Vášně duše

Vášně duše Originální název: Les passions de l'ame

Mladá fronta - 2002
ISBN: 80-204-0963-7

Mladá fronta (2002) 80-204-0963-7 182

V posledním Descartově spisu z roku 1659 je vztah mysli a těla tematizován jak v rámci klasifikace jednotlivých afektů, tak i z hlediska tradičního cíle morální filozofie, kterým je ovládnutí tělesných vzruchů pomocí pevných rozumových úsudků. Originalita Descartova pojetí lidské emocionality v porovnání s touto tradicí pak spočívá nejen v tom, že pro každé z duševních hnutí nalézá vlastní definici a specifické uplatnění, ale především v tom, že poukazuje k možnosti prospěšného využití i škodlivých a těžko zvládnutelných afektů, z nichž můžeme s patřičným odstupem čerpat totéž potěšení, jako by se jednalo o představení na divadle. (Založil/a: lucka603)

Myrddin33
  31. 1. 2013, 23:04
Na dobu, kdy dílo Descartes napsal je to jistě velmi působivé dílo. Má tam i mnoho zajímavých úvah. Jako dílo o duši a jejích "passion"(do češtiny afekt) je to jistě přínosné. Ovšem abych byl upřímný, tak mě to nijak extrémně nenadchlo a dovolím si říct, že ani přílišně neobohatilo. Tím od toho nechci určitě odrazovat, jen říkám svůj subjektivní dojem.