Ruská konkubína

Ruská konkubína

BB art - 2009
ISBN: 978-80-7381-435-9

BB art (2009) 978-80-7381-435-9 464

Neodmyslitelnými kulisami válkou zmítané Číny na sklonku 20. let minulého století jsou kromě ostrého střetu chudoby a bohatství mocných také mnohé hrozby: opiová smrt, organizované zločinecké skupiny, únosy i mučení obestřené rouškou špinavé politiky, vyděračství a korupce. Na okraji nelítostné společnosti Mezinárodní kolonie v Jün-čou (Tiencinu) nedaleko Pekingu živoří dvě běloruské exulantky, šestnáctiletá Lydie Ivanovová a její matka Valentina. Každá z nich se pokouší přežít po svém. Ve snaze obstarat peníze na nájem a základní potraviny Lydie krade a lup prodává v místní zastavárně, zatímco Valentina, bývalá koncertní klavíristka, se nechá příležitostně podporovat svými obdivovateli, a sny o bezstarostném životě v carském Rusku utápí v litrech vodky. Pro Lydii je jediným východiskem britský cestovní pas a vízum, pro její půvabnou matku manželství s dobře postaveným anglickým džentlmenem. Při jedné z dobrodružných výprav do staré čínské čtvrti padne Lydie do rukou neblaze proslulého bratrstva Černých hadů, před nímž ji v poslední chvíli zachrání Čang An-luo, mistr kung-fu. Počáteční kamarádství obou mladých lidí postupně přerůstá ve vzájemné okouzlení a později v hluboký cit. Čang, bojovník za svobodu oddaný myšlenkám komunismu, však představuje pro Lydii nebezpečí. Pronásleduje ho nejen Čankajškův nacionalistický Kuomintang, ale i syn vůdce Černých hadů, který mu nemůže zapomenout, že jej připravil o bílou dívku. Poté, co Lydie zachrání Čangovi život, se sama stává obětí únosu a nemilosrdného mučení. S osudy hlavních hrdinů se prolínají příběhy Lydiina středoškolského profesora, který je okolnostmi přinucen pašovat opium, jeho čínské milenky, ďábelského a úplatného otce Lydiiny nejlepší přítelkyně a samozřejmě Valentiny, jež své četné milostné románky završí sňatkem s anglickým novinářem. (Založil/a: Miriam)

Keatin
  29. 10. 2015, 10:55
Za mě to určitě není kniha, kterou by hltaly davy čtenářů, nicméně, fakt, že jsem knihu přelouskala za jediný den, vypovídá o její čtivosti. Nešlo se odtrhnout. Samozřejmě výhrady by se našly - ať už nudné politice věnované části nebo takový všelijaký konec ...ale dobrá kniha na sobotu.