Tři povídky

Tři povídky

Argo - 2000
ISBN: 80-7203-296-8

Argo (2000) 80-7203-296-8 110

Vzpomínka na dědečka. Návštěvník na Den díkůvzdání. Vánoční vzpomínka.
V češtině dosud nevydané dvě povídky známého amerického spisovatele. Vzpomínka na dědečka - napsaná v roce 1946 a znovuobjevená v roce 1984 - je poetickou vzpomínkou na dětství, psanou původně jako dárek pro Capoteho tetu. Malý chlapec opouští s rodiči svůj domov, kde zanechává svého milovaného dědečka i s jeho tajemstvím... Inspirací pro postavu dědečka byl autorův starší bratranec. Návštěvník na Den díkůvzdání vyšel původně v časopisu McCall’ s v roce 1967. Chlapec Buddy žije se svou postarší excentrickou sestřenicí slečnou Sookovou v domě na venkově. Chystají se na hlavní americký svátek – Den díkůvzdání. Oním zvláštním návštěvníkem je spolužák Odd, který Buddyho neustále trápí a tyranizuje. Pozváním na slavnostní večeři se má Buddy naučit nenávidět své nepřátele. Obě novelky doplňuje nejproslulejší a jedna z Capoteho nejkrásnějších povídek, u nás již známá Vánoční vzpomínka. (Založil/a: Bauhsan)

rt12
  30. 3. 2015, 20:15
Překrásné hořko-sladké vzpomínání na dětství, které nebylo zrovna jednoduché, ale Capote vše popisuje s nadhledem a jistou nostalgií. Nejvíce se mi líbila Vánoční vzpomínka. Kdy malý Buddy popisuje krásné přátelství mezi ním a sestřenicí, která je věkem dospělá osoba, duší je však stále dítětem. Moc pěkné čtení.
kris-tee
  8. 12. 2012, 18:22
,,...Dědeček ho měl celá ta léta na nočním stolku. Jaká to pro něho musela být muka, dívat se na ty fotky a cítit se přitom uvnitř tak osamělý, prázdný.." Vzpomínka na dědečka