Zkoumání o lidském rozumu

Originální název: Enquiry concerning Human Understanding

Svoboda - Libertas (NS Svoboda) - 1996
ISBN: 80-205-0521-0

Svoboda - Libertas (NS Svoboda) (1996) 80-205-0521-0 235

Anglický filozof kritizuje neschopnost lidského rozumu postihnout skutečnost. Lidská víra ve skutečnost není založena na rozumové úvaze, neboť přesahuje danosti smyslů a paměti. Víra ve skutečnost tudíž vychází ze skrytých zdrojů, které jsou racionálně nepostižitelné. (Založil/a: lucka603)

David Hume David Hume
*26.04.1711 - †25.08.1776

Ariko
  14. 11. 2014, 9:11
David Hume a jeho Zkoumání o lidském rozumu způsobovalo, že mi díky němu přišli jízdy vlakem neskutečně dlouhé. Četba a vysoké škole k semináři z filosofie
Xytro
  27. 5. 2016, 20:54
David Hume se ve velmi srozumitelné formě vypořádává s mnohými problémy, namátkou zmiňme třeba takovou metafyziku, dokonce i náboženství pro tohoto pozoruhodného filosofa nepředstavuje nijak zvlášť zajímavou oblast. Přesto lze z knihy vyčíst, pokud jste se museli, povinně či dobrovolně, zajímat o filosofii, že svět a naše vnímání směřované k němu skrze jevy vlastní našim smyslům, jsou v pořádku, a že ta kvanta skutečné i neskutečné literatury mnohých filosofů mají pořád mezi sebou sem tam nějaký ten záblesk obyčejné „lidštiny“, která se nám může (ne abychom utíkali mimo naší zkušenost!) jevit vrcholně sympatickou. Děkuji za tento zážitek díla od člověka pro člověka.