno skončilo ještě něž to vůbec začalo. Chápu propojení tragickou událostí, moc se mi líbila symbolika v povídce o žabákovi, ale nemohu říct že mne kniha zvlášť zaujala. Je to teprve moje třetí nebo čtvrtá četba od Murakamiho, avšak jeho styl, typický právě minimalistickým dějem mám již zažitý a tak kniha nebyla ani zklamáním. Mimochodem zdá se mi to, nebo je pan Murakami fascinován slovem "penis"?
Michelle S
  23. 12. 2013, 19:34
Tak Murakami umí napsat geniálně i kratší texty:-) Šest zajímavých, melancholických, kouzelných a zvláštním způsobem krásných povídek. Nejvíc se mi asi líbily Medovníky, ale i ostatní povídky byly skvělé. A pobavil mě "náš" přízvuk, který překladatel přisoudil postavě pana Mijakeho v povídce Krajina s žehličkou, výborný nápad!:-)
misssicccka
  22. 1. 2011, 20:47
Chtěla bych mít japonsky smýšlející mozek, abych ze čtení měla více :)
I tak jsem o5 nadšená a těším se na další dávku skvělého čtení od skvělého autora.
Kačúd
  21. 2. 2014, 23:05
Moje první knížka od HM, bohužel jsem očekávala něco jiného. Můj šálek čaje to není, ale slyšela jsem, že právě "Po otřesech" se od ostatních Murakamiho děl značně liší, po kladných ohlasech na Kafku na pobřeží bych mu asi ještě šanci dala a ráda zjistila čím. Bohužel jsem tuto knihu odkládala s velmi "vlažnými" pocity.
KalamityJane
  15. 6. 2014, 19:56
Na knížku jsem se vážně těšila, ale chyby mi tak otrávily čtení... Škoda, že se šetří na korektorech a pak to odnáší autoři, kteří jsou v tom zcela nevinně.
Jinak moje první knížka od HM a určitě na něj nezanevřu. :-)
korkorejšn
  19. 9. 2012, 19:30
Tato kniha byla mou první zkušeností s H.Murakamim, prvně jsem v příbězích marně hledala nějaké zápletky, ale po přečtení Konce světa a Kafky na pobřeží jsem pochopila, že se mi na Murakamim líbí to, jak krásně umí popsat všednost a každodenní život.
Tuhle knihu bych doporučila na cesty ve vlaku nebo do autobusu, kde se nemusíte naplno soustředit na zápletku. Občas se mi stalo, že jsem knížku přivřela a jen nad dějem přemýšlela, nebo si v duchu říkala, jak to mám já :)
Moc pěkné čtení.
3wMaia
  10. 9. 2011, 20:17
Můj oblíbený Murakami se opět ukázal. Perfektní čtení, bohužel ale jen na 2 dny:) Bude se líbit asi jenom těm, kteří mají Murakamiho opravdu rádi a dokáží se do toho položit. Pro ostatní možná jen příběhy bez děje a konce.